Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 јануари 2019
Мислења
7
Поени од реакции
28
Здраво,

Би сакала да прашам едно прашање кое до сега не сум го сретнала на форумот.
Се работи за дете од 11 години кое има аплицирано за бугарски документи преку родител. Сега во скоро двајцата родители на детето беа повикани за да потпишат декларација дека во последните 10 години не престојувале во други земји.
Дали и до сега имало таква процедура, а ако да, за која намена?
Ако не, повторно, за која намена? Дали тоа би значело дека се забрзува постапката за добивање бг државјанство за малолетни деца кои имаат аплицирано по еден родител или?

Благодарам
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
214
Поени од реакции
127
На положително, колкави са шансе да бидеш одбиен?
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
4
Поени од реакции
6
Секако, штом добијам одговор ке пренесам.
Solskjaer5
Значи вака, денес го пратив е-меил-от и денес одма после 10 минути добив одговор дека удостоверението е испратено во конзулатот во Битола. Сега уште да ми кренат кога им звонам за да ми потврдат. И
orel100
ти благодарам многу што ми помогна.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
678
Поени од реакции
327
Значи вака, денес го пратив е-меил-от и денес одма после 10 минути добив одговор дека удостоверението е испратено во конзулатот во Битола. Сега уште да ми кренат кога им звонам за да ми потврдат. И orel100 ти благодарам многу што ми помогна.
После пиши за колку дена ти стигнало во Битола
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Значи вака, денес го пратив е-меил-от и денес одма после 10 минути добив одговор дека удостоверението е испратено во конзулатот во Битола. Сега уште да ми кренат кога им звонам за да ми потврдат. И orel100 ти благодарам многу што ми помогна.
Nema problem tuka sme da se pomagame.
Автоматски споено мислење:

После пиши за колку дена ти стигнало во Битола
Po e mail go prakaat,veke e stignato.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.331
Поени од реакции
12.302
Од Јануари уште на финална...

Има некоја логика во ова што е побавно преку родител?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom