Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јули 2019
Мислења
9
Поени од реакции
8
здраво сакам да прашам какви документи треба да се поднесат и каде и колку време се чека после тоа. 78501306_3022625004417657_5154372728463032320_n.jpg
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
здраво сакам да прашам какви документи треба да се поднесат и каде и колку време се чека после тоа.Прегледај го приврзокот 223649
Ова значи дека треба да ги поднесеш истите документи кои ги подаде за происход:
1.Изводи/умреници поврзани од прадедо па се до тебе
2.Потврда од Бугарски културен клуб ,
3.Доколку поднесуваш со стар документ ќе теба оригиналот да го однесеш.
4.Сето тоа преведено и заверено на нотар во БГ.
5.Молба за достава на дополнителни документи
Автоматски споено мислење:

ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја





М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т И



От ____________________ с ЕМБГ __________________ ,паспорт No ___________ , родена в град Скопје, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство xxx/2018. ;Молба вх.номер xxxx/2017



УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'Р,



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на пра –дјаадо ми __________________.

2.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на баба ми- _____________(роден Владимирова).

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на мајка ми –__________________________.




дата…………………….. ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја: 1……………………………..........



Среди го ова во ворд, и пиши си со помош на транслејт некој зборови што треба да ги дополниш
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Ова значи дека треба да ги поднесеш истите документи кои ги подаде за происход:
1.Изводи/умреници поврзани од прадедо па се до тебе
2.Потврда од Бугарски културен клуб ,
3.Доколку поднесуваш со стар документ ќе теба оригиналот да го однесеш.
4.Сето тоа преведено и заверено на нотар во БГ.
5.Молба за достава на дополнителни документи
Автоматски споено мислење:

ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја





М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т И



От ____________________ с ЕМБГ __________________ ,паспорт No ___________ , родена в град Скопје, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство xxx/2018. ;Молба вх.номер xxxx/2017



УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'Р,



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на пра –дјаадо ми __________________.

2.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на баба ми- _____________(роден Владимирова).

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на мајка ми –__________________________.




дата…………………….. ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја: 1……………………………..........



Среди го ова во ворд, и пиши си со помош на транслејт некој зборови што треба да ги дополниш
На лицето Пале Крстич, ако постои такво во реален свет да и се даде орден за хуманост....секоја чест
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Денес укази добија

18.12.2018 @alvaro. morata
18.12.2018 @Eli78
18.12.2018 @dantes1984
18.12.2018 @Raj Koothrappali
18.12.2018 @tgdk
18.12.2018 @Vlatko91
18.12.2018 @kolecasule
18.12.2018 @SantoriniLover
18.12.2018 @tigar24
18.12.2018 @Konekcija


Од Декември останаа

12.2018 @Soprano99
05.12.2018 @kyrie11 ne e aktiven clen od juni
12.12.2018 @vrapce1808
12.12.2018 @.ReD. .DeViL.
21.12.2018 @Marjon
21.12.2018 @Pacient123321
21.12.2018 @Vikkk
Автоматски споено мислење:

На лицето Пале Крстич, ако постои такво во реален свет да и се даде орден за хуманост....секоја чест
Постои со име и презиме Пале Крстич ,лично и персонално,хахахха,ти благодарам на убавите зборови.Како што многу пати сум кажала до сега,таква сум сакам да споделам информации и да помогнам,зошто тука на иста мака сме сите и жално е што прават посредниците.Реално да не е форумов не ќе можат многумина да се информираат за постапката,па и самите можат да си ја тераат,а исто така помалку ќе може да бидат предмет на манипулирање.Меѓусебно си помагаме со информации,како што јас сум прибирала совети и искуства од членовите пред мене,така сега сум малку поискусна од поновите членови и јас можам на некого да дадам совет.
ДАЈ БОЖЕ СИТЕ ПОБРЗО ДА СИ ДОЧЕКАМЕ ДРЖАВЈАНСТВО!
 
Последно уредено:
Член од
28 јули 2019
Мислења
9
Поени од реакции
8
Ова значи дека треба да ги поднесеш истите документи кои ги подаде за происход:
1.Изводи/умреници поврзани од прадедо па се до тебе
2.Потврда од Бугарски културен клуб ,
3.Доколку поднесуваш со стар документ ќе теба оригиналот да го однесеш.
4.Сето тоа преведено и заверено на нотар во БГ.
5.Молба за достава на дополнителни документи
Автоматски споено мислење:

ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја





М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т И



От ____________________ с ЕМБГ __________________ ,паспорт No ___________ , родена в град Скопје, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство xxx/2018. ;Молба вх.номер xxxx/2017



УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'Р,



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на пра –дјаадо ми __________________.

2.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на баба ми- _____________(роден Владимирова).

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на мајка ми –__________________________.




дата…………………….. ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја: 1……………………………..........



Среди го ова во ворд, и пиши си со помош на транслејт некој зборови што треба да ги дополниш
ти благодарам многу.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
29
Поени од реакции
21
Moze ne sum so tek ama sum vo tek. Jas sum od Noemvri na ukaz. Koga ke sfatite deka nema redosled na nestata?
Автоматски споено мислење:

Plus eve edna mala secret sto doznav. Ukazite se potpisani samo ne se apdejtirani na web, kako ne bi nastanal opst haos povtorno za rezerviranje za podiganje na ukaz. Ova mi go kaza covek sto sakav da mu platam za da mi ubrza postapka da bide potpisan ukaz.

Mu dadov molba broj mi rece potpisan e samo cekaj si na web. Nema sto da ubrzuvam, baraj me koga ke ti izleze na web, da ti ubrzam za rezerviranje za podiganje.
DAJ KONKTAKT VO PORAKA DA MI UBRZA NE PROBLEM ZA KESH POZZ
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Денес укази добија

18.12.2018 @alvaro. morata
18.12.2018 @Eli78
18.12.2018 @dantes1984
18.12.2018 @Raj Koothrappali
18.12.2018 @tgdk
18.12.2018 @Vlatko91
18.12.2018 @kolecasule
18.12.2018 @SantoriniLover
18.12.2018 @tigar24
18.12.2018 @Konekcija


Од Декември останаа

12.2018 @Soprano99
05.12.2018 @kyrie11 ne e aktiven clen od juni
12.12.2018 @vrapce1808
12.12.2018 @.ReD. .DeViL.
21.12.2018 @Marjon
21.12.2018 @Pacient123321
21.12.2018 @Vikkk
Ако не начнат тие што чекаме од 2019та на положително пред нова година, на коњ сме :D
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
Najdov poraka od molbata sto mi bila podnesena i posrednikot prilozil 10 dokumenti.

1. Молба по образец с'с снимка
2. Вносна бележка за платена д'ржавна такса
3. Декларација с'гласно Приложение No 4 к'м Наредба No 1
4. Препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане
5. Удостоверение за б'лгарски произход за пицата по чп.15, т.1 от ЗБГ
6. Свидетелство за с'димост от страната, чијто гражданин е молителјат за лицата по чл. 15 от ЗБГ
7. Медицински документ издаден от ПКК за лицата по чп.15 от ЗБГ
8. Автобиографија
9. Фотокопие на документ, удостоверјавашт самоличността на молителја
10. Фотоснимка паспортен формат

Znaci do ovie dokumenti sum na dopolnitelna. Posrednikot vo mojot slucaj pobara dopolnitelno moj izvod, izvod od roditel, umrenica od dedo, umrenica od pradedo i kopija od pasos. Toj gi prevedil izvodite, gi zaveril na notar i izvadil nov dokument od klub i zaedno so molba gi dostavil.

So ogled na toa deka nekoi clenovi pominale po istiot pat me interesira dali so dokumentite koi gi dostavil posrednikot se vrakam vo procedura?

Dali treba ima uste nekoj dopolnitelen dokument koj posrednikot mozebi go zaboravil?

Celata situacija mi e malku nervozna, ne bi sakal zaradi nekoj dokument da dobijam otkaz i da izgubam nekolku godini.

Posle katolicki Bozik se vrakam MK, pa imam namera da odam do Sofija. Dali tamu moze da mi kazat dali dokumentite se dostaveni i dali mozebi treba da dostavam uste nekoj dopolnitelen dokument, ili konkretno zaradi koj dokument me stavile na dopolnitelna?

За првиот набројан документ молба по образец с'с снимка. На што поточно се мисли зборот снимка? Ако може некој да ми одговори.
Фала
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
За првиот набројан документ молба по образец с'с снимка. На што поточно се мисли зборот снимка? Ако може некој да ми одговори.
Фала
Снимка = слика
Как'в б'лгарин си ти?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom