Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ako odat spored toa sto go prikazaa vo ovie dva meseci tia sto bea staveni na finalna vo April 2020 sea treba da gi stavat na polozitelno ke vidime. Posto pravat tocno 3 meseci od finalna na polozitelno
 
Член од
30 јануари 2013
Мислења
3
Поени од реакции
7
Zdravo! Dali ima nekoj informacija do kade se stignati so promena vo finalna? Blagodaram odnapred :)
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Каде нема услови за живот во оваа дупка од држава, па и неможеме да излеземе од неа, секаде сме на црна листа.... Што судбина имаме нз... Дали некој има инфо,или било што друго од кога би можеле да патуваме надвор од оваа држава?
 
Член од
26 јуни 2020
Мислења
11
Поени од реакции
11
Неможам да сватам по кој редослед ги разгледуват документите јас бев на интервју април 2018 година .а читам луге што се биле после мене на интервју и цела година по мене веке се на финална среќници јас изгледа сум баксуз
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Каде нема услови за живот во оваа дупка од држава, па и неможеме да излеземе од неа, секаде сме на црна листа.... Што судбина имаме нз... Дали некој има инфо,или било што друго од кога би можеле да патуваме надвор од оваа држава?
Иначе малце лајтмотив за муабетов :)

Неповрзано со БГ пасош, пред 3 месеци точно поднесов за корегирање на умреница (уште не е готова) и денес бев да поднесам за вадење извод од матично ... ми рекоа "Дечко се чека еден месец" :)
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Уште едно прашање навистина ли можеш да се сликаш за пасош во амбасада, и се да завршеш тука? Сега тоа случајно го чув од едно момче кој ја почнал таа постапка, и ми рече дека и самиот посредник незнаел дњка може?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Иначе малце лајтмотив за муабетов :)

Неповрзано со БГ пасош, пред 3 месеци точно поднесов за корегирање на умреница (уште не е готова) и денес бев да поднесам за вадење извод од матично ... ми рекоа "Дечко се чека еден месец" :)
Koregiranje ? Vo sto ti bese greskata ... Pred 1 nedela dobi ukaz eden od forumdziite so totalno razlicni preziminja bes zaverka na notar i bes uverenie od maticno sto e krajot na kraidtata ne zagleduvaat do tolku vo razliki te
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Уште едно прашање навистина ли можеш да се сликаш за пасош во амбасада, и се да завршеш тука? Сега тоа случајно го чув од едно момче кој ја почнал таа постапка, и ми рече дека и самиот посредник незнаел дњка може?
Може.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Koregiranje ? Vo sto ti bese greskata ... Pred 1 nedela dobi ukaz eden od forumdziite so totalno razlicni preziminja bes zaverka na notar i bes uverenie od maticno sto e krajot na kraidtata ne zagleduvaat do tolku vo razliki te
Една ситна грешка во името на баба ми (на пример Елена => Елени). А преку потекло на дедо терам постапка.

Кога видов колку е саат (дека ќе се изначекам од "нашиве" институции), уште месец Март ги пратив дополнителните документи у "министерство за правосудие". Дека и онака одам преку дедо така не прави разлика таа буква.

Муабетот ми беше дека стварно луди работи се случуваат со бирократијава кај нас.
 
Последно уредено:

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Те молам малку ако може да пообјасниш како иде ова преку амбасада и сликање и се. Јас сум до сега се во Софија, планирам да подигнам указ преку амбасада и сега ако и се сликам во амбасада колку би траел цел процес?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Една ситна грешка во името на баба ми (на пример Елена => Елени). А преку потекло на дедо терам постапка.

Кога видов колку е саат (дека ќе се изначекам од "нашиве" институции), уште месец Март ги пратив дополнителните документи у "министерство за правосудие". Дека и онака одам преку дедо така не прави разлика таа буква.

Муабетот ми беше дека стварно луди работи се случуваат со бирократијава кај нас.
Da Se nadovrzam I Jas muabetov I da te potvrdam ....znaci za izvod za mene I soprugata ,cekam vekje 2 nedeli ,a aplicirano e so Trista vrski :) Jbg....nasata cudesna zemja
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
За една буква разлика во име или презиме,не прават проблем,така да немора да се прават корекции,добро штом си ги испратил во МП,и јас имав разлика сега сум на положително.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
За една буква разлика во име или презиме,не прават проблем,така да немора да се прават корекции,добро штом си ги испратил во МП,и јас имав разлика сега сум на положително.
Да да знам. Јебига параноик сум по природа и сакав се да биде цакум пакум, ама кога видов дека ќе треба со месеци да чекам за глупост, ги пуштив така. Плус на дедо ми информациите се точни (преку него иде потеклото) така да другово е мање више небитно ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom