Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 октомври 2019
Мислења
36
Поени од реакции
47
Имам само уште една нејаснотија, очигледно посредникот е натрупан со документи и не знае каде за кого што прави.. Случајно видов дека постои и документ кој може да се достави ако живееш/работиш во друга држава (скандинавија во случајов) и кога го прашав вчера ми вели: Па да, сите што имаат подадено таков документ им одобриле државјанство, демек пушти им го на мејл„

Во моментов сум во двоумење и не знам дали е паметно да го најдам и пуштам тој документ по мејл/ДХЛ..
Автоматски споено мислење:


Имам само уште една нејаснотија, очигледно посредникот е натрупан со документи и не знае каде за кого што прави.. Случајно видов дека постои и документ кој може да се достави ако живееш/работиш во друга држава (скандинавија во случајов) и кога го прашав вчера ми вели: Па да, сите што имаат подадено таков документ им одобриле државјанство, демек пушти им го на мејл„

Во моментов сум во двоумење и не знам дали е паметно да го најдам и пуштам тој документ по мејл/ДХЛ..
Jas koga podnesuvav dokunenti mojot posrednik rece deka ne e pozelno da se znae toa deka ziveam i rabotam vo druga zemja... toa bese vo 2017 sega neznam ako nesto se promenilo. Inaku pominav se ok...
 
Член од
14 февруари 2020
Мислења
38
Поени од реакции
61
Преку што си?
интервју во Софија, почнав преку братучед но откако бев на интервју за сигурност однесов оригинал изводи од дедо прадедо вујко ми и мајка ми
 
Член од
14 февруари 2020
Мислења
38
Поени од реакции
61
toa deka nema pravilo go gledam ovde koga kazuvaat deka ima ukazi i koj od 2016 koj od 2018 nema pravilo po koe se dvizat ama do tolku na zadolzitelna da me zaboravat, mozebi ponatamu ke odi pobrzo se nadevam iskreno. posledno nekoj od forumov pisa deka se nekade do 5800 prepiska jas sum 59xx pa se nadevam denovive barem da mrdne nesto da znam deka ne me zaboravile
 
Член од
11 август 2020
Мислења
15
Поени од реакции
45
Здраво пријатели, сакав да ви поставам прашање, дадов интервју во Софија во февруари 2019 година, статусот се менува вчера.По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
. Сертификатот за бугарско потекло (од друштвото на Бугарите ) беше даден на ДАБЧ, но не и на Мин. на правдата. Помина само потврдата за бугарско потекло од ДАБЧ. Дали сега треба да ја поминам сертификацијата од бугарската друштво и истите документи kak ДАБЧ како дополнителна? Ако не го испратаm, има ли проблем? Дали можат да побараат дополнителни документи, дали прифаќаат сега без да прашаT уште? благодарам за вниманието!
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Go ocistija li Februar 2019 od zadolzitelna u finalna?
Do koj broj prepiska e stignato? Okapavme vise na zadolzitelna. Od intervju 19 meseci :(
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво пријатели, сакав да ви поставам прашање, дадов интервју во Софија во февруари 2019 година, статусот се менува вчера.По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
. Сертификатот за бугарско потекло (од друштвото на Бугарите ) беше даден на ДАБЧ, но не и на Мин. на правдата. Помина само потврдата за бугарско потекло од ДАБЧ. Дали сега треба да ја поминам сертификацијата од бугарската друштво и истите документи kak ДАБЧ како дополнителна? Ако не го испратаm, има ли проблем? Дали можат да побараат дополнителни документи, дали прифаќаат сега без да прашаT уште? благодарам за вниманието!
Trebalo do sega da ja odnesis potvrdata od zdruzenie i izvodite vo ministerstvoto za pravosudie,ima golemi sansi da te odbiet sega. Nosi gi brzo nikogas ne se znae,mozebi i ne ke e docna.
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
Здраво пријатели, сакав да ви поставам прашање, дадов интервју во Софија во февруари 2019 година, статусот се менува вчера.По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
. Сертификатот за бугарско потекло (од друштвото на Бугарите ) беше даден на ДАБЧ, но не и на Мин. на правдата. Помина само потврдата за бугарско потекло од ДАБЧ. Дали сега треба да ја поминам сертификацијата од бугарската друштво и истите документи kak ДАБЧ како дополнителна? Ако не го испратаm, има ли проблем? Дали можат да побараат дополнителни документи, дали прифаќаат сега без да прашаT уште? благодарам за вниманието!
Кој Февруари беше на интервју?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom