Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
zborot mi bese za onie koj imatt original dokumeti kolku treba da se ceka
со добар посредник (ретки се) од закажување на интервју до интервју макс 12 месеци - треба човек да ти ја брка работата добро, ако нема врски, ќе се одолговлекува стално
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
со добар посредник (ретки се) од закажување на интервју до интервју макс 12 месеци - треба човек да ти ја брка работата добро, ако нема врски, ќе се одолговлекува стално
ne se razbravme dobro imam pominato intrevju veke 2 godini i 4 meseci a originalniot dokument go podnesov pred 4 meseci
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
e toa ne znam a i ne razbiram kako duri sea podnesuvas original dokument a si pominal intervju?? objasni kako e toa vozmozno
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
e toa ne znam a i ne razbiram kako duri sea podnesuvas original dokument a si pominal intervju?? objasni kako e toa vozmozno
znaci vaka da pojasnime .. pasosot go podnesov so eden covek od strumica vo 2012 na krajot nekade bese vo 2013 bev na intervju i posle nekoe vremee 2 godini skoro proveriv i pisuvase dopolnitelna postapka i najdov od baba mi krstenica od bugarska eparhija i mu ja dadov zaedno so izvodite od od tatkomi majkami i edno 50 60 evra za da sredi da gi prati prevedi i eve od koga se predadeni pominaa 4 meseci i pak nema nisto ........... e sea e problemot dali sum zakasnal so rokot na dostavuvanje posto ovoj so go vadi pasosot nisto ne kaza ni za dokument deka treba ni nisto moze i poodamnaa da e dopolnitelna a jas nisto ne sum informiran ,,,, prasanje ako e pravilno podneseno dali ke ispadni i dali go zimaat toj dokument tamu ili samo kopija treba da dostavi za da znam jas dali da mu go baram dokumentot ili ke mi go vratat koga ke ispadni pasost posto mi treba za brat mi posto i toj vadi
 
Член од
29 јули 2015
Мислења
15
Поени од реакции
9
... Дали дека немале баш блгарско име и презиме или друга причина би можело да биде?
Не ми се верува причината да е во името и презимето. Некои од Бугарите од Молдова и Украјна се со чудни имиња, па ете им даваат и држвјанство, и пасош.
Или прашањето ти беше за луѓе со нехристијански имиња?
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Не ми се верува причината да е во името и презимето. Некои од Бугарите од Молдова и Украјна се со чудни имиња, па ете им даваат и држвјанство, и пасош.
Или прашањето ти беше за луѓе со нехристијански имиња?
Opsto mi bese posto vidov takvi komentari deka ne na site im bilo odobreno.. No mene posrednikot mi rece deka se gledaat ne samo dokumenti
 
Член од
29 јули 2015
Мислења
15
Поени од реакции
9
Opsto mi bese posto vidov takvi komentari deka ne na site im bilo odobreno.. No mene posrednikot mi rece deka se gledaat ne samo dokumenti
Е, не знам, братле. Ако се следи буквата на законот, не би требало да има некое значење името и презимето, дури и нехристијанско. Но јас не сум експерт, ни па работам во тоа поле на знаење.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
znaci vaka da pojasnime .. pasosot go podnesov so eden covek od strumica vo 2012 na krajot nekade bese vo 2013 bev na intervju i posle nekoe vremee 2 godini skoro proveriv i pisuvase dopolnitelna postapka i najdov od baba mi krstenica od bugarska eparhija i mu ja dadov zaedno so izvodite od od tatkomi majkami i edno 50 60 evra za da sredi da gi prati prevedi i eve od koga se predadeni pominaa 4 meseci i pak nema nisto ........... e sea e problemot dali sum zakasnal so rokot na dostavuvanje posto ovoj so go vadi pasosot nisto ne kaza ni za dokument deka treba ni nisto moze i poodamnaa da e dopolnitelna a jas nisto ne sum informiran ,,,, prasanje ako e pravilno podneseno dali ke ispadni i dali go zimaat toj dokument tamu ili samo kopija treba da dostavi za da znam jas dali da mu go baram dokumentot ili ke mi go vratat koga ke ispadni pasost posto mi treba za brat mi posto i toj vadi
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
znaci vaka da pojasnime .. pasosot go podnesov so eden covek od strumica vo 2012 na krajot nekade bese vo 2013 bev na intervju i posle nekoe vremee 2 godini skoro proveriv i pisuvase dopolnitelna postapka i najdov od baba mi krstenica od bugarska eparhija i mu ja dadov zaedno so izvodite od od tatkomi majkami i edno 50 60 evra za da sredi da gi prati prevedi i eve od koga se predadeni pominaa 4 meseci i pak nema nisto ........... e sea e problemot dali sum zakasnal so rokot na dostavuvanje posto ovoj so go vadi pasosot nisto ne kaza ni za dokument deka treba ni nisto moze i poodamnaa da e dopolnitelna a jas nisto ne sum informiran ,,,, prasanje ako e pravilno podneseno dali ke ispadni i dali go zimaat toj dokument tamu ili samo kopija treba da dostavi za da znam jas dali da mu go baram dokumentot ili ke mi go vratat koga ke ispadni pasost posto mi treba za brat mi posto i toj vadi
Ne si zakasnal druze jas cekav 6-7 do sedum meseci za da mi se smeni od dopolnitelna vo zadolzitelna procedura
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ne si zakasnal druze jas cekav 6-7 do sedum meseci za da mi se smeni od dopolnitelna vo zadolzitelna procedura
znaci sega treba da pocekam uste nekoj mesec pa da se smeni posto do sega se 4 meseci od koga e podaden dokument .................... abe slabo sum informiran malku sum dosaden ali sepak fala na informaciiitee :)
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
znaci vaka da pojasnime .. pasosot go podnesov so eden covek od strumica vo 2012 na krajot nekade bese vo 2013 bev na intervju i posle nekoe vremee 2 godini skoro proveriv i pisuvase dopolnitelna postapka i najdov od baba mi krstenica od bugarska eparhija i mu ja dadov zaedno so izvodite od od tatkomi majkami i edno 50 60 evra za da sredi da gi prati prevedi i eve od koga se predadeni pominaa 4 meseci i pak nema nisto ........... e sea e problemot dali sum zakasnal so rokot na dostavuvanje posto ovoj so go vadi pasosot nisto ne kaza ni za dokument deka treba ni nisto moze i poodamnaa da e dopolnitelna a jas nisto ne sum informiran ,,,, prasanje ako e pravilno podneseno dali ke ispadni i dali go zimaat toj dokument tamu ili samo kopija treba da dostavi za da znam jas dali da mu go baram dokumentot ili ke mi go vratat koga ke ispadni pasost posto mi treba za brat mi posto i toj vadi
Тврдиш дека го пратиш форумот и воедно темата за државјанство.
Досега ова прашање е милион пати одговорено од нас членовите што сме поупатени во цела процедура.
Еве по 100ти пат ке кажам и повеке не планирам да се замарам и да правам бош муабети.
Значи од подавањето на допилнителни се чека максимум 8 месеци за да ти се врати во задолжителна па потоа 2 максимум да ти одобрат и накрај потпис кој се чека од 3 недели па максимум 2 месеци. Значи ти зборувам за максимумот можеби и порано ке бидне.
Со крштеницата нема шанси да не ти одобрат, единствено ако посредникот ти ја заматкал работата тогаш ке е тешко затоа што имаше многу случаи каде што посредниците ги маткаат лугето и им земаат парите за џабе, мислам дека ме свати за што зборувам.
Во врска со личните податоци како име и презиме, и тоа како играат улога да си го имаш на ум. Незнам можеби не си македонец или пак имаш српско презиме но во однос на тие работи имам негативно искуство, за сигурно незнам да ти кажам.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Тврдиш дека го пратиш форумот и воедно темата за државјанство.
Досега ова прашање е милион пати одговорено од нас членовите што сме поупатени во цела процедура.
Еве по 100ти пат ке кажам и повеке не планирам да се замарам и да правам бош муабети.
Значи од подавањето на допилнителни се чека максимум 8 месеци за да ти се врати во задолжителна па потоа 2 максимум да ти одобрат и накрај потпис кој се чека од 3 недели па максимум 2 месеци. Значи ти зборувам за максимумот можеби и порано ке бидне.
Со крштеницата нема шанси да не ти одобрат, единствено ако посредникот ти ја заматкал работата тогаш ке е тешко затоа што имаше многу случаи каде што посредниците ги маткаат лугето и им земаат парите за џабе, мислам дека ме свати за што зборувам.
Во врска со личните податоци како име и презиме, и тоа како играат улога да си го имаш на ум. Незнам можеби не си македонец или пак имаш српско презиме но во однос на тие работи имам негативно искуство, за сигурно незнам да ти кажам.
blagodaram na informacijata makedonec sum cisto makedonec od kavadarci .... covekot go znam od poodamna mislam deka ne bi zaebal posto nema ni kade da odi posle toa ... fala uste ednas na informacijata :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom