Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
A so notarski akt so dvajca svedoci nekoj da kaze nesto jas so notarski gi srediv dokumentite nekoj so iskustvo da kaze dali mine ili be
Jas go prasav posrednikot za notar toj mi rece deka ne priznavale poveke i mi rece da izvadam uverenie maticno ali gledam na forumot bukvalno site so so notarski zaverki i do sea se pominuvalo taka daa vremeto ke kaze
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
24
Поени од реакции
20
Ве молам, може ли некој да ми одговори, ако знаете, дали постои начин како да проверам од кога сум ставена на проверка кај вицето? На интервју бев крај на април 2017, и после тоа често проверував но долго време немаше промена на статусот. Сигурно немав проверено од Јануари 2019,можеби и порано и првпат проверив крај на мај и бев ставена на положително и проверка кај вицето.. Поднесов во амбасада , преку татко ми и брат ми, ти е имаат пасош веќе подолго време.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Ајде малце да ве прашам нешто тие што имаат БГ пасош подолг период. МК пасошот ќе ми истече за едно година дена, мада има време, али не би сакал да вадам нов МК пасош пошто релно немам никаква потреба од тоа, дали е можно на влез/излез од државава да приложам само МК лична карта? На другите граници, нормално БГ лична карта/пасош.
По некоја логика можеш само на Српска и албанска страна, но не и во Бугарија и Грција.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
По некоја логика можеш само на Српска и албанска страна, но не и во Бугарија и Грција.
Па да, малце е нејасно од Македонска страна.

Пример 1: сакам да одам за Германија, а летам од скопски аеродром, МК пасошот ми е истечен имам валидна МК лична карта, имам валиден БГ пасош и лична карта.

Пример 2: се враќам од Германија, слетувам на скопски аеродром, МК пасошот е истечен додека сум во странство, имам валидна МК лична карта. Исто така валиден БГ пасош и лична карта.

Штом те пуштаат да влезеш и излезеш на Српска, Албанска и Косовска граница само со лична карта, логично е да те пуштат да ја напуштиш државата од било која граница или аеродром во МК само со лична карта, а што ќе правиш ти на другите гранични премини понатака тоа е наш проблем. Крај краева, во секој случај можеш да покажеш БГ пасош/лична карта, и ќе мораат да те пуштат да влезеш/излезеш од МК ама треба да се караш и да правиш скандал.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
321123.jpg

Здраво, се извинувам ако е поставено прашањево по десетти пат, ама што значи ова ми се промени статусот и дали треба да однесам некои дополнителни документи? Поздрав.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Па да, малце е нејасно од Македонска страна.

Пример 1: сакам да одам за Германија, а летам од скопски аеродром, МК пасошот ми е истечен имам валидна МК лична карта, имам валиден БГ пасош и лична карта.

Пример 2: се враќам од Германија, слетувам на скопски аеродром, МК пасошот е истечен додека сум во странство, имам валидна МК лична карта. Исто така валиден БГ пасош и лична карта.

Штом те пуштаат да влезеш и излезеш на Српска, Албанска и Косовска граница само со лична карта, логично е да те пуштат да ја напуштиш државата од било која граница или аеродром во МК само со лична карта, а што ќе правиш ти на другите гранични премини понатака тоа е наш проблем. Крај краева, во секој случај можеш да покажеш БГ пасош/лична карта, и ќе мораат да те пуштат да влезеш/излезеш од МК ама треба да се караш и да правиш скандал.
Za vrakjanje ne e problem,ama za odenje ne mozes da odis za Germanija samo so LK. Ke treba da pokazis pasos.
Ne e taka, oni imaat odgovornost da proverat pred da zaminis za drugata drzava deka imas validen dokument.
Primer ako si odel nekogas za drzava kaj so ti treba viza ,vizata ti ja baraat vo drzavata od koja zaminuvas i vo drzavata vo koja pristignuvas. Isto i ova. Ako ne sakas da vadis MK pasos mozes so BG samo treba da bides prijaven vo policija kako gostin kaj tvoite.
Tie se pravilata nasite ne se krivi. Sekade e taka.

Edit:za da mozes so LK da patuvas kako vo Albanija itn, drzavite treba da imaat dogovor megjusebe deka toa e dozvoleno.
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Znam deka vo posledniot ukaz imase kandidati so intervju dekemvri 2017...e dobro 2018 intervju so bile(konkretno jas januari) planirat Li nekogas da ja pocnat???dve godini i mesec skoro c c c
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Znam deka vo posledniot ukaz imase kandidati so intervju dekemvri 2017...e dobro 2018 intervju so bile(konkretno jas januari) planirat Li nekogas da ja pocnat???dve godini i mesec skoro c c c
И јас сум Февруари. Почетокот 2018 тие што сме, мислам дека ќе почнат да не потпишуваат за многу брзо !!!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ајде малку да мрднеме,да ве израдувам,ќе има указ денес преписки 7039 и 7040/2016 од Проверка од Вице сменет статус во положително пред малку!!!!!
Можеби денес не стигнаа да ги објават, но утре сигурно, не се обесхрабрувајте, вака еднаш беше пред 2 месеци!
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Znam deka vo posledniot ukaz imase kandidati so intervju dekemvri 2017...e dobro 2018 intervju so bile(konkretno jas januari) planirat Li nekogas da ja pocnat???dve godini i mesec skoro c c c
Ne se sekiraj ne si sam i jas sum od januari 2018 intervju, od maj si cekam potpische kaj viceto
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom