Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
784
Zdravo sakam da prasam nekoe iskustvo skoro za podoganje ukaz
Da ne ima nekoi izmeni
Јас одев преку посредник. Единствено нешто што треба е извод на родени и две слики - пасош формат. За тие што се женети/мажени потребна е плус и венчаница. Од она што го прочитав од членовите овде за процедурата и тоа што го правев таму е сè исто.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
26
Поени од реакции
103
So srekja, prepiskata od koja godina e?
2017 :)

На интервју бев крајот на ноември 2017.

Ако некој го интересира, имам запишано поважни датуми, за да видите горе-доле колку ми траела процедурата. Накратко, не верувајте во приказните дека за две години се добива пасош, затоа што не е така, и сами гледате дека работите се комплицираат и усложнуваат секојдневно.

18.11.2015 – почната постапка за произход
19.07.2016 – излезе судско уверение за неосудуваност (имаше застој во судовите во Мк и го чекав неколку месеци)
09.08.2016 – произход добиен, закажано интервју за државјанство
21.11.2017 - интервју за државјанство
03.12.2018 – финален експертен преглед
05.02.2019 – положително, се чека потпис од вицепрезидента
15.01.2020 – потпис

@bbobbann
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
Положително од Јануар


15.01.2019 @dalton djo 11209/2016- УКАЗ 202
23.01.2019 @Dark28
25.01.2019 @mucko030-УКАЗ 202
29.01.2019 @superstar992-УКАЗ 186
29.01.2019 @Soprano99
30.01.2019 @b.g
30.01.2019 @dalton djo-УКАЗ 202
30.01.2019 @dalibor1992
30.01.2019 @Belich


Положително од Фебруар

05.02.2019 @`аурора12
05.02.2019 @zhan4e УКАЗ 187
06.02.2019 @nikolanikola93 -УКАЗ 202

06.02.2019 @Biggamer83-УКАЗ 202
06.02.2019 @Crnorizec Hrabar -УКАЗ 202
06.02.2019 @peperutka23
06.02.2019 @blgarce УКАЗ 187
07.02.2019 @mackica1 -УКАЗ 187

10.02.2019 @Izi-Mizi
11.02.2019 @Pero Pampur-УКАЗ 187
11.02.2019 @AzSam
14.02.2019 @Dandi1982
15.02.2019 @georg
19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree
.02.2019 @BGJANA
.02.2019 @bo1
13.02.2019 @bbobbann
Хх.02.2019 @Ferarri100
19.02.2019 @kikikiki1
20.02.2019 @Callisto
20.02.2019 @donnalia
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Madrista!!!
20.02.2019 @Root5
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @DeMew
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @mrmnik_ko
27.02.2019 @katekiki
27.02.2019 @Malo blgarce
27.02.2019 @blag123
xx.02.2019 @bagatela
xx.02.2019 @Nematipaimati
крај.02.2019 @RaZ-R
крај.02.2019 @pejo89
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
3
INTERVIEW IN SOFIA IN DECEMBER 2017. POSITIVE STATUS IN AUGUST 2019 AFTER SENDING ADDITIONAL DOCK. WHEN I WILL GET A DECREE ?
 
Член од
16 јули 2019
Мислења
31
Поени од реакции
63
Expect from July 2020 'till september 2020 the latest (if current delays do not change in following months).
 
Член од
10 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
63
Pozdrav braco, pisacu na srpski nadam se da necete da zanenarite.kao sto znate danas sam dobo potpis pa bih da kazem. Prpceduru celu sam terao sam bez posrednika. Pri podnosenju dokimenata u ninistarstvu sluzbenik mi nije hteo uzet origindokumenat sa kojim ddokazujem poreklo izvodi i umrlice navodno ne trebaji. Posle duzeg vreme sam preko foruma cuo da teeba originale i samoiniciativno otiso u sofiji i predao ih i evo danas potpis. Nosite originale a ko nije sto pre! Pozdrav svima i puno srece ! Inace sve na sve sa proizhodom i ministrastvo cele 5 godine cekanja !
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
30
Другари,молам за мала помош!Дали кликам на Записване за да резервирам час за да си получам удостоверението !??
 
Член од
17 април 2018
Мислења
13
Поени од реакции
8
Денес потпишан указ 187. Е сега за подигање ми треба обичен извод преведен и легализиран или интернационален треба? Терам без посредник па немам кој да прашам. Фалаа
Автоматски споено мислење:

Другари,молам за мала помош!Дали кликам на Записване за да резервирам час за да си получам удостоверението !??
Даа
 
Член од
12 јуни 2019
Мислења
85
Поени од реакции
94
Malku pomos..drugari


Drugar mi treba da si go prodolzhi pasoshot..vo Petric se vodi toj,mozhe li da otideme bilo koj raboten den i da se zavrshi rabota(ili mora da se zakazhuva) i kolku se ceka,
Ako moozhe nekoj upaten da obrazlozhi..
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.533
Денес потпишан указ 187. Е сега за подигање ми треба обичен извод преведен и легализиран или интернационален треба? Терам без посредник па немам кој да прашам. Фалаа
Автоматски споено мислење:


Даа
Обичен извод ,праведен и легализиран.
Честитки!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom