Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Notarski zavereni izjavi za lica sto se vo rodstvena vrska a se so razlicnl preziminja,dokazano so izjavi na dvajca svedoci,izjavite napisani na advokat i zavereni kaj notar kako dokaz deka stanuva zbor za isto lice ne gi smetale vo MPza validni jas toa go pravev i me kostase okolu 2500denari posrednikot prvo mi kaza deka moze no posle Lazar odBKK mi kaza deka ne biva,pa posle barav preku stranata na zena mi,a i vo maticno ne sakaa da mi dadat prepis bidejki stanuvase zbor za lice koe e veke pocinato,vikaat tia trebalo da go napravat mislam promenata dide ka bile zivi taka da na pocinati lica ne mozelo.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
685
Поени од реакции
900
Za vrakjanje ne e problem,ama za odenje ne mozes da odis za Germanija samo so LK. Ke treba da pokazis pasos.
Ете баш тоа го прашувам, ама ако покажеш БГ пасош/лична карта, одма има проблем, а со МК лична карта како што кажа ти, неможе. Единствена опција останува да ја напуштиш МК со лична карта и од Белград или Тирана да леташ каде сакаш (Зошто сето ова тормозење кога може да те пуштат со БГ патна исправа без да ти бараат МК пасош?). А апсолутно сум сигурен дека нема да те пуштат да ја напуштиш МК само со БГ пасош/лична карта, пошто имам видено со мои очи како тормозат човек што проба да ја напушти МК со БГ лична карта, му го бараа пасошот, а човекот не беше ни сигурен дали го земал, го бараше, го најде во ранец, и тогаш не пуштија, заради ваква глупост тормозеа цел автобус. Може и ќе го пуштеа и без МК пасошот, ама може и не. Тоа се случи дента кога бев во Софија да го подигнам указот.

Ne e taka, oni imaat odgovornost da proverat pred da zaminis za drugata drzava deka imas validen dokument.
Primer ako si odel nekogas za drzava kaj so ti treba viza ,vizata ti ja baraat vo drzavata od koja zaminuvas i vo drzavata vo koja pristignuvas. Isto i ova. Ako ne sakas da vadis MK pasos mozes so BG samo treba da bides prijaven vo policija kako gostin kaj tvoite.
Tie se pravilata nasite ne se krivi. Sekade e taka.
Edit:za da mozes so LK da patuvas kako vo Albanija itn, drzavite treba da imaat dogovor megjusebe deka toa e dozvoleno.
Многу едноставна работа, со премногу нејаснотии.

Тие тиквари многу знаат каква одговорност имаат, и ќораво и сакато е примено во полиција преку владеачките партии последниве 15-20 години. Одкако си го земав указот истиот ден, на враќање назад повторно на МК страната на истото место граничарите предпоставувам од другата смена им правеа проблем на шпанци, дечко и девојка со шпански пасоши, освен тоа што му се издераваа на дечкото на македонски, граничарот на излегување од автобусот искоментира ДА ДА ЈЕС ОК држејќи си го пиштолот, и го напушти авотобусот. Ни самите незнаеа зошто не држеа сите преку 2 саати на граница, па пред да не пуштаат влезе полицаец во автобус и бараше доброволец меѓу патниците да им преведува.

Да не одолговлекувам и да одам Оф-топик, правилата секаде не се исти, различни држави, различни закони, мене ме интересираше како е кога си МК државјанин со странски пасош, а немаш во моментот МК патна исправа. Но во секој случај, македонските граничари прават проблеми, се додека некој не си отиде во амбасадата на земјата од каде што му е пасошот. После тоа на телевизија некој ќе витка кичма.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
16
Поени од реакции
7
Notarski zavereni izjavi za lica sto se vo rodstvena vrska a se so razlicnl preziminja,dokazano so izjavi na dvajca svedoci,izjavite napisani na advokat i zavereni kaj notar kako dokaz deka stanuva zbor za isto lice ne gi smetale vo MPza validni jas toa go pravev i me kostase okolu 2500denari posrednikot prvo mi kaza deka moze no posle Lazar odBKK mi kaza deka ne biva,pa posle barav preku stranata na zena mi,a i vo maticno ne sakaa da mi dadat prepis bidejki stanuvase zbor za lice koe e veke pocinato,vikaat tia trebalo da go napravat mislam promenata dide ka bile zivi taka da na pocinati lica ne mozelo.
I kako ja zavrsi rabotata
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
So poteklo do paradedo no so isti preziminja i bso potvda od klub na bugari od Strumica so cisto selo na Bugari po statisikata na Kncov no rabotata ne e uste zavrsena 5 meseci sum veke na finalna.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
264
Поени од реакции
274
Notarski zavereni izjavi za lica sto se vo rodstvena vrska a se so razlicnl preziminja,dokazano so izjavi na dvajca svedoci,izjavite napisani na advokat i zavereni kaj notar kako dokaz deka stanuva zbor za isto lice ne gi smetale vo MPza validni jas toa go pravev i me kostase okolu 2500denari posrednikot prvo mi kaza deka moze no posle Lazar odBKK mi kaza deka ne biva,pa posle barav preku stranata na zena mi,a i vo maticno ne sakaa da mi dadat prepis bidejki stanuvase zbor za lice koe e veke pocinato,vikaat tia trebalo da go napravat mislam promenata dide ka bile zivi taka da na pocinati lica ne mozelo.
Gluposti ti kazal Lazar, bas pred mesec dena imase dvajca sto dobija ukaz i toa so razlicni preziminja i bez nikakva notarska izjava ili nesto, pa si dobija potpis. Tie gledaat vo imeto na tatkoto na pradedoto/dedoto, i ako se sovpaga so razlicnoto prezime ne pravat problemi.
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Samo neka izleze kako sto treba i da zememe site sto cekame pasosi a koj kako uspeal manje vise i ne e bitno.inace mojata povrzanost sega e
po linija na majka mi.
Автоматски споено мислење:

Samo neka izleze kako sto treba i da zememe site sto cekame pasosi a koj kako uspeal manje vise i ne e bitno.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom