Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
постов ме насмеа уште од сабајле :D
имам прашање......
На човекот на сликата на челото да не му пишувало дека има бугарски предци или пак дека е бугаринн???? Хахаха ииззвини сето ова ми е смешно :D
пренесов само тоа што сум слушнал..плус како што кажал оригинал слика од 1 св со бг униформа,ми ја зедоја сликата и ми дадоја пасош...можеби ме излажал,но знам дека има бг пасош и е во странство во моментов....
 
Член од
28 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
38
Здраво на сите!
Би сакал да прашам некој дали имал искуство да вади или издадат Копија од крштеница од БПЦ (бугарска православна црква) и која е процедурата!? Ви благодарам однапред , итно ми е за тоа.Може и пп да ми пише некој.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Pa vaka, jas podnesov dokumenti od prv bratuced preku posrednik bla Bla toa beshe Septemvri lani, a so tie dokumenti me vratija na dopolnitelna proverka, i sega istoto kurz kazav na petar kolev vika ne e vozmozno da ne ti odobrile od prv bratuced posto nikogash I ne e bilo zapreno i mi kaza posrednikot e mozno da ne gi dostavil dokumenti, i sega e potrebno pak nanovo da gi nosis
Mojata situacija e ista i jas sum vraten na dopolnitelna proverka od togash pa se do sega.
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
@Pepibe секој може денес со оваа технологија да направи "оригинал" слика и со диноссурус а друго што не ми е јасно - како знаат со сигурност дека тоа е баш тој човек пр. Трајко трајков ??? Мене искрено ова ми е чудно и смешно и на претходниот пост ти се извинив :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Страница на ДАБЧ пак работи, ама се уште ми стои статусот исчаква финален статус ако има некој промени нека каже
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Кaј мене четири месеци е без прoмени, и сеуште е истo..
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
вo дaбч скoрo четири месеци ми стoи "Oбрaбoтвa се" . Мoжнo е oвa дa трaе тoлку време ?[DOUBLEPOST=1436276112][/DOUBLEPOST]
a men i me prekratija so dokumenti od prv bratuced nekoj ke znae li da ni kaze sto da se prave
Поднеси пoвтoрнo, немa друг нaчин дa бидеш пaк вo прoцедурa oткaкo дa си прекинaт.
 

Attachments

Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Луѓе во врска што прашувате околу происход дополнителни пасош или било што документи поврзани со истото
Колку се чека
сакам само да ви кажам дека секоја преписка односно секој случај е различен сам по себе затоа што тоа едноставно е така некој има среќа поднесе и за брзо време среди било каква работа затоа што или во моментот нема мн гужва или едноставно по забрзано работат значи секој е со своја среќа во самиот момент за било какви документи значи.
Е сега ве разбирам сите што прашувате и јас прашувам и чекам но нема одоговор едноставно на некој се погоди да не чека многу а на некој да чека ова ви го пишувам затоа што знам доста случаи за пасош еве на пример лани лето еден човек поднесе за бг државјанство има околу 50 години и го поднел онака да го има луѓе верувале или не го доби за неверојатни 9 месеци дали има и толку без документи го фати него последниот воз а еве ние со куп маќи и документи нели по претци се малтрерираме со години.. да ова не е фер но тоа е реалноста што никако не можат да се опраат и работата иди ко желка на пат.
Друг жив пример до пред нова година иземаа пасоши за неполна година бе со стар документ или пази татко а сега нема ке ти побеле косата од чекање значи секој е различен еве на еден 3 години се мафта по софија пари треска само да му излезе пасошот чоекот се оболе (сериозно) и нема бре абер од иатиот си го чека и чека што е раб кој знае.
Јас и многу од вас се каеме што не поднесовме порано ама тоа е значи со сигурност многу значи кој воз ке го фатиме.
Еве сите тврдите потпис после дополнителна се чека 2 месеци но мојата другарка чекаше 3 недели само.. совет не верувајте секому и во се што ќе ви кажат или ќе прочитате затоа што овде не се секогаш па комај и никогаш 2+2 4 ако ме разбирате.
Тоа имав да ви кажам од моево искуство околу бг државјанство денес е вака утре така општо целиот живот е таков.
Ви посакувам на сите да си земете пасоши затоа што знам колку се трудиме и време и пари и живци отепавме дај боже да се читаат и пишуваат на ова тема само укази и одобрувања и потписи ако можам да пожогнам на некој ке помогнам со алал нема да одмогнам и ругам ова тема е за помош и подршка за живот и дај боже сите да сме човечни и да помогнеме колку можеме.
Извиниете за долгиот пост поздрав и имајте надеж само упорните добиваат колку толку повеќе оли помалку.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
За сите оние што чекате новости во врска со дупликат произходи од ДАБЧ, со разгледување биле стигнати до апликациите од 30 април. Повторувам, ова важи само за дупликати, не за оние што чекаат прво издавање на произход.
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
79
Поени од реакции
22
на кој емаил треба да се обратиме ако имаме некои прашања ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom