Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Друже да знам како, ќе го направам, јас ви давам информации да прочитате најнови вести.Ако знаеш помогни не критикувај, јас толку знам од интернет, сепак јас сум од постарите генерации од тие како што спомна еден член организиравме забави со плочи, касети и дружења без Facebook и виртуелна стварност.
Добро, се извинувам.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
http://www.vmro.bg/вангелов-нјама-да-допусна-да-заприличам-на-чиновник/

Вангелов: Нјама да допусна да заприличам на чиновник
17 јуни 2015 |

Никога не с'м бил чиновник на д'ржавна работа, преди да заема поста председател на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина. Винаги с'м се в'змуштавал от бјурокрацијата, от бездушието на чиновниците и к'м чувството им на самодостат'чност и как смјатат едва ли не, че в'ншнијат свјат им е дл'жен.

Това зајави председателјат на ДАБЧ Борис Вангелов в предаването „Дискусионно студио“ по Телевизија „СКАТ“.

Мајка ли е Б'лгарија за б'лгарските обштности зад границата бе темата, којато бе поканен да коментира Вангелов. В студиото гостува и народнијат представител от Патриотичнија фронт и организационен секретар на ВМРО јулиан Ангелов, којто разказа за законодателните промени за улеснјаване на процедурата за получаване на б'лгарско гражданство.

Вангелов смјата, че много от д'ржавните служители губјат чувството, че те с'штествуват заради в'ншнија свјат. По думите трјабва да е точно обратното. Заштото околнијат свјат плашта на чиновника заплатата, аргументира се тој.

Нјама да допусна по нјакак'в начин да заприличам на так'в чиновник или бјурократ. Имам желанието да св'рша конкретни нешта, които да са от полза на хилјади хора – б'лгари изв'н Б'лгарија, посочи председателјат на ДАБЧ. Тој доп'лни, че в концепцијата му за развитието на работата на Агенцијата са заложени мерки, нјакои от които вече започват да се реализират.

Б'лгарите зад граница са моја кауза в живота. Преди време интерес'т ми беше основно к'м историческите обштности, заштото по онова време нјамаше такава икономическа емиграција, разказа Борис Вангелов.

Ако не мога да св'рша нешто и не зависи от мен, то бих мог'л да отправја предложение к'м институциите, от които зависи, и да лобирам за реализирането му.

От момента, в којто е вст'пил в дл'жност, Вангелов е објавил, че вратите на Агенцијата са нап'лно отворени за организациите на б'лгари в чужбина.

Тој разказа за многото проведени срешти с техни представители. Имал е и в'зможността да посети сдруженијата на б'лгарите в Босилеград - Западните покрајнини, Битолја – в Македонија, Болград и Исмаил в Украјна и б'лгарската обштност в Брјуксел.

Според него в срештите и разговорите се посочват проблемите и така се дава насока на самата Агенција как да работи за разрешаването им.

Тој разказа и за нелеката ситуација, в којато се намира ДАБЧ – нај-малката д'ржавна агенција. Когато заех поста на неин председател, в неја работеха 22 души – в това число аз и чистачката. Капацитет'т е 25 човека, но поради липса на финанси не са били назначени. Досега отпуснатите средства са били над 700 000 лв. годишно, но при приемане на д'ржавнија бјуджет за 2015 г. е намален на 640 000 лв., изброи Вангелов.

Като пример посочи еквивалентната агенција на унгарската д'ржава, којато има бјуджет от стотици милиони евро. С тези средства се изд'ржат три университета в други д'ржави, в които учат етнически унгарци.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
30 Јуни е краен рок за потпишување на договор меѓу Патриотичен фронт(НФСБ и ВМРО) и ГЕРБ во којшто една од точките е законот за измена на законот за државјанство за бугарите во чужбина, а не краен рок за донесување на законот.
И ултиматумот не е за да ВМРО остане во влада(ВМРО не учествува во владата), туку да продолжи поткрепата во парламентот за законите кои се носат по предлог на ГЕРБ.[DOUBLEPOST=1434291683][/DOUBLEPOST]

Да, точно е дека е ставено како предлог ова.
Во зависност од државата во која си роден, за добивање на бугарски пасош ќе се чека 3, 6 или 12 месеци. Уште не е точно дефинирано тоа, кога ќе влезе на парламентарна дебата, со амандмани јасно ќе се прецизира.
Нели вмро не учествува во владата? Еве ти реченица ивадена од БГ медиум
До серијата срешти се стигна след пореднија ултиматум на патриотите к'м управлјаваштите - да приемат седем от приоритетите им до 1 јули. В противен случај след този срок хората на Красимир Каракачанов и Валери Симеонов заплашиха, че ште напуснат властта.
 
Последно уредено:
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Хаосот во министерство настанува со доаѓањето на сегашниве министер и зам. министер на местата,летото минатата година за време на службениот кабинет........нивните претходници Златанова и Ангелов ја работеа работата прецизно,секој што однел документ за околу 4 месеци после тоа му излегуваше државјанството.
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
35
Поени од реакции
11
Pred dve nedeli bev vraten na dop.proverka i sega podnesov dop.dokument za kolku vreme da ocekuvam odgovor ako znae nekoj da mi kaze fala mn.
 
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
zdravo na site + deneska doznav deka dedomi sluzel vo BG. VOJSKA , problemot e vo toa sto nemam nikakov dokument od nego pa me interesira kako mozam da dojdam do informacii od bg. arhiv i dali ke go najdat i ako go ima dali ke dobijam nekakov dokument za da mozam da podnesam dopolnitelen zatoa sto veke 1 god. sum na dopolniteln pregled,, ako nekoj znae neka pise fala i pozz
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Нели вмро не учествува во владата? Еве ти реченица ивадена од БГ медиум
До серијата срешти се стигна след пореднија ултиматум на патриотите к'м управлјаваштите - да приемат седем от приоритетите им до 1 јули. В противен случај след този срок хората на Красимир Каракачанов и Валери Симеонов заплашиха, че ште напуснат властта.
Ne ucestvuva, zasto ne drzat nitu edno ministerstvo. Kolaicija po politicki dogovor, VMRO I PF da ja podrzuvaat vladata vo se, so toa sto od druga stana oni baraat ispolnuvanje na 7-te nivni baranja. Toa sto go napisa, e posledica na neispolnuvanje na dogovorenoto.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Posrednicite, kako doktori stanale. Treba da pocneme da vrtime na 10-tina, i dobro da se informirame i na kraj rezimirame, i potoa, da se gi proverime informaciite preku web stranicite na instituciite, pa duri ako e potrebno i licno obracanje po e-mail ili telefonski da prasame i da dobieme potvrda na ona sto ni bilo kazano od posrednicite, za da zavrsime rabota kako na nas ni odgovara, a ne da ostavame od rukav mislenja i tumacenja da si vadat. Sekoja cest na onie posrednici koi se seriozni i kvalitetno si ja vrsat rabotata. i da gi anulirame onie drugite koi se oslanjaat na najcestata formulacija na odgovor vo MK, 'najverojatno'.

Jas licno, vo moe ime ve zamoluvam, da mi pratite vo poraka, informacija za DOBAR POSREDNIK, so vashe 100% pozitivno iskustvo so toj covek. Dovolno ce bide samo negovo ime i telefon za kontakt. Odnapred blagodaram na sekoj onoj koj ce mi pomogne na ovoj nacin !
078/436-963
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ne ucestvuva, zasto ne drzat nitu edno ministerstvo. Kolaicija po politicki dogovor, VMRO I PF da ja podrzuvaat vladata vo se, so toa sto od druga stana oni baraat ispolnuvanje na 7-te nivni baranja. Toa sto go napisa, e posledica na neispolnuvanje na dogovorenoto.
Каква врска има дали има министри или не? Владата ја сочинува парламентарното мнозинство составено од пратеници, кои нормално неможе сите да бидат министри, но затоа доколку некој искочи од тоа мнозинство мандатарот ќе треба да го пополни тоа место со нови пратеници, а доколку не најде ќе има нови избори. Така да немојте да коментирате само да се конфронтирате има и некој друг што ги разбира работите.[DOUBLEPOST=1434646827][/DOUBLEPOST]А проблем плус е што едвај направија мнозинство ако добро ве држи сеќавањето, колку време помина додека се формира ввладата и сега недај боже некој да искочи од владата може да замислите што ќе се случи. Иста ситуација како кај нас ако некој ја напушти владата кој би ги заменил СДСМ или ДПА други нема .... едноставно тоа нема да се случи. Исто таква е владата во Бугарија и затоа Каракачанов демонстрира сила.
 
Последно уредено:

Мртво Мече

like father like son
Член од
18 јуни 2015
Мислења
5
Поени од реакции
24
По 4 години чекање готово за подигнување ми е бугарското државјанство. Две години бев на дополнителна проверка и не однесов никаков документ. Барав но не најдов. Пред извесно време поднесов фотокопија од бугарска патна исправа на не многу близок роднина - во смисол на она што законот бара: мајка, татко, баба, дедо; и благодарение на тоа позитивно ја завршив голготата.

Ви посакувам успех на сите, се надевам еден ден ќе пијам кафе со некој од вас тука што сеуште чека, во некое кафуле во Германија, онака случајно сретнати Македонци...
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
само да прашам и замолам?дали има БУГ.амбасада во скопје и каде е?знам за битола дека има но таму се веројатно бавни,целта ми е сакам да подадам пак но овојпат преку амбасада самостојно (се надевам можно е) доколку некој има совет или мислење слободно нека ми пише и за тоа каде да ги најдам документите што треба да се подадат и што ми треба,благодарам и добродојден е секој одговор
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Каква врска има дали има министри или не? Владата ја сочинува парламентарното мнозинство составено од пратеници, кои нормално неможе сите да бидат министри, но затоа доколку некој искочи од тоа мнозинство мандатарот ќе треба да го пополни тоа место со нови пратеници, а доколку не најде ќе има нови избори. Така да немојте да коментирате само да се конфронтирате има и некој друг што ги разбира работите.[DOUBLEPOST=1434646827][/DOUBLEPOST]А проблем плус е што едвај направија мнозинство ако добро ве држи сеќавањето, колку време помина додека се формира ввладата и сега недај боже некој да искочи од владата може да замислите што ќе се случи. Иста ситуација како кај нас ако некој ја напушти владата кој би ги заменил СДСМ или ДПА други нема .... едноставно тоа нема да се случи. Исто таква е владата во Бугарија и затоа Каракачанов демонстрира сила.
Tocno, zaedno socinuvaat parlamentarno mnozinstvo, no taka e i toa sto go napisav.
Karakacanov ne pokazuva sila, samo kazuva deka treba da se ispocituva ona sto e dogovoreno.[DOUBLEPOST=1434650882][/DOUBLEPOST]
само да прашам и замолам?дали има БУГ.амбасада во скопје и каде е?знам за битола дека има но таму се веројатно бавни,целта ми е сакам да подадам пак но овојпат преку амбасада самостојно (се надевам можно е) доколку некој има совет или мислење слободно нека ми пише и за тоа каде да ги најдам документите што треба да се подадат и што ми треба,благодарам и добродојден е секој одговор
Ako si od Skopje, idi u Ambasada. Ako si od drug grad, javi im se na telefon i ce ti kazat. Taka najtocno ce doznaes.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom