Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
- примерен текст
8 март 2014 во 00:33


ДО ДИРЕКЦИја Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО
E-mail: bgcitizen@justice.government.bg



Относно: ЗАПИТВАНЕ




В'в вр'зка с молба за получаване на /освобождаване от /в'зтановјаване на б'лгарско гражданство (ваш вх. номер .... , дата ....), желаја да получа следната информација:

На как'в етап и в која инстанција се намира кандидатурата ми за получаване на / освобождаване от/ в'зтановјаване на б'лгарско гражданство к'м днешна дата?



Молја потв'рдете, че дирекцијата разполага с цјалата документација, необходима за стартиране на процедурата по молбата ми.


Молја, посочете крајнија законов срок за получаване на отговор по молбата ми.




С уважение,

Име,
ЕГН,
Адрес/Email
 
Член од
28 мај 2014
Мислења
55
Поени од реакции
67
Site sto ste prekrateni od 2012 dali podnesovte nekakov dokument? ,bkks , od bratucedi ..... Ako nemate podneseno toa e pricinata za prekratuvanje.Eve vo mojov slucaj jas ne sum prekratena valjda poradi pasosot na mojot ftor bratuced ili mozda bkks ...ako e nekoj prekraten a ima podneseno dokumenti od bratuced neka pise ... Pozz sekoe dobro i so srekja na site !
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
http://m.24chasa.bg/Article/c/4759285


јас сум од септември 2012 и сеуште висим на дополнителна,од додатни док,имам подадено октомври 2014 сведителство од дедоми...патем ако може некој да ми прати слика од тој бккс документ како изгледа и каде се ваџа,,,благодарам..поззз[/quote]
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
http://m.24chasa.bg/Article/c/4759285


јас сум од септември 2012 и сеуште висим на дополнителна,од додатни док,имам подадено октомври 2014 сведителство од дедоми...патем ако може некој да ми прати слика од тој бккс документ како изгледа и каде се ваџа,,,благодарам..поззз
[/quote]

http://www.aba.government.bg/?country=51 Последното здружение. Инаку носат и во Струмица да извадат документ, но таму всушност ги собираат па ги носат во Скопје.
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
здраво
почнав да читам и да барам инфо но наидов на премногу коментари и премногу страни инсе откажав (па доста е цела недела висам на форумов)
видов дека има многу што се запознаети со постапката за бугарски пасош.
јас имам потомство т.е. Татко ми има бг пасош па верувам дека големи се шансите да и јас добијам. Но имам друг проблем мм нема ни браќа, сестри , први или втори братучеди што имаат бг пасош. Претпоставувам дека шансите за добивање се многу мали зш читав дека се затегнати работите.
дали некој од вас знае како би можеле да бараме по архиви и сл. Со надеж дека ке најдеме некој потомок . Ве молам кој знае нека ми помогне и слободно нека ми пише и лп за детали ....ви благодарам однапред
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
здраво
почнав да читам и да барам инфо но наидов на премногу коментари и премногу страни инсе откажав (па доста е цела недела висам на форумов)
видов дека има многу што се запознаети со постапката за бугарски пасош.
јас имам потомство т.е. Татко ми има бг пасош па верувам дека големи се шансите да и јас добијам. Но имам друг проблем мм нема ни браќа, сестри , први или втори братучеди што имаат бг пасош. Претпоставувам дека шансите за добивање се многу мали зш читав дека се затегнати работите.
дали некој од вас знае како би можеле да бараме по архиви и сл. Со надеж дека ке најдеме некој потомок . Ве молам кој знае нека ми помогне и слободно нека ми пише и лп за детали ....ви благодарам однапред
ti 100% dobivas pasos... eve i @reading e ist slucaj kako tebe.. prasaj ja neja ke ti objasni po-detalno

p.s. neznam dali ti go razbrav dobro prasanjeto...
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
http://m.24chasa.bg/Article/c/4759285


јас сум од септември 2012 и сеуште висим на дополнителна,од додатни док,имам подадено октомври 2014 сведителство од дедоми...патем ако може некој да ми прати слика од тој бккс документ како изгледа и каде се ваџа,,,благодарам..поззз
[/quote]

Од БККС да не вадиш ич,бидејќи во правосудство не го признаваат и нема ниту да го признаваат тој документ,јас имам поднесено од есента уште од БККС,а и од мининстерство ми кажаа не го признаваат тој документ....еден куп луѓе има што се прекратени а го имаат поднесено тој документ.Тој Лазар Младенов е најголемиот лажго и измамник и штета што уште ги лаже луѓето,но и луѓето треба да пратат да се распрашуваат.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
здраво
почнав да читам и да барам инфо но наидов на премногу коментари и премногу страни инсе откажав (па доста е цела недела висам на форумов)
видов дека има многу што се запознаети со постапката за бугарски пасош.
јас имам потомство т.е. Татко ми има бг пасош па верувам дека големи се шансите да и јас добијам. Но имам друг проблем мм нема ни браќа, сестри , први или втори братучеди што имаат бг пасош. Претпоставувам дека шансите за добивање се многу мали зш читав дека се затегнати работите.
дали некој од вас знае како би можеле да бараме по архиви и сл. Со надеж дека ке најдеме некој потомок . Ве молам кој знае нека ми помогне и слободно нека ми пише и лп за детали ....ви благодарам однапред
штом имаш родител со бг пасош тогаш е полесно, не ти треба докажување произход итн, се што ти треба од документи е потврда за неосудуваност, извод од матична книга на родени и лекарско уверение. Потоа тие се преведуваат на бугарски, и уште некои документи и такси треба да се пополнат и платат, и копија од пасошот на татко се прави и се носат документите во мин за правосудство каде ќе ти закажат интервју...
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Izvinete sto e von temata, ama mi e potrebna pomosh, izvinete uste ednash, prasanjeto mi e dali nekoj znae koi dokumenti mi se potrebni za vadenje rabotna viza za vo bugarija, ako znae nekoj ve molam pisete tuka ili vo Inbox. fala i uste ednas se izvinuvam!!pozz
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
dokaz mi treba za mazot mi toj nema nikoj blizok sto ima bigarski pasos
e pa togas... toa se bara vo arhivite na bugarija, ima tuka lugje sto imaat barano i najdeno stari dokumenti od nivni predci, se nadevam ke procitat i ke ti pomozat... inace ako vi e za beganje vo stranstvo .. mozi da si zaminis ti da si najds rabota i stan pa posle da si go zemis mazot ti, samata drzava ke mu dozvoli da sedi tamu dodeka si ti .... sepak zavisi kade ke zaminvate... negde i drzavjanstvo ke mu dat i ke go pustat na skolo da nauci jazik...
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
299
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom