Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.345
Поени од реакции
13.636
Da prasam ako nekoj nesto ima razbrano sto e so tie 14000 prekrateni prepiski vo 2015?
Ништо, тие преписки се завршена приказна. Познавам луѓе што легално со адвокати и молби за достава на дополнителни докоменти се обидеа да ги продолжат стопираните преписки, меѓутоа никој (значи апсолутно никој) не успеа во тоа.
Дел чекаа година/две да видат дали нешто ќе се промени но ништо, залудно го изгубија времето.
Останатите одма аплицираа по втор пат и голем дел од нив добија државјанство, со исклучоци нормално..
 
Член од
17 август 2016
Мислења
497
Поени од реакции
576
Ништо, тие преписки се завршена приказна. Познавам луѓе што легално со адвокати и молби за достава на дополнителни докоменти се обидеа да ги продолжат стопираните преписки, меѓутоа никој (значи апсолутно никој) не успеа во тоа.
Дел чекаа година/две да видат дали нешто ќе се промени но ништо, залудно го изгубија времето.
Останатите одма аплицираа по втор пат и голем дел од нив добија државјанство, со исклучоци нормално..
Никола, фала ти за одговорот.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
33
Поени од реакции
31
ubavo pocnaa so potpisuvanje od fabruari kako sto odeshe po red, zosto naednash sega doprea ovaa nedela ?? kako ne im zgosadi da gi gledaat dokumentive i prepiskive od 2016, strasna rabota
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.345
Поени од реакции
13.636
Не губете надеж, се што треба е само трпение и ПРАВИЛНО да се едуцирате што конкретно е најпаметно и најпожелно да направите со вашите апликации.
Форумов е непресушен извор на многу добри и проверени (официјални) податоци и тука ќе ги добиете најдобрите совети што можат да се добијат.
Значи верувајте, од искуство зборувам. Не постои универзална формула и правила кои треба да ги пратите и почитувате.
ИНДИВИДУАЛНО е кај секој апликант.

Благодарение пред се на луѓе како @palekrstic , јас и други лица... овде на темава бесплатно добивате информации кои се од клучна важност за да го извадите максимумот од вашите можности, во зависност со какви документи располагате.

Неколку пати сум кажал, немој да трчате по "посредници" кои освен финансиски интерес немаат никаква друга причина да ви помогнат. Има исклучоци, но редки се.

На скоро секој "посредник" МУ ОДГОВАРА да се пролонгира вашето чекање, да извади уште некој лев/евро екстра од вас, а ние кутри од очај веруваме во све и свашта.

Затоа е тука темава, бидете искрени кога прашувате и давајте детални информации во каква ситуација се наоѓате, за да ви биде помогнато најдобро што се може.

Факт е дека ЕУ секоја година се повеќе и повеќе притиска врз Бугарија да го намали темпото на издавање на пасоши, со оглед на фактот дека не секој кога ќе замине по Европата остава добри впечатоци како "Бугарин".
Во многу земји, Бугарите можеби не толку, но Романците се најголемите криминалци и проблематични граѓани во местата каде што претстојуваат.
Тоа го знае цела ЕУ, и верувале или не но имам впечаток дека овие година/две се последните "вагони" од возот што ќе добие право да побара бугарско државјанство...
Се си има своја граница и црвена линија.
Гледајте да ги средите вашите папки (досиеа) кога аплицирате максимално уредно и да сте подготвени на се зошто на сите ни е јасно дека нашава јадна (Северна) Македонија нема шанси да влезе во ЕУ во следниве 20 години.
Ако не за вас, дајте жртва барем за вашите деца и нивната иднина.

Поздрав и како што кажав, максимална посветеност, едукација, трпение и никако губење надеж!
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Ima li promena kaj nekoj sto e na finalna od avgust 2019 kaj mene uste nema do utre celi 5meseci da se nadevam deka ke bide za arno tolku cekanje.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.417
Поени од реакции
1.902
Не губете надеж, се што треба е само трпение и ПРАВИЛНО да се едуцирате што конкретно е најпаметно и најпожелно да направите со вашите апликации.
Форумов е непресушен извор на многу добри и проверени (официјални) податоци и тука ќе ги добиете најдобрите совети што можат да се добијат.
Значи верувајте, од искуство зборувам. Не постои универзална формула и правила кои треба да ги пратите и почитувате.
ИНДИВИДУАЛНО е кај секој апликант.

Благодарение пред се на луѓе како @palekrstic , јас и други лица... овде на темава бесплатно добивате информации кои се од клучна важност за да го извадите максимумот од вашите можности, во зависност со какви документи располагате.

Неколку пати сум кажал, немој да трчате по "посредници" кои освен финансиски интерес немаат никаква друга причина да ви помогнат. Има исклучоци, но редки се.

На скоро секој "посредник" МУ ОДГОВАРА да се пролонгира вашето чекање, да извади уште некој лев/евро екстра од вас, а ние кутри од очај веруваме во све и свашта.

Затоа е тука темава, бидете искрени кога прашувате и давајте детални информации во каква ситуација се наоѓате, за да ви биде помогнато најдобро што се може.

Факт е дека ЕУ секоја година се повеќе и повеќе притиска врз Бугарија да го намали темпото на издавање на пасоши, со оглед на фактот дека не секој кога ќе замине по Европата остава добри впечатоци како "Бугарин".
Во многу земји, Бугарите можеби не толку, но Романците се најголемите криминалци и проблематични граѓани во местата каде што претстојуваат.
Тоа го знае цела ЕУ, и верувале или не но имам впечаток дека овие година/две се последните "вагони" од возот што ќе добие право да побара бугарско државјанство...
Се си има своја граница и црвена линија.
Гледајте да ги средите вашите папки (досиеа) кога аплицирате максимално уредно и да сте подготвени на се зошто на сите ни е јасно дека нашава јадна (Северна) Македонија нема шанси да влезе во ЕУ во следниве 20 години.
Ако не за вас, дајте жртва барем за вашите деца и нивната иднина.

Поздрав и како што кажав, максимална посветеност, едукација, трпение и никако губење надеж!
Vo edna rabota ke te ispravam @Нuкола za makedoncite sekogas ke ima bigarsko drzavjanstvo posto toa na bugarite i me nacionalna klauza se dodeka site do eden ne bidat drzavjani na R.Bulgaria
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.345
Поени од реакции
13.636
Vo edna rabota ke te ispravam @Нuкола za makedoncite sekogas ke ima bigarsko drzavjanstvo posto toa na bugarite i me nacionalna klauza se dodeka site do eden ne bidat drzavjani na R.Bulgaria
Се додека се прашува само Бугарија и нејзиниот геополитички интерес - ДА, во право си.
Но кога "од погоре" ќе дадат наредба тие процеси да застанат... Бугарија ќе мора да се согласи и да го почитува тоа. Патем, тие имаат повеќе од доволно бугаризирани македонци, така што... прашање е само на време кога ќе се случи неизбежното.
Гледаме дека десницата во Европа зема голем замав, и како капак на тоа е Брегзитот.
Но, да не ја труеме темава со политика.. поентата ми беше друга, и се надевам дека членовите ја сватија важноста да се изваде бугарски пасош што е можно побрзо.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
155
Поени од реакции
275
Katastrofa kako si igrat so narodo 5 6 godini da cekas pa na kraj i otkaz nedajboze. Se iznacekavme pari iznadavaame se nervozi se napuniime. Daj boze pobrzo da ne objavat.
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
27
Поени од реакции
41
5 години поминаа.
Веќе е измачување.
i jas sum istiot 2015 podne sov dukume nti 22 2 2016 intervju pa godina dopolnitelna pa finalna 4 meseci .20 januari 2019 polozitelno okolu 10 januari potpis 2020 ,19 februar drzavljanstvoto i uste slikanje ......pri kraj ste ce bidi
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom