Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
@Pepibe секој може денес со оваа технологија да направи "оригинал" слика и со диноссурус а друго што не ми е јасно - како знаат со сигурност дека тоа е баш тој човек пр. Трајко трајков ??? Мене искрено ова ми е чудно и смешно и на претходниот пост ти се извинив :)
баш како што кажуваш ИМААТ ТЕХНОЛОГИЈА можеби вршат проверка,пример,колку е стара хартијата,боите и слично??незнам со сигурност веројатно имаат физиорентичари нели се држава!!!!!
 
Член од
20 јуни 2015
Мислења
8
Поени од реакции
6
Здраво на сите!
Би сакал да прашам некој дали имал искуство да вади или издадат Копија од крштеница од БПЦ (бугарска православна црква) и која е процедурата!? Ви благодарам однапред , итно ми е за тоа.Може и пп да ми пише некој.
Ako sam jas krsten vo BPC(бугарска православна црква)a nemam proishod,predci....može li pasos da se zeme?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
a men i me prekratija so dokumenti od prv bratuced nekoj ke znae li da ni kaze sto da se prave
добро бате дан си платен од некого да не лажеш овде,денес едно девојче што живее во моја близина доби со КРШТЕНИЦА ОД НЕЈЗИНИОТ ТАТКО..тешко ми е да поверувам?!?!??!!!!???можеш ли да ми го објасниш тоа???????
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
добро бате дан си платен од некого да не лажеш овде,денес едно девојче што живее во моја близина доби со КРШТЕНИЦА ОД НЕЈЗИНИОТ ТАТКО..тешко ми е да поверувам?!?!??!!!!???можеш ли да ми го објасниш тоа???????
Pepibe, NCIS i se e mozno:)
Decki, ne se nerviraj. Veruj u svojata vistina.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
Позитивни вести за сите што го очекуваат новиот закон. Утре ќе биде ставен на разгледување за прво гласање пред водечката комисија, односно комисијата за правни работи http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2331/sittings
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Луѓе во врска што прашувате околу происход дополнителни пасош или било што документи поврзани со истото
Колку се чека
сакам само да ви кажам дека секоја преписка односно секој случај е различен сам по себе затоа што тоа едноставно е така некој има среќа поднесе и за брзо време среди било каква работа затоа што или во моментот нема мн гужва или едноставно по забрзано работат значи секој е со своја среќа во самиот момент за било какви документи значи.
Е сега ве разбирам сите што прашувате и јас прашувам и чекам но нема одоговор едноставно на некој се погоди да не чека многу а на некој да чека ова ви го пишувам затоа што знам доста случаи за пасош еве на пример лани лето еден човек поднесе за бг државјанство има околу 50 години и го поднел онака да го има луѓе верувале или не го доби за неверојатни 9 месеци дали има и толку без документи го фати него последниот воз а еве ние со куп маќи и документи нели по претци се малтрерираме со години.. да ова не е фер но тоа е реалноста што никако не можат да се опраат и работата иди ко желка на пат.
Друг жив пример до пред нова година иземаа пасоши за неполна година бе со стар документ или пази татко а сега нема ке ти побеле косата од чекање значи секој е различен еве на еден 3 години се мафта по софија пари треска само да му излезе пасошот чоекот се оболе (сериозно) и нема бре абер од иатиот си го чека и чека што е раб кој знае.
Јас и многу од вас се каеме што не поднесовме порано ама тоа е значи со сигурност многу значи кој воз ке го фатиме.
Еве сите тврдите потпис после дополнителна се чека 2 месеци но мојата другарка чекаше 3 недели само.. совет не верувајте секому и во се што ќе ви кажат или ќе прочитате затоа што овде не се секогаш па комај и никогаш 2+2 4 ако ме разбирате.
Тоа имав да ви кажам од моево искуство околу бг државјанство денес е вака утре така општо целиот живот е таков.
Ви посакувам на сите да си земете пасоши затоа што знам колку се трудиме и време и пари и живци отепавме дај боже да се читаат и пишуваат на ова тема само укази и одобрувања и потписи ако можам да пожогнам на некој ке помогнам со алал нема да одмогнам и ругам ова тема е за помош и подршка за живот и дај боже сите да сме човечни и да помогнеме колку можеме.
Извиниете за долгиот пост поздрав и имајте надеж само упорните добиваат колку толку повеќе оли помалку.
seto to e bideki vo bugarskite institucii ne se znae koj jade koj pie koj ebe
site dokumenti na kup i najverojatno kako jas sto gi percepiram rabotite se igra loto (nagradna igra)
ako e poinaku neka me demantira nekoj![DOUBLEPOST=1436301514][/DOUBLEPOST]
Позитивни вести за сите што го очекуваат новиот закон. Утре ќе биде ставен на разгледување за прво гласање пред водечката комисија, односно комисијата за правни работи http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2331/sittings
eve dobra vest konecno toa e dobro:)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
За сите оние што чекате новости во врска со дупликат произходи од ДАБЧ, со разгледување биле стигнати до апликациите од 30 април. Повторувам, ова важи само за дупликати, не за оние што чекаат прво издавање на произход.
Honkonk дали може да те прашам какви документи достави за дупликат ПРОИСХОТ и каде во амбасада или во софија...ме интересира колку време чекаш,бидејчи поголемиот дел велат софијата е двојно побрза????
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.521
Поени од реакции
634
ako znae nekoj neka objasni uste kolku komisii treba da pomine zakonot pred da se glasa konecno
1. Претстои првото гласање
2. Ако некој пратеник има предлози за измена на она што е претставено, има рок во кој треба да го направи - не е голем (не верувам да е повеќе од 14 дена).
3. До 14 дена од истекот на тој рок (од 2. ако воопшто има предлози) се подготвува извештај
4. Се спроведува второто гласање
5. Усвоениот закон се доставува на претседателот, кој може да врати законот за ревизија (особено за промените на Џулијан Ангелов не верувам тоа да стане) или да издаде декрет.
6. Објавува се во "Службен весник" и влегува во сила на 3 дена по објавувањето, освен ако во законот не е даден друг рок.

Реално има две гласања, како при првото се разгледува законот вкупно, а кај второто се гледа точка по точка.

Еве го предлогот: http://parliament.bg/bills/43/554-01-20.pdf

Ако ве интересира што е латерална (с'ребрена) линија до 6 степен, ќе ви објаснам.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
a be luge sto bidna so potvrdite od BKKS Bugarskiot kulturen klub Strumica pominuvaat kako dopolnitelen dokument pak da prasam ke ve zamolam za odgovor fala odnapred :)
имам слушнато дека поминувал но како и да е ке го извадам и онака како дополнителен документ...ништо човек со тоа неможе да изгуби[DOUBLEPOST=1436310668][/DOUBLEPOST]ДЕЧКИ ШТО Е ОВА....ЗНАЕ ЛИ НЕКОЈ???

http://diplomaticsecondpassport.com/bulgariapassport.html
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom