Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Pa ako si na finalen eksperten pregled od pred desetina dena,a dokumentite ti se noseni od pred edna nedela,toa e za brzo od promenata,obicno toj status stoi i po pet,sest,meseci sigurno ne e za tolku kratko vreme tvojot predmet razgledan.Ako e se vo red so dokumentite imas golemi sansi da ne bides odbien.
 
Член од
8 мај 2014
Мислења
19
Поени од реакции
4
Почитувани, дали знаете на потврдата од суд од Казнена евиденција, долу кај што пишува потврдата ми е потребна заради ____________________треба ли да пишува за двојно државјанство или за бугарски пасош?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Почитувани, дали знаете на потврдата од суд од Казнена евиденција, долу кај што пишува потврдата ми е потребна заради ____________________треба ли да пишува за двојно државјанство или за бугарски пасош?
Од нашиов суд ?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Почитувани, дали знаете на потврдата од суд од Казнена евиденција, долу кај што пишува потврдата ми е потребна заради ____________________треба ли да пишува за двојно државјанство или за бугарски пасош?
За бг пасош,мора да се наведе ( бг државјанство) на празната линија.
Ако не си наведел,вади нова +400 денo_O
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Почитувани, дали знаете на потврдата од суд од Казнена евиденција, долу кај што пишува потврдата ми е потребна заради ____________________треба ли да пишува за двојно државјанство или за бугарски пасош?
Бугарско државјанство треба да пишува а не бугарски пасош.
 
Член од
8 мај 2014
Мислења
19
Поени од реакции
4
Од нашиов суд ?
Да, да.
За интервју треба и потврда за неосудуваност. Само тоа дали да пишува за двојно државјанство или за бугарски пасош, бидејќи ти прво вадиш државјанство, па после тоа врз основа на државјанство можеш да поднесеш за пасош.
Автоматски споено мислење:

За бг пасош,мора да се наведе.
Ако не си наведел,вади нова +400 денo_O
Уште немам поднесено. Бидејки имам пријател што имаше наведено за бугарски пасош и го вратија од Софија само поради тоа, па после месец дена носеше нов документ каде имаше наведено дека му треба за двојно државјанство. Затоа ми беше дилемата.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Да, да.
За интервју треба и потврда за неосудуваност. Само тоа дали да пишува за двојно државјанство или за бугарски пасош, бидејќи ти прво вадиш државјанство, па после тоа врз основа на државјанство можеш да поднесеш за пасош.
Уххх не ми текнува точно, одамна беше. Ама мислам дека е у право @redbox87 , пиши си "бугарско државјанство" и безбеден си.

И тие таму и нашиве знаат за што ти треба у принцип.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Да, да.
За интервју треба и потврда за неосудуваност. Само тоа дали да пишува за двојно државјанство или за бугарски пасош, бидејќи ти прво вадиш државјанство, па после тоа врз основа на државјанство можеш да поднесеш за пасош.
Автоматски споено мислење:


Уште немам поднесено. Бидејки имам пријател што имаше наведено за бугарски пасош и го вратија од Софија само поради тоа, па после месец дена носеше нов документ каде имаше наведено дека му треба за двојно државјанство. Затоа ми беше дилемата.
Napisi ti za bugarski pasos i sigurno ke te odbiet, treba da napises za bugarsko drzavjanstvo.
 
Член од
10 август 2020
Мислења
22
Поени од реакции
12
Si mozel dopolnitelnite dokumenti po posta da gi pratis i sega nemase da bidis vo neizvesnost.
Имам само уште една нејаснотија, очигледно посредникот е натрупан со документи и не знае каде за кого што прави.. Случајно видов дека постои и документ кој може да се достави ако живееш/работиш во друга држава (скандинавија во случајов) и кога го прашав вчера ми вели: Па да, сите што имаат подадено таков документ им одобриле државјанство, демек пушти им го на мејл„

Во моментов сум во двоумење и не знам дали е паметно да го најдам и пуштам тој документ по мејл/ДХЛ..
Автоматски споено мислење:

Pa ako si na finalen eksperten pregled od pred desetina dena,a dokumentite ti se noseni od pred edna nedela,toa e za brzo od promenata,obicno toj status stoi i po pet,sest,meseci sigurno ne e za tolku kratko vreme tvojot predmet razgledan.Ako e se vo red so dokumentite imas golemi sansi da ne bides odbien.
Имам само уште една нејаснотија, очигледно посредникот е натрупан со документи и не знае каде за кого што прави.. Случајно видов дека постои и документ кој може да се достави ако живееш/работиш во друга држава (скандинавија во случајов) и кога го прашав вчера ми вели: Па да, сите што имаат подадено таков документ им одобриле државјанство, демек пушти им го на мејл„

Во моментов сум во двоумење и не знам дали е паметно да го најдам и пуштам тој документ по мејл/ДХЛ..
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Имам само уште една нејаснотија, очигледно посредникот е натрупан со документи и не знае каде за кого што прави.. Случајно видов дека постои и документ кој може да се достави ако живееш/работиш во друга држава (скандинавија во случајов) и кога го прашав вчера ми вели: Па да, сите што имаат подадено таков документ им одобриле државјанство, демек пушти им го на мејл„

Во моментов сум во двоумење и не знам дали е паметно да го најдам и пуштам тој документ по мејл/ДХЛ..
Автоматски споено мислење:


Имам само уште една нејаснотија, очигледно посредникот е натрупан со документи и не знае каде за кого што прави.. Случајно видов дека постои и документ кој може да се достави ако живееш/работиш во друга држава (скандинавија во случајов) и кога го прашав вчера ми вели: Па да, сите што имаат подадено таков документ им одобриле државјанство, демек пушти им го на мејл„

Во моментов сум во двоумење и не знам дали е паметно да го најдам и пуштам тој документ по мејл/ДХЛ..
Prvo po e mail ne se prakaat dopolnitelni dokumenti ,si ima procedura za toa,drugo ne gledam kakva prednost e toa sto zivees i rabotis vo dr drzava,da ziveese i rabotese vo Bugarija ke bese prednost vaka ne
 
Член од
10 август 2020
Мислења
22
Поени од реакции
12
Prvo po e mail ne se prakaat dopolnitelni dokumenti ,si ima procedura za toa,drugo ne gledam kakva prednost e toa sto zivees i rabotis vo dr drzava,da ziveese i rabotese vo Bugarija ke bese prednost vaka ne
Така е, токму заради тоа не сум помислил претходно дека тоа има било каква улога и се изненадив вчера кога ми кажа така. Фала многу на одговор :)
Поздрав и убав ден.
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
50
Поени од реакции
81
Drustvo kako odi procedura preku konzulatot bitola ili podobro e sofia
Spored mene kako covek so ja pocna procedurata u Bitola smetam deka razlika veke nema u smisol za vremetraenjeto na cel proces ..primer mene mi zakazaa intervju za 3 meseca ama pa posle intervjuto cekas 4 meseca da vlezes u obrazovna prepiska a preku Sofija citav nekoj deka cela godina cekale do intervjuto ama odma istiot den od intervjuto si obrazovna prepiska ..ete gi tie moj viduvanja ..jas sum i preku roditel plus a nie si cekame poveke od site drugi
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom