Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ама poli12 има пријатели в Блгарија.За неа важат други услови ;)
Нејзините пријатели кога разговараат со неа, веројатно подразбираат дека ги исполнува другите неопходни услови - бугарско самосознание и докази и аргументи за потекло според новиот закон (братучеди, чичковци, декларации и сл.), па затоа ѝ велат дека познавањето на јазикот може да ѝ биде само плус. Освен тоа, можам да си замислам како се одвиваат тие разговори "А со јазикот ќе можам да добијам државјанство штом се смени законот? А? А? А?". Што очекуваш да ти одговорат? Одговорот не е "не", но не е ни едноставно "да". Таа тоа си го сфаќа како познавањето на јазикот да ја ослободува од обврската да ги задоволи и другите услови. Во законот не пишува така, а ако нејзините врски ѝ кажуваат поинаку, тогаш треба да ѝ е јасно дека за нас не важат истите услови што важат за неа и не треба да ни ги продава како општоважечки.
 
Последно уредено:
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Нејзините пријатели кога разговараат со неа, веројатно подразбираат дека ги исполнува другите неопходни услови - бугарско самосознание и докази и аргументи за потекло според новиот закон (братучеди, чичковци, декларации и сл.), па затоа ѝ велат дека познавањето на јазикот може да ѝ биде само плус. Таа тоа си го сфаќа како познавањето на јазикот да ја ослободува од обврската да ги задоволи и другите услови. Во законот не пишува така, а ако нејзините врски ѝ кажуваат поинаку, тогаш треба да ѝ е јасно дека за нас не важат истите услови што важат за неа и не треба да ни ги продава како општоважечки.
Za posleden pat vi go pisuvam pa vie kako sakate tolkuvajte. Na strana moite vrski ili prijateli kako sakate da gi narecete. Od niv e ova: dokazuvanjeto na bugarsko poteklo ke se olesni osven preku VYZHODYASHT ke moze i so dokument od NISHODYASHT itn do 6ti stepen mislam deka. No pri nedostig na dokumenti takvi ke moze da se dokaze samo so pismena deklaracija, so dokument od bugarski kluv, pravoslavna bugsrska crkva, ili zboruvanje na jazik. Spored niv sansa za drzavjanstvo ke imaat cisti makedonci, ukrainci i moldavci za ostanatite potesko. Toa e od niv
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Не "или" туку "и" зборување на јазик!
лев чевел = в'зходјашт или низходјашт или по вкрстена линија до втор братучед или со писмена декларација или по судски пат (обшт исков ред) или со документи од бугарски клуб или со документи од БПЦ
десен чевел = познавање на бугарски јазик или некој негов дијалект (во ова спаѓа и македонскиот)
лев чевел + десен чевел = комплет чевли = бугарско државјанство
само десен чевел ≠ комплет чевли

Za posleden pat vi go pisuvam pa vie kako sakate tolkuvajte. Na strana moite vrski ili prijateli kako sakate da gi narecete. Od niv e ova: dokazuvanjeto na bugarsko poteklo ke se olesni osven preku VYZHODYASHT ke moze i so dokument od NISHODYASHT itn do 6ti stepen mislam deka. No pri nedostig na dokumenti takvi ke moze da se dokaze samo so pismena deklaracija, so dokument od bugarski kluv, pravoslavna bugsrska crkva

И ЗБОРУВАЊЕ НА ЈАЗИК

Spored niv sansa za drzavjanstvo ke imaat cisti makedonci, ukrainci i moldavci za ostanatite potesko. Toa e od niv
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Seedno vaznoto e deka i toj sto nema dokument ot Nishodyasht ke bide priznat za lice od bugarsko poteklo. No toa ke bide za cisti makedonci, ukrainci i moldavci samo.
За албански македонци во никој случај.Затоа има два услови во првиот член,и јазик и потекло.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
За албански македонци во никој случај.Затоа има два услови во првиот член,и јазик и потекло.
da de tocno no za cistite makedonci, ukrainci i moldavci ako im fali dokumemt na vyzhodyasht ili nishodyasht potekloto ke moze da se dokaze samo so deklaracija zaverena i jazik
 
D

Daniel_faca

Гостин
da se nadovrzam na muabetov nema osnova da se zema bg drzjanstvo po blizok rodnina samo bidejki site napori da se donese i izglasa zakonot se odnesuvaat prvo za bugarite vo ukraina bidejki se vo vojna vtoro za porast na natalitetot a procentot na bugraski drzavjanstva na ukrainci e mnogu mal taka da tie pak ke nemozat da zemaat po vasite tolkuvanja na izmenite...:)
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
da se nadovrzam na muabetov nema osnova da se zema bg drzjanstvo po blizok rodnina samo bidejki site napori da se donese i izglasa zakonot se odnesuvaat prvo za bugarite vo ukraina bidejki se vo vojna vtoro za porast na natalitetot a procentot na bugraski drzavjanstva na ukrainci e mnogu mal taka da tie pak ke nemozat da zemaat po vasite tolkuvanja na izmenite...:)
Problemot e sto ne razbiraat sti e napisano na bugarski i sosema e ok zosto sepak e stranski jazik no i koga ke se prevede na makedonski goedas deka vsusnost ne go svakaat napisanoto... fakt e deka ke moze da se zeme i bez rodnini za nas makedoncite cisti
 
Член од
29 јули 2015
Мислења
15
Поени од реакции
9
.....а дали јас ќе добијам државјанство или не воопшто да не те измачува тебе.
Се најубаво пријател и биди ми поздравен?
Bidi zhiv/a i zdrav/a i ti!
No! Mi e chudno kako toa chovek koj ne ja pochituva drzhavata i nejziniot narod aplicira za drzhvjanstvo. Zoshto?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Problemot e sto ne razbiraat sti e napisano na bugarski i sosema e ok zosto sepak e stranski jazik no i koga ke se prevede na makedonski goedas deka vsusnost ne go svakaat napisanoto... fakt e deka ke moze da se zeme i bez rodnini za nas makedoncite cisti

Ако мислиш дека ќе се даваат происходи на украинци тогаш не ја познаваш историјата и фактичката ситуација во украина.Во Украина има голем број на блгари ололу 250 000 души кои по блгарско самосознание ги има повеќе и од тука во Македонија,имаат школи,културни друштва и го негуваат јазикот и блгарската култура и традиција.Голем дел од нив ја сакаат Блгарија и сакаат да се населат таму и да придонесуваат за бларската економија и култура,а не само пасоши и да работат во ЕУ.И друго терминот чист Македонец за Блгарија не е веродостоен зошто на територијата на Македонија има блгари и затоа потпишуваш дека имаш блгарско самосознание.И пробај на интервју да речеш дека си по националност Македонец па да видиме дали ќе пројдеш.Значи кога бараш гражданство ти си блгарин од Македонија,од Украина или од западните покраини.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Ај доста ја тупевте
Рекли казали....
Олабавете малку
Имајте трпение и чекајте
Кога веке ништо не можете да направете.
Колку дезинформации и шпекулации страшна работа.
Некој по 100 пати да пишува едно исто вие па ке го тупете и ке прашувате се едно исто и така во круг!
Други па лажат та сушат и кад да видеш :tapp:
Се во свое време, некој порано некој покасно.
Има надеж за сите стрпете се, не е се мед и млеко.
Сакам сега ?! Епа нема.
И остајте ги лугето, секој со свое размислување и етничка желба.
Престанете со офф топици.
Чао, пријатно.
:)
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
28
Поени од реакции
35
Дечки, после 5 недели откако поднесов за произход во ДАБЧ, денеска на сајтот ми се промени статусот од "Обработва се" во "Изчаква финален статус".
Може ли некој од искуство да ми каже колку време се изчаква?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Дечки, после 5 недели откако поднесов за произход во ДАБЧ, денеска на сајтот ми се промени статусот од "Обработва се" во "Изчаква финален статус".
Може ли некој од искуство да ми каже колку време се изчаква?
Неколку недели, мене ми се смени статусот во финален уште пред еден месец и нема промени
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom