Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Дечки, после 5 недели откако поднесов за произход во ДАБЧ, денеска на сајтот ми се промени статусот од "Обработва се" во "Изчаква финален статус".
Може ли некој од искуство да ми каже колку време се изчаква?
ovaj mesec brzo ke izdavat proizhodi, cel mesec nema da primat dokumenti za proizhod, samo ke gi razgledvat veke primenite dokumenti :) jas kazav pred 1 mesec za ova i deka od dekemvri ke ima mnogu guzvi vo DABC. samo na koj mu kazvas :) posle ke cimolat tuka
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Ако мислиш дека ќе се даваат происходи на украинци тогаш не ја познаваш историјата и фактичката ситуација во украина.Во Украина има голем број на блгари ололу 250 000 души кои по блгарско самосознание ги има повеќе и од тука во Македонија,имаат школи,културни друштва и го негуваат јазикот и блгарската култура и традиција.Голем дел од нив ја сакаат Блгарија и сакаат да се населат таму и да придонесуваат за бларската економија и култура,а не само пасоши и да работат во ЕУ.И друго терминот чист Македонец за Блгарија не е веродостоен зошто на територијата на Македонија има блгари и затоа потпишуваш дека имаш блгарско самосознание.И пробај на интервју да речеш дека си по националност Македонец па да видиме дали ќе пројдеш.Значи кога бараш гражданство ти си блгарин од Македонија,од Украина или од западните покраини.
Tuu do kaj otide ti bree hah ja mislev pa so grcko zname da odam na intervju i da kazam deka cela familija mi e od grcko poteklo haha lol a koga sme kaj ukraina tie ne priznavaat dvojno drzavjanstvo spored nivniot zakon. Sekoj prvo se otkazuva a posle toa zema drugo drzavjanstvo. Poveketo od niv odat vo Romanija zosto uslovite im se polesni od Bugarija ali sepak da se drzime do temata. Gledam deka ucis po nekoj zbor na bugarski pa mozeme vo idnina da ja prodolzime diskusijata na bugarski za da naucis poveke
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Гледаш и ти потенцирав дека имам происход без дополнителни документи добиено само ан основа на изјава и пак ти си читаш како сакаш тебе да ти одговара. Јас кога го добив происходот уште не бараа документи за потекло или слично. Изјава дека се чуствуваш како бугар беше и повеќе од доволно. И затоа однесов дополнителни документи зашто никаде не пишуваше на кој основ сум го добил происходот и сигурно ќе ме вратеа на дополнителна проверка.
wiksa izvini drugar sega mi e se jasno ..Ovaa blondirana recenica se mi objasni

----------------------------------------------------------------------------------------------
So ovoj nov zakon ima nesto deka ce se skrati rokot za drzavljanstva ili ce se ceka kako do sega standardna procedura (ne sum go cital zakonot iskreno )?
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
wiksa izvini drugar sega mi e se jasno ..Ovaa blondirana recenica se mi objasni

----------------------------------------------------------------------------------------------
So ovoj nov zakon ima nesto deka ce se skrati rokot za drzavljanstva ili ce se ceka kako do sega standardna procedura (ne sum go cital zakonot iskreno )?
Blondirana recenica? :vozbud::vozbud:Off topik sum znam ama morav
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Tuu do kaj otide ti bree hah ja mislev pa so grcko zname da odam na intervju i da kazam deka cela familija mi e od grcko poteklo haha lol a koga sme kaj ukraina tie ne priznavaat dvojno drzavjanstvo spored nivniot zakon. Sekoj prvo se otkazuva a posle toa zema drugo drzavjanstvo. Poveketo od niv odat vo Romanija zosto uslovite im se polesni od Bugarija ali sepak da se drzime do temata. Gledam deka ucis po nekoj zbor na bugarski pa mozeme vo idnina da ja prodolzime diskusijata na bugarski za da naucis poveke
Ok. Ke ucime zaedno samo da ne gi zamarame forumasite na pp.citam deka si zensko pa i toa e prednost, prifakam mislenja od poslabiot pol ili bese sprotivniot?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
ovaj mesec brzo ke izdavat proizhodi, cel mesec nema da primat dokumenti za proizhod, samo ke gi razgledvat veke primenite dokumenti :) jas kazav pred 1 mesec za ova i deka od dekemvri ke ima mnogu guzvi vo DABC. samo na koj mu kazvas :) posle ke cimolat tuka
Фала богу, ке дојдам и јас на ред, со променет статус се надевам овој месец. 6 месец веќе фаќам без никаква промена на статус.
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Ve molam mail ili broj od ministerstvoto na pravosudie nekoj da pise sakam da prasam zasto sum vraten na dopolnitelna so dostaven star dokument pred da bidam vraten pozz
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
28
Поени од реакции
35
ovaj mesec brzo ke izdavat proizhodi, cel mesec nema da primat dokumenti za proizhod, samo ke gi razgledvat veke primenite dokumenti :) jas kazav pred 1 mesec za ova i deka od dekemvri ke ima mnogu guzvi vo DABC. samo na koj mu kazvas :) posle ke cimolat tuka
Се надевам дека ќе биде така.
Иако во официјалното соопштение на ДАБЧ пишува дека овој месец само ќе предаваат готови произходи.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
591
Поени од реакции
604
Дечки вака сеа .. Март месец постапката ми беше прекратена а после еден месец бев вратен во редовна процедура ,незнам дали се сеќавате имав пишано и тука.Пред 2 дена проверив пак преписката и ми пишува ова " Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ." што значи дека за месец два или три го земам државјанството! За појаснување 4 месеци пред да ме прекратат однесов дополнителни документи од ПРВА БРАТУЧЕТКА дека има гражданство. Сакам само да ве охрабрам да не губите надеж и дека најверојатно работата се средува ! Поздрав !
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дечки вака сеа .. Март месец постапката ми беше прекратена а после еден месец бев вратен во редовна процедура ,незнам дали се сеќавате имав пишано и тука.Пред 2 дена проверив пак преписката и ми пишува ова " Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ." што значи дека за месец два или три го земам државјанството! За појаснување 4 месеци пред да ме прекратат однесов дополнителни документи од ПРВА БРАТУЧЕТКА дека има гражданство. Сакам само да ве охрабрам да не губите надеж и дека најверојатно работата се средува ! Поздрав !
Има многу индикации дека во Правосудие одобруваат со братучеди. И Петар Колев ми го кажа тоа уште пред 5-6 месеци, дека најголема кочница се ДАБЧ и дека нема да се осмелат да одобруваат произход со братучеди пред да се промени законот, а дека со Правосудие не е така.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Има многу индикации дека во Правосудие одобруваат со братучеди. И Петар Колев ми го кажа тоа уште пред 5-6 месеци, дека најголема кочница се ДАБЧ и дека нема да се осмелат да одобруваат произход со братучеди пред да се промени законот, а дека со Правосудие не е така.
И јас имам такви информации ама малку тука нема логика. Прво правосадието бара да донесеш документи и взходашт блгарин, а сега пуштаат и со роднини. А ДАБЧ се уште бара документи по права линија и не признаваат роднини и претседателот Вангелов е најголемиот поборник за издавање на происход на блгарите изван блгарија . Ако го чекаат законот тогаш и правосадието треба истиот да го применуваат. Сега имаме обратна ситуација.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
И јас имам такви информации ама малку тука нема логика. Прво правосадието бара да донесеш документи и взходашт блгарин, а сега пуштаат и со роднини. А ДАБЧ се уште бара документи по права линија и не признаваат роднини и претседателот Вангелов е најголемиот поборник за издавање на происход на блгарите изван блгарија . Ако го чекаат законот тогаш и правосадието треба истиот да го применуваат. Сега имаме обратна ситуација.
Да, обратна и нелогична е ситуацијата, не реков дека не е така.
 
D

Daniel_faca

Гостин
И јас имам такви информации ама малку тука нема логика. Прво правосадието бара да донесеш документи и взходашт блгарин, а сега пуштаат и со роднини. А ДАБЧ се уште бара документи по права линија и не признаваат роднини и претседателот Вангелов е најголемиот поборник за издавање на происход на блгарите изван блгарија . Ако го чекаат законот тогаш и правосадието треба истиот да го применуваат. Сега имаме обратна ситуација.
Brate te gledam si mi zbunet i dabc i mjb izdavaat dokumenti ako imas blgarski rodnina citaj nagore duri i prekratenite gi odobruvaat...:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom