Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 јуни 2015
Мислења
28
Поени од реакции
35
Конечноооо и на мене да ми се смени во издадено удостроверение :cuc:. Ај па на сите убави вести да си чуете
Прво, честито.
Второ, ти беше тој што повеќе од месец чекаше да ти се смени статусот од Изчаква финален статус, така?
Со какви документи отиде во ДАБЧ?
 
Член од
29 јули 2015
Мислења
15
Поени од реакции
9
Odgovorot moze da bide DA ! NE ! DA I NE !
Majka mi ima, tatko mi nema. Slovenec e.
Да, може. Ако аплицираш врз основ на произход (потекло) се некој од твоите (мајка/татко, дедо/баба, прадедо/прабаба и т.н.) мора да има бугарско потекло.

А инаку, дали има некој кој не го поминал/не бил одобрен на интервјуто од вас? Ќе ми биде чудно, ако е така.[DOUBLEPOST=1438676489][/DOUBLEPOST]
Конечноооо и на мене да ми се смени во издадено удостроверение :cuc:. Ај па на сите убави вести да си чуете
Честито и од мене! Жив и здрав!
А сеа полесниот или потешкиот дел претстои?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Фала на сите убави пораки,сите да добиеме гражданства што побрзо и полесно.Инаку, да јас чекав 35 дена да ми се смени статусот од финален во издадено удостроверение.Поднесов свидетелство од дедо ми од матура каде пишува е блгарин по националност и диплома од офицерска школа од Софија од 1943
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Sakam da prasam nekoj od clenovite na forumot da mi objasnat sto i kade se vnesuva za proverka na status na "zajavlenie"za duplikat na proizhod vo DABC.Inaku go podnesov baranjeto kon kraj na Juni.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
19
Sakam da prasam dali e mozno da mi bide potpisana molbata od viceprezidenta vo tekot na ovaj mesec? Dali imal nekoj vakvo iskustvo? Ili definitivno vo avgust administracijata e na odmor, i da ne cekam potpis vo mesec avgust? Pozdrav
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Е добро де 3ца со Македонски имиња добиле државјанство. Имат такви случаи. Ама знам луѓе шо живеат 15+ години таму и уште неможат да добијат државјанство. Имам работено со неколку НВОа 4 години и знам каков е законот. Ак можев Романски да истам досега ќе го имав истаено. Имам праено муабет и со посредници за Молдавци и со директорот на Генералниот инспекторат за Имиграција и сите ми го имет реченоистото дека НЕМОЖИТ.
tie trojca se od listata od 31.07.2015
a ti dadov link so ostanatite dati- ako ne te mrzi otvori gi i razgledaj
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Sakam da prasam dali izvodot koga ke se podnesuvaat dok.za drzavjanstvo treba da bide ne postar od sest meseci?
Ili nema vrska toa
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
41
znaci vaka da pojasnime .. pasosot go podnesov so eden covek od strumica vo 2012 na krajot nekade bese vo 2013 bev na intervju i posle nekoe vremee 2 godini skoro proveriv i pisuvase dopolnitelna postapka i najdov od baba mi krstenica od bugarska eparhija i mu ja dadov zaedno so izvodite od od tatkomi majkami i edno 50 60 evra za da sredi da gi prati prevedi i eve od koga se predadeni pominaa 4 meseci i pak nema nisto ........... e sea e problemot dali sum zeakasnal so rokot na dostavuvanje posto ovoj so go vadi pasosot nisto ne kaza ni za dokument deka treba ni nisto moze i poodamnaa da e dopolnitelna a jas nisto ne sum informiran ,,,, prasanje ako e pravilno podneseno dali ke ispadni i dali go zimaat toj dokument tamu ili samo kopija treba da dostavi za da znam jas dali da mu go baram dokumentot ili ke mi go vratat koga ke ispadni pasost posto mi treba za brat mi posto i toj vadi

Ne si kasno, i jas cekav 7-8 meseci da se smeni vo zadolzitelna, no posle toa samo 2 meseci i uvazeno baranje :)
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Фала на сите убави пораки,сите да добиеме гражданства што побрзо и полесно.Инаку, да јас чекав 35 дена да ми се смени статусот од финален во издадено удостроверение.Поднесов свидетелство од дедо ми од матура каде пишува е блгарин по националност и диплома од офицерска школа од Софија од 1943
Paparak,daj objasni mi na Sajtot na DABC za proverka na status sto i kako tocno treba da se vnese za da se proveri statusot na molbata.Koga ke go vnesam brojot X-07 i potoa vo slednata grafa datumot na ragjanje i se razbira pravilna "Capcha" dobivam odgovor deka ne e pronajdena takva molba-Нјама намерени зајавленија по посочените критерии.Nema nekoja greska zatoa sto livceto- potvrda za priem na dokumentite od strana na DABC mi se v raka...
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
dali nekoj e infromiran ... predadeniot original dokument od bugarska ehzarhija go vrakaat li nazat do sopstvenikot koga ke ispadni drzavjanstvoto ili go zadrzuvaat za sebe ?
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
28
Поени од реакции
35
Paparak,daj objasni mi na Sajtot na DABC za proverka na status sto i kako tocno treba da se vnese za da se proveri statusot na molbata.Koga ke go vnesam brojot X-07 i potoa vo slednata grafa datumot na ragjanje i se razbira pravilna "Capcha" dobivam odgovor deka ne e pronajdena takva molba-Нјама намерени зајавленија по посочените критерии.Nema nekoja greska zatoa sto livceto- potvrda za priem na dokumentite od strana na DABC mi se v raka...
Дали бројот што ти е од ДАБЧ е со 13 цифри?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
dali nekoj e infromiran ... predadeniot original dokument od bugarska ehzarhija go vrakaat li nazat do sopstvenikot koga ke ispadni drzavjanstvoto ili go zadrzuvaat za sebe ?
jas mislam nema da ima problem, se duri ne si prekinat nema problem. ima lugje od 2012 sega nosat doplonitelen dokument.. a inace ke ti go vratat dokumentot otkako ke ti dadat grazdanstvo
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Дали бројот што ти е од ДАБЧ е со 13 цифри?
Ne, brojot e vo sledna forma: A-09 30-06-2015 Mi kazaa deka ke bide duplikatot gotov za eden mesec.Se javiv vcera na tel. broj vo DABC i mi kazaa deka ke bide gotov na 01 Sept. Jas od radoznalost sakam da proveruvam od den na den kako se menuva statusot ama vnesuvajki go mojot broj pokazuva deka nema takvo zajavlenie.Inaku se raboti za duplikat na Udostoverenie izdadeno vo Maj 2012god.Jas bev vraten na dopolnitelna proverka i najdov validen dokument za poteklo na dedo mi na 18 Maj ama megju 10 i 15 Maj(ponedelnik-petok) mi bese prekinata prepiskata.Mi kazaa deka kasno bilo da se reaktivira mojot protokol inaku so broj 99xx/2012.Zatoa kao mora da se zeme duplikat od proizhodot i da se povtori celata postapka.Vi blagodaram na site koi ke mi dadete nekoja korisna informacija...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom