Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Од мојот претходен пост мислам дека бев доволно јасна!!!!!
Ова нека биде последна опомена, реплицирање за опоменатите постови не е дозволено!
Да не тупиме повеќе со политики, во спротивно ќе ја затворам темава, а верувам дека не го сакаме тоа ниту јас ниту било кој овде порафи периодов што следи!
Благодарам.
Pale ima lmas li informacii od utre Kako bi ni pocnala nedelata :) I Pak sakam da prasam brojot na prepiskata Sto e na primer 3455/2017 od togas se gleda polozitelno ili od intervjuto ,znaci koga CE receme ukazi 2017 ,toa znaci brojot na prepiskata ( 3455/2017 ili....pozdrav sekoe dobro
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
VERUVATE LI VO OVA OD MEDIUMITE!
Вчера до редакцијата на Галама стигна порака со фотографија од одбиено барање за Бугарски пасош, кое веќе ги имало поминато позитивно сите претходни постапки кои се предвидени при процедурата за барање државјанство во оваа наша соседна земја.
-Веќе една година, моето досие стоеше како одобрено и чекаше само потпис од Заменик Претседателот. Денес ми стигна известување дека сум одбиен, без никакво образложение, ни изјави апликант од источниот дел на Македонија кој сакаше да остане анонимен.
Нашиот соговорник дополнува и дека ,,посредниците” за бугарски пасоши, кои во источниот дел од нашата држава ги има во огромен број, апелираат до оние кои сакаат да поднесат нови барања, да не го прават тоа, бидејќи ќе бидат одбиени.
Во кулоарите се зборува дека ваквата ситуација е резултат на договор меѓу највисоките раководства на двете држави, да се намали издавањето на пасоши, како владата во Скопје би покажала резултат во спречувањето на иселувањето од државата, особено сега пред вонредните избори.
Врска нема. Во конретниов пример не кажуваат со што документи е. И овде на форумов имало примери, луѓе што се положително па после отказ. Порталиве немаат што да пишат и нешто на брзина составуваат без притоа детално да е објаснато и проверено. Најјака е реченицата: Посредниците апелираат да не се аплицира повеќе бидејќи ќе бидат одбиени ‍:facepalm:
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Drugari i drugarki, sakam da prasam dali tocno znaete sto kako e so ukazite, t.e dali se objaveno site ukazi od 2019 oti mislam deka imase nekoi sto nebea objaveni, i dali znae nekoj dali ima ukazi od 2020, dali se dvizi rabotata?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Drugari i drugarki, sakam da prasam dali tocno znaete sto kako e so ukazite, t.e dali se objaveno site ukazi od 2019 oti mislam deka imase nekoi sto nebea objaveni, i dali znae nekoj dali ima ukazi od 2020, dali se dvizi rabotata?
Само на украинци им потпишуваат колку што можев да видам.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Hahaha,ne e odbien,pred 1.5 g go zede pasosot samo so potvrda od zdruzenie,ne znam zosto e tolku negativen.
Обично не проверувам преписки по конзулски пат, последните два-три укази проверив и сите беа со украински имиња и презимиња, провери си сам. Не знам зошто сметаш дека сум негативен, значи според тебе луѓево на форумов треба да пишуваат само кога има потписи за македонци или кога слушнале нешто рекла казала мед и млеко од посредници. Поздрав
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Hahaha,ne e odbien,pred 1.5 g go zede pasosot samo so potvrda od zdruzenie,ne znam zosto e tolku negativen.
A zosto mislis deka stvarno go zemal pasosot?
Zosto nekoj sto go zemal pasosot tolku bi go polnel forumot so negativnosti, lagi, paranoi itn.
Najverojatno e odbien i frustraciite gi leci ovde.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Sto mislite za ova ???!!!
Ако ти веруваш во информации од вакви таканаречени портали самиот имаш проблем
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Дали некој може да ми објасни како да извдам лична карта врз база на происход, и колку би ме чинело?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ima li nekoj da se pofali so promena na statusite od zadolzitelna vo finalna .... 1 godina i 10 tina denovi od intervjuto.... Gledan gi pozakocija luge od 10.2018 duri ovoj mesec januar mu se menja 1 i 4 5 meseci
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Дали некој може да ми објасни како да извдам лична карта врз база на происход, и колку би ме чинело?
Dokumenti:
1. Dogovor za naem vo bg + deklaracii dve od sopstvenikot
2.potvrda od banka deka imas 1800 evra najmalku na smetka(davaat vo uni banka ili ckb)
3. Neosuduvan da glasi za bg d viza
4. Osiguruvanje za 180 dena da vazi cela godina Bez fransiza na 30000 evra osiguran
5. Proizhodot za postojano prebivavane
6. Formular za viza
7.dve sliki pasos format
Trosocite ti SE slednite: dogovorot za naem zavisi od posrednikot sto ke ti najde adresa od 150-250 so SE notar potvrdata od banka od 300-600 denari, neosuduvan 320 denari, osiguruvanjeto od 4000-4400 denari, 120 evra viza vo konzulatot I 150 denari uplatnica za meg.plakanje I + trosoci za posrednikot sto ke te slika za licnata karta za postojano vazi za (5) godini I + dva pati odenje do bugarija .
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Dokumenti:
1. Dogovor za naem vo bg + deklaracii dve od sopstvenikot
2.potvrda od banka deka imas 1800 evra najmalku na smetka(davaat vo uni banka ili ckb)
3. Neosuduvan da glasi za bg d viza
4. Osiguruvanje za 180 dena da vazi cela godina Bez fransiza na 30000 evra osiguran
5. Proizhodot za postojano prebivavane
6. Formular za viza
7.dve sliki pasos format
Trosocite ti SE slednite: dogovorot za naem zavisi od posrednikot sto ke ti najde adresa od 150-250 so SE notar potvrdata od banka od 300-600 denari, neosuduvan 320 denari, osiguruvanjeto od 4000-4400 denari, 120 evra viza vo konzulatot I 150 denari uplatnica za meg.plakanje I + trosoci za posrednikot sto ke te slika za licnata karta za postojano vazi za (5) godini I + dva pati odenje do bugarija .
Благодарам и од мене за ова.

Сакам накај Софија да му ја дувнам, ова е таман инфо. Ко план Б.

Пошо се одолжувa работава со државјанствово до недоглед.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.122
Поени од реакции
8.919
Благодарам и од мене за ова.

Сакам накај Софија да му ја дувнам, ова е таман инфо. Ко план Б.

Пошо се одолжувa работава со државјанствово до недоглед.
@Blgarceto @Krstevski1986 @Meh

dali nekoj moze da spodeli nekoja informacija ili link,
dali moze da se izvadi licna karta BG, dodeka se ceka za pasos (imam proishod, i bev na intervju),
i za sto moze da se koristi taa licna karta? fala
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom