Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.228
Поени од реакции
1.461
Внимание! 14 јануари беа извршени измени во НАРЕДБА № 1 ОТ 19 ФЕВРУАРИ 1999 Г. и беше додадена (на списокот на документи) Декларација за престој во други земји во текот на изминатите 10 години!!!

овде Наредба и Приложение № 4а погледнете подолу https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
Objasni so potocno e izmeneto
 
Член од
6 август 2015
Мислења
257
Поени од реакции
280
Претпоставувам го имаш овој документ. Тука ти пишува кои документи си ги доставил. „Посредникот најверојатно“ ти е комар со зезнат кофициент :).

- Од тука на форум, е повеќе од јасно дека кој нема однесено документи врз основ на кои извадил происход, повторно (дополнително) во министерство на интервју, важно е да ги достави (има еден куп луѓе што постираа како од министерство им ги бараат тие документи со рок, и плус глават на дополнителна)

- Од лично што слушам примери на луѓе, едни посредници одма штом разбраа, им се јавија на луѓето и им бараа повторно да достават документи. Други имаа одма средено на интервју (ова во поскоро време), трети упорно убедуваа дека нема потреба да се носат воопшто, четврти велат дека треба да ги носиш само ако ти пишува на статустот каде што проверуваш до каде ти е процедурата. Не знам кој од овие четири е твојот, али провери си.
Здраво Симорг,

Ливчето не сум сигурен дека го имам (пројдоа +2 години од кога поднесував документи). Само знам дека лично со посредникот бевме кај адвокат / нотар да ги преведеме и средиме документите пред да ги однесеме во ДАБЧ.

Е сега, проблемот е што не сум сигурен дали посредникот уредно ги поднел документите за аплицирање за интервју. Го контактирав и и рече "ако треба нешто дополнително ќе те контактирам" :) така да јас сум од четвртите...

Инаку, бев на интервју пред околу +8 месеци и уште не е сменет статусот.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
155
Поени од реакции
275
1884 bese pradedo mi I posle od koga posrednikot mi Tekna vo 5 do 12 odnesov ama kasno bese veke posle 3 nedeli dobiv otkaz. I toa jas mu rekov da odneseme aka gjabe kasno bese.
Sega ke odam preku drug sto bukvalno se mi objasnis vo detalji sto da pravam
Uste edno prasanje jas mojata porvrda od 1888 godina ja odnesh vo pravosudie za rok od 1 mesec od koga mi se smeni statuso na dopolnitelna. Dali vie ja odneseete navremeno i so dadenio rok? A posrednickata mi kaza deka minale i postari potvrdi samo navremeno da e dostavena.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
143
Луѓе, на пријател ова му излезе, може да однесе документи некои плус или ништо одбиен е? Прегледај го приврзокот 229565Прегледај го приврзокот 229565
За жал одбиен е. Истово се случи и кај сестра ми пред три месеци. Кога го добивме ова наредниот ден отидовме во Софија кај посредникот да однесиме дополнителни документи за мене, за мајка ми и за сестра ми али за жал ни кажа дека за нас можи да се поднесат дополнителните документи, а сестра ми дека е одбиена. Наредно ни рече да чекаме да ни излезат нас Указите и да се поднеси за сестра ми или скроз на нова процедура да започни.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
155
Поени од реакции
275
1884 bese pradedo mi I posle od koga posrednikot mi Tekna vo 5 do 12 odnesov ama kasno bese veke posle 3 nedeli dobiv otkaz. I toa jas mu rekov da odneseme aka gjabe kasno bese.
Sega ke odam preku drug sto bukvalno se mi objasnis vo detalji sto da pravam
Dali te odbija prezidenta ili sveto po grazdanstvo? Aj ako sakas pisi pp kako ja zapocna procedurata so kakvi dokumenti?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.065
Uste edno prasanje jas mojata porvrda od 1888 godina ja odnesh vo pravosudie za rok od 1 mesec od koga mi se smeni statuso na dopolnitelna. Dali vie ja odneseete navremeno i so dadenio rok? A posrednickata mi kaza deka minale i postari potvrdi samo navremeno da e dostavena.
Toj e odbien od DABC,ti si drugo,plus ovde nikoj nema pisano deka e odbien od pravosudie zatoa sto predokot bil roden pred 1900.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
143
Дечки едно инфо да споделам со вас. Еден пријател имаше поддадено во 2015 година, немаше потекло туку со потврда од Струмица. Му побараа дополнителни документи, однесе во Софија и еве пред неколку дена имал потпишан Указ бр. 188. Сега ќе закажувал да си го подигне указо и да се слика.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
25
Поени од реакции
25
Pozdrav svima,
Da li bas svakog stavljaju na dopunu ko nije odneo dopunska dokumenta u ministarstvo? I da li ima neko ko nije odneo dopununska dokumenta a prosao na polozitelno?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom