Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
12
После 600 и кусур страни знам дека многу прашања се веќе поставени. И јас следам од околу 500-та наваму. Но, кои се опциите кога си вратен на дополнителна проверка кај барање за блгарско државјанство врз база на тоа дека сопружникот ти е блгарин. Има ли некој документ кој можеш да го приложиш за да продолжиш процедура и зошто е воопшто случајот вратен на дополнителна проверка. Дали ако се јавам во правосудие/бугарска амбасада во скопје ќе дадат информација на ова прашање?!. Каде да најдам број до вистинскиот службеник кој е надлежен да одговара на ове прашања и во праовосудие и/или во амбасада. Ова го прашував за другар. Иначе оти 100 и кусур страни редовно ги читам има доста шпекулации од луге. Во мојот случај и јас денес како paparak добив известување дека указот ми е потпишан и спремен за подигање. Иначе јас сум со број од 2013 и некаде на период пред да истече минимумот една год од интервју си однесов дополнителен документ од брат ми дека е блгарски државјанин. Чекав год и пол за одговор, и дополнително со денес чекав скоро точно два месеци да ми биде потпишан указот.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
После 600 и кусур страни знам дека многу прашања се веќе поставени. И јас следам од околу 500-та наваму. Но, кои се опциите кога си вратен на дополнителна проверка кај барање за блгарско државјанство врз база на тоа дека сопружникот ти е блгарин. Има ли некој документ кој можеш да го приложиш за да продолжиш процедура и зошто е воопшто случајот вратен на дополнителна проверка. Дали ако се јавам во правосудие/бугарска амбасада во скопје ќе дадат информација на ова прашање?!. Каде да најдам број до вистинскиот службеник кој е надлежен да одговара на ове прашања и во праовосудие и/или во амбасада. Ова го прашував за другар. Иначе оти 100 и кусур страни редовно ги читам има доста шпекулации од луге. Во мојот случај и јас денес како paparak добив известување дека указот ми е потпишан и спремен за подигање. Иначе јас сум со број од 2013 и некаде на период пред да истече минимумот една год од интервју си однесов дополнителен документ од брат ми дека е блгарски државјанин. Чекав год и пол за одговор, и дополнително со денес чекав скоро точно два месеци да ми биде потпишан указот.
Значи преку сопругот нема шанси да добие државјанство, освен по натурализација после мислам 5 години и тоа да живеат во Бугарија. Моментално доколку има роднини со Бг државјанство браќа сестри братучеди чичковци нека проба бидејќи е подобро одколку ништо да не однесе. Само така има некакви шанси бидејќи е вратена на дополнителна.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Drugari edno prasanje samo dali moze so vojna kniska na BABA MI BRAT ?
Може јас сум со документи на дедоми брат. поминав се сега сум во задолжителна 10 месеци чекам промена на статус во догледно време.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
jas sum so tatko bugarin isum 347x od 2014 site brojcina okolu mene se pregledani a jas sum vo zadolzitelna ,Do koga?????
 
Член од
4 август 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo nova sum vo forumov, se zacleniv bidejki gledam deka site na nekoj nacin sakame da zamineme nadvor od nasava 'CUDESNA MAKEDONIJA' a se razbira i so pravo, bi sakala da mi pise nekoj koj imal iskustvo so bugarskiot konzulat vo Bitola i dali moze tamu da se aplicira za bg. drzavjanstvo. Inaku brat mi snaa mi i vnuk mi imaat bg. pasosi i srekno si ziveat vo stranstvo...pozzz
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Здраво, имам аплицирано за БГ происход, со документи од дедо роден во БГ. Се јавив во амбасада ми рекоја да одам кај нив со пасош. Што значи тоа, дека е стигнат происходот??[DOUBLEPOST=1438722425][/DOUBLEPOST]
Zdravo nova sum vo forumov, se zacleniv bidejki gledam deka site na nekoj nacin sakame da zamineme nadvor od nasava 'CUDESNA MAKEDONIJA' a se razbira i so pravo, bi sakala da mi pise nekoj koj imal iskustvo so bugarskiot konzulat vo Bitola i dali moze tamu da se aplicira za bg. drzavjanstvo. Inaku brat mi snaa mi i vnuk mi imaat bg. pasosi i srekno si ziveat vo stranstvo...pozzz
Јас колку што знам може да аплицираш таму, само со закажување е однапред два три месеци
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zdravo nova sum vo forumov, se zacleniv bidejki gledam deka site na nekoj nacin sakame da zamineme nadvor od nasava 'CUDESNA MAKEDONIJA' a se razbira i so pravo, bi sakala da mi pise nekoj koj imal iskustvo so bugarskiot konzulat vo Bitola i dali moze tamu da se aplicira za bg. drzavjanstvo. Inaku brat mi snaa mi i vnuk mi imaat bg. pasosi i srekno si ziveat vo stranstvo...pozzz
najdobro vo sofija da si apliciras
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
28
Поени од реакции
35
Сакам да ја споделам радоста со вас. Пред 3-4 дена ми се смени статусот од "Обработва се" во "Изчаква конечно решение", а сега кога проверив ми пишува "Издадено удостоверение"
Само да ви кажам дека поднесов документи во ДАБЧ негде на крајот на јуни, со пасош од прв братучед.[DOUBLEPOST=1438724548][/DOUBLEPOST]
Сакам да ја споделам радоста со вас. Пред 3-4 дена ми се смени статусот од "Обработва се" во "Изчаква конечно решение", а сега кога проверив ми пишува "Издадено удостоверение"
Само да ви кажам дека поднесов документи во ДАБЧ негде на крајот на јуни, со пасош од прв братучед.
Да не мислите дека ве лажам.
 

Attachments

Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Само да ви кажам дека поднесов документи во ДАБЧ негде на крајот на јуни, со пасош од прв братучед.[DOUBLEPOST=1438724548][/DOUBLEPOST]
Да не мислите дека ве лажам.
neka si procitat tie so kazvaja deka nema da vi dadat dokument vo DABC so dokaz od brat
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
tie trojca se od listata od 31.07.2015
a ti dadov link so ostanatite dati- ako ne te mrzi otvori gi i razgledaj
Еве 4 рандом ордини отворив и немат никој со мк име и презиме. Нејсе. Овие листиве се за луѓето шо добиле државјанство со „redobândire“ или повторно добивање. Во оваа категорија спаѓаат териториите на Романија пред 2ра светска војна како Јужна Добруџа во Бугарија, Молдова без Приднестеровие и Буковина во Украина. Тие тогаш биле во Романското Кралство и сега внуците нивни си ги барет државјанствата шо ги изгубиле нивните претци. Слично прајт и Бугарија со нас само шо се барат документи за потврда и шо процедурата трајт подолго и е покомплицирана. Иначе и предуслов за секаков вид на Романско државјанство е познавање на Романскиот јазик, култура и цивилизација и Романската химна (фан факт: на една нема Молдавка и одбиле државјанство зошто неможела да ја испејт/изрецитират химната). Во Романија иначе македонското малцинство е признаено и имет загарантирано место во парламентот. Околу 1000 Македонци живеат во Романија со Романско државјанство и исто толку ако не и појќе со дозвола за престој (студенти, работници, членови на фамилија). Јас бев медијатор за Македонците во Романија 4 години и зато ги знам сите закони и подзаконски акти наменети за миграција и државјанство.
Да не сме оф топик овде мојме да отвориме тема за ова проблематика или да пишиме ПП.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom