Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.288
Поени од реакции
12.226
Не сум сигурен ама мислам дека апликантот што бара државјанство преку родител и оди на директно добивање на указ важи само доколку барателот е сеуште малолетен.
Не држи ме на збор, ама мислам дека е така.
Значи фактот што сум уште на задолжителна не е на арно :D
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.208
Поени од реакции
13.187
Значи фактот што сум уште на задолжителна не е на арно :D
Не, не мора да значи само сакав да кажам да не очекуваш некаков спец третман пошо си полнолетен. Родител со пасош е секако добра ствар.. но уште подобро би било да приложиш и потврда од БКК Струмица со молба за достава на дополнителен документ. Ко ќе го стават и тоа во твоето досие, тогаш дефинитивно мислам дека ќе добиеш указ.
Ќе почекаш исто како и сите но, барем сигурно ќе добиеш.
Скромен совет од мене.
 
Член од
29 октомври 2019
Мислења
39
Поени од реакции
51
Не, не мора да значи само сакав да кажам да не очекуваш некаков спец третман пошо си полнолетен. Родител со пасош е секако добра ствар.. но уште подобро би било да приложиш и потврда од БКК Струмица со молба за достава на дополнителен документ. Ко ќе го стават и тоа во твоето досие, тогаш дефинитивно мислам дека ќе добиеш указ.
Ќе почекаш исто како и сите но, барем сигурно ќе добиеш.
Скромен совет од мене.
Sto fora ke bese ova potvrdava od BG klub i kako moze toj mojot posrednik shupak OD STRUMICA da ne me informira deka i toa trebalo kako dokument!? Ali nema veze bitno parite si gi zema a ja stapiv u kontakt so edna advokatka od Sofija koja na sestrami i zakaza intervju za April 2020 posto shupakot posrednik NE GO BIVA (pred 1 mesec OTKAZ)
 
Член од
26 март 2019
Мислења
57
Поени од реакции
72
Sto fora ke bese ova potvrdava od BG klub i kako moze toj mojot posrednik shupak OD STRUMICA da ne me informira deka i toa trebalo kako dokument!? Ali nema veze bitno parite si gi zema a ja stapiv u kontakt so edna advokatka od Sofija koja na sestrami i zakaza intervju za April 2020 posto shupakot posrednik NE GO BIVA (pred 1 mesec OTKAZ)
Адвокатката да не е Весела Врбанова?
Автоматски споено мислење:

Kakva krstenica ? Pisuva li bugarska ehzargija se spagaat li podatocite ? Osuduvan li e ... Nema sansi so takov dokument da go odvijat toa e protiv zakon.
Јас да не прочитав добро????
Ама пишува не е одобрено а со таков документ плус мајка.
 
Член од
15 август 2019
Мислења
64
Поени од реакции
26
Ako zakazhvam termin za vo sofija za vo MP pocetoko na dekemvri, koj mesec otprilika ke treba da podnesvam dokumenti ?
 
Член од
24 мај 2017
Мислења
13
Поени од реакции
1
Stasan sum do prijava na adresa. Imam rodnini vo BG koi mi dadoja nivna adresa. Dali pred da ja kazam adresata vo konzulatot treba tie da me prijavat na adresa. Ako nekoj znae shto e potrebno osven toa shto mi ja kazaja adresata da napravat rodninite ve molam odgovorete
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.958
Поени од реакции
4.934
Ako zakazhvam termin za vo sofija za vo MP pocetoko na dekemvri, koj mesec otprilika ke treba da podnesvam dokumenti ?
Истиот ден кога ќе закажеш за интервју, ги носиш сите документи.
Автоматски споено мислење:

Адвокатката да не е Весела Врбанова?
Автоматски споено мислење:


Јас да не прочитав добро????
Ама пишува не е одобрено а со таков документ плус мајка.
Ако му биле ок документите ,советот може да го одбие поради неколку причини,осудуван,фалс документ,неоднесена потврда за неосудуваност,ако не биле поврзани добро изводите,можебин имало разлика во презимињата....
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
225
Поени од реакции
183
Дечки има некој искуство со подигање на удостоверение за државјанство порано од закажаниот термин?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.211
Поени од реакции
1.423
Истиот ден кога ќе закажеш за интервју, ги носиш сите документи.
Автоматски споено мислење:


Ако му биле ок документите ,советот може да го одбие поради неколку причини,осудуван,фалс документ,неоднесена потврда за неосудуваност,ако не биле поврзани добро изводите,можебин имало разлика во презимињата....
Ako ima problem so preziminjata ke go stavat na dopolnotelna nema da go odbijat ke ima rok za ispravanje na dokumentite .... ako e osuduvan,fals dokumenti togas ke go odbijat
 
Член од
15 август 2019
Мислења
64
Поени од реакции
26
Истиот ден кога ќе закажеш за интервју, ги носиш сите документи.
Автоматски споено мислење:


Ако му биле ок документите ,советот може да го одбие поради неколку причини,осудуван,фалс документ,неоднесена потврда за неосудуваност,ако не биле поврзани добро изводите,можебин имало разлика во презимињата....
Znam deka vo ist den se intervju i dokumenti, mene me interesira denovive ako baram datum elektronski na sajtot na MP vo koj mesec otprilika ke treba da odam na intervju i da nosam dokumenti?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom