Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Eve proveruvam dosta pred moeto brojce i posle moeto imaat vrateno na dopolnitelna, mene sega za sega me neemaat, odneseno od prv bratuced dokumenri so brojce 599*, nekoe mislenje dali stom do sega ne me imaat vrateno dali vo idnina mozat da me vratat, veke 1god & 5 meseci sum vo procedura!
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Eve proveruvam dosta pred moeto brojce i posle moeto imaat vrateno na dopolnitelna, mene sega za sega me neemaat, odneseno od prv bratuced dokumenri so brojce 599*, nekoe mislenje dali stom do sega ne me imaat vrateno dali vo idnina mozat da me vratat, veke 1god & 5 meseci sum vo procedura!
Pa ne bi trebalo da te vratat na dopolnotelna ete od 2012 I 2013 I'm odobruvaat so bratucedi neli? Istoto treba da vazi I za 2014 togas :)
 
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
Поздрав до Сите, посебно до оние кои бараат документи од архивот во Велико Трново.
Според сите информации кои му ги пратив Име, фамилија:Баштино име:Уникален идентификационен номер:Населено мјасто, к'дето служил б'лгарската армија:
Војскова част:Активен од до :Гарнизон / штаб / Мјасто на служба ,

Денес после еден месец чекање ми пратија два скенирани документи во кои уредно си пишува дека моето барање е обработено и следуваат чекори за наплата и земање и пуштање дома на уверението.
10 лева за увернието
5 лева за обработка на барањето
1,5 лева за поштенски услуги.

Сега следен чекор е да платам, на улатницата да пишам под кој број е заведено моето барање кај нив и да му ја испратам на емаил и дирекно таму за да се добие тоа уверение.

Утре да видам да прашам по нашиве банки дали можи и колкава е провизијата за тоа , ако е висока, наплатата ќе се бара некој да се извржи во Бг.

Поздрав ;)
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Im prativ informacii za pra dedo mi vo arhivata vo veliko trnovo i mi vratija email so dva skenirani dokumenti vo koi pisuva da uplatam 23 leva za prebaruvanje na dokumenti plus 1.20 leva za posta a ne napisale dali ima nesto. Na nekoj od vas mu pobarale pari pred da prebaraat zosto znam deka okolu 16 leva se plaka sto citav tie sto imaa pisuvano na forumov
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Izgleda deka sum rekorder...veke godina i mesec dena sum na dopolnitelna...odnesov dokument od prv bratuced inaku sam od 2013 koj znae sto ke bide...se nadevam samo da nema da me prekratat
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Поздрав до Сите, посебно до оние кои бараат документи од архивот во Велико Трново.
Според сите информации кои му ги пратив Име, фамилија:Баштино име:Уникален идентификационен номер:Населено мјасто, к'дето служил б'лгарската армија:
Војскова част:Активен од до :Гарнизон / штаб / Мјасто на служба ,

Денес после еден месец чекање ми пратија два скенирани документи во кои уредно си пишува дека моето барање е обработено и следуваат чекори за наплата и земање и пуштање дома на уверението.
10 лева за увернието
5 лева за обработка на барањето
1,5 лева за поштенски услуги.

Сега следен чекор е да платам, на улатницата да пишам под кој број е заведено моето барање кај нив и да му ја испратам на емаил и дирекно таму за да се добие тоа уверение.

Утре да видам да прашам по нашиве банки дали можи и колкава е провизијата за тоа , ако е висока, наплатата ќе се бара некој да се извржи во Бг.

Поздрав ;)
Preku tutunska e 1100 denari
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
29
Поени од реакции
30
na koj meil im pisa poraka i sto im pisa sakam i jas da pratam meil do niv imam podatoci za pradedomi pozz
 
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
Kolku cini legalizacija i prevod po dokument vo Bugarija ?
ne mozes vo nasive banki da platis jas odev vo bg da platam za istite dokumenti[DOUBLEPOST=1445371066][/DOUBLEPOST]
Поздрав до Сите, посебно до оние кои бараат документи од архивот во Велико Трново.
Според сите информации кои му ги пратив Име, фамилија:Баштино име:Уникален идентификационен номер:Населено мјасто, к'дето служил б'лгарската армија:
Војскова част:Активен од до :Гарнизон / штаб / Мјасто на служба ,

Денес после еден месец чекање ми пратија два скенирани документи во кои уредно си пишува дека моето барање е обработено и следуваат чекори за наплата и земање и пуштање дома на уверението.
10 лева за увернието
5 лева за обработка на барањето
1,5 лева за поштенски услуги.

Сега следен чекор е да платам, на улатницата да пишам под кој број е заведено моето барање кај нив и да му ја испратам на емаил и дирекно таму за да се добие тоа уверение.

Утре да видам да прашам по нашиве банки дали можи и колкава е провизијата за тоа , ако е висока, наплатата ќе се бара некој да се извржи во Бг.

Поздрав ;)
[DOUBLEPOST=1445371108][/DOUBLEPOST]
Поздрав до Сите, посебно до оние кои бараат документи од архивот во Велико Трново.
Според сите информации кои му ги пратив Име, фамилија:Баштино име:Уникален идентификационен номер:Населено мјасто, к'дето служил б'лгарската армија:
Војскова част:Активен од до :Гарнизон / штаб / Мјасто на служба ,

Денес после еден месец чекање ми пратија два скенирани документи во кои уредно си пишува дека моето барање е обработено и следуваат чекори за наплата и земање и пуштање дома на уверението.
10 лева за увернието
5 лева за обработка на барањето
1,5 лева за поштенски услуги.

Сега следен чекор е да платам, на улатницата да пишам под кој број е заведено моето барање кај нив и да му ја испратам на емаил и дирекно таму за да се добие тоа уверение.

Утре да видам да прашам по нашиве банки дали можи и колкава е провизијата за тоа , ако е висока, наплатата ќе се бара некој да се извржи во Бг.

Поздрав ;)
ne mozes vo nasive banki da platis jas odev vo bg da platam za istite dokumenti
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Eve proveruvam dosta pred moeto brojce i posle moeto imaat vrateno na dopolnitelna, mene sega za sega me neemaat, odneseno od prv bratuced dokumenri so brojce 599*, nekoe mislenje dali stom do sega ne me imaat vrateno dali vo idnina mozat da me vratat, veke 1god & 5 meseci sum vo procedura!
Kaj I da e ke te ima vo narednite protokoli sto sleduvaat znaci za okolu 1 godina I 6/7 meseci ke ti bide pregledeno brojceto da znam odprilika kolku ke si cekam ne mora da znaci no odprilika taka e :D
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Последно уредено:
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Do site sto im stiga meil od V Trnovo so 2 lista da ne plakaat bid2ejki jas plakav i mi kazaa deka ne go pronasle dedo mi.Vcera mi stigna meil konecno 1 list vo koj pisuva deka go pronasle.Ima ime prezime i koja vojskovna cast bil.Treba da platam 41 lev da mi go pustat na dom adresa.A do pred toa mi stigna 4 pati meil so po 2 lista site bea so razlicni sumi za plakanje. POZDRAV DO SITE
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
Izgleda deka sum rekorder...veke godina i mesec dena sum na dopolnitelna...odnesov dokument od prv bratuced inaku sam od 2013 koj znae sto ke bide...se nadevam samo da nema da me prekratat
Ne si samo ti brat i jas cekam poveke od 1 godina so dokumneti od prv bratuced a pred 2 meseca i od.pradedo mi dadov star dokument pa uste sum na dopolnitelna procerka ne ostanuva nisto osven da si cekame...
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
94
Dechki jas da vi ja kazam mojata situacija moze kje mu koristi na nekoj... vo DABC na30ti Septemvri odnesov dokumenti od na majka mi prv bratuched nejzin sto ima BG drzavjanstvo(so po tenka linija od ova nemam videno na forumov nekoj da otide da bara proiszhod) i denes znachi za tochno 3 nedeli odkoga gi podadov dokumentite mi se smeni statusot na sajtot vo:

Статус'т на зајавлението е : Издадено удостоверение

Taka da znajte deka sega i vaka davaat proizhod.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom