Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.228
Поени од реакции
1.461
Zdravo luge,
Ve molam za odgovor koj znae.
Soprugot minatata nedela dobi otkaz od Vice samo so dok od vujko bez da e staven na dopolnitelna za dostava na dokumenti.
Sega sakame da podneseme odnovo preku porvrda od Bg klub i izvodi od predci. Ama pradedoto roden 1901 ima razlicno prezime od drugite trojca. Posrednikot veli ne moze, ke ve odbijat, mora da se isti preziminja bez niedna bukva razlicna.
Vo isto vreme sakam i jas da podnesam isto so izvodi zosto nemam rodnina so Bg pasos. Kaj mene site imaat isto prezime ama pradedo mi e roden 1898g.
Prasanjata mi se dali e tocno deka treba da se skroz isti preziminjata, i dali posledniot predok mora da e roden vo periodot od 1900 do 1918g?
Citav dosta strani nanazad na forumov za ova ama me interesira vo posledno vreme kako e, ima li nekoj iskustvo.
Blagodaram
Neka ne te lazi posrednikot za razlicni bukvi iminja i del od prezIminjata ne pravat problem znaat deka ima greska podatoci od maticno se vadi uverenie le ti sredat tamu .... Ima mnogu na forumot sto ne se sovpagale delovi od izvodite i umrenicite pa zedoja drzavjanstva bes problem
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
45
Поени од реакции
54
Има некој бројче на со 5 цифри/2016 пример 12345/2016?
До сега де што видов се со 4 цифри.
Благодарам.
 
Член од
30 јуни 2018
Мислења
74
Поени од реакции
53
Drugari I drugarki od srce vi cestitam na site sto dobivte drzavjanstvo I za mnogu ubavi raboti da si gi iskotistite pasosite.da se nadevame inie dek za brzo ke ni izlea nasive od februar I mart.uste ednas cestiiki do site prijateli od forumov .
 
Член од
15 февруари 2018
Мислења
27
Поени од реакции
44
Zdravo luge,
Ve molam za odgovor koj znae.
Soprugot minatata nedela dobi otkaz od Vice samo so dok od vujko bez da e staven na dopolnitelna za dostava na dokumenti.
Sega sakame da podneseme odnovo preku porvrda od Bg klub i izvodi od predci. Ama pradedoto roden 1901 ima razlicno prezime od drugite trojca. Posrednikot veli ne moze, ke ve odbijat, mora da se isti preziminja bez niedna bukva razlicna.
Vo isto vreme sakam i jas da podnesam isto so izvodi zosto nemam rodnina so Bg pasos. Kaj mene site imaat isto prezime ama pradedo mi e roden 1898g.
Prasanjata mi se dali e tocno deka treba da se skroz isti preziminjata, i dali posledniot predok mora da e roden vo periodot od 1900 do 1918g?
Citav dosta strani nanazad na forumov za ova ama me interesira vo posledno vreme kako e, ima li nekoj iskustvo.
Blagodaram
Ne e tocno, i vo mojot slucaj dedo mi i tatko mi nemaa isto prezime, so potvrda i svedoci deka e isto lice jas dobiv ukaz.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
45
Поени од реакции
51
Не туку јас поднесев за адреса преку амбасадата и потоа чекав од амбасадата да испратат писмо до општина Средец и таму да ѕвонам и кога ќе ми кажат дека ми е прифатено барањето за адреса да идам и сега ми се јавија пак и ми рекоа матичен број дека треба да идам да заверам... па ме интересираше кои документи треба да ги однесам, имено ми рекоа ЛЕГАЛИЗИРАН АКТ ЗА РАЖДАНЕ, сега легализиран веројатно се мисли на ОРИГИНАЛ а не на заверка кај нотар, секако имам предвид дека треба да е преведен на бугарски јазик... ако имате информација за понатамошна процедура и за овие документи ако можете да ми кажете. Благодарам пак
извади оригинал извод преведи го на бугарски обавезно и оди во амбасада да ти го легализираат, не се закажува никаков термин а се плаќа 15 евра мислам,
Благодарам многу
Автоматски споено мислење:


Да го однесам во амбасадата во Скопје прво изводот таму да ми го легализираат? оти не треба да идам во амбасада, као треба да идам во општина Средец, или прво во амбасада да идам со изводот преведен... па таму некој печат па потоа во средец или доволен е преводот и директно за бг
Автоматски споено мислење:


Да, сега се јавив во амбасада, точно така изводот треба да се легализира прво кај нив па да одам потоа за Софија, благодарам пак
вадиш извод го преведуваш на бугарски за 15е и одиш во амбасада да ти го легализираат. Го земаш на задна врата за два дена за без пари. Поздрав.
 

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
Ima li nekoj od potpishanite,shto e potpishan somo so dokumenti od brat ili sestra (bez dostavena potvrda)
Cestitki do site sto dobija...
Јас со брат на интервјуто ја допишав сестра ми дака има.,и по се што поминавме мислам дека посредникот Јоне од Охрид што го нема никаде ништо од изводи нема доставено дополните док. што му ги дадовме бидејки бевме (мајка и мојте две деца) јас денес потпис а децата одбиени
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
47
Поени од реакции
17
Neka ne te lazi posrednikot za razlicni bukvi iminja i del od prezIminjata ne pravat problem znaat deka ima greska podatoci od maticno se vadi uverenie le ti sredat tamu .... Ima mnogu na forumot sto ne se sovpagale delovi od izvodite i umrenicite pa zedoja drzavjanstva bes problem
Jas imav problem so prezimeto **roska,**rasimoska so baba mi I na notar zavedovme identicnost so preziminjata I srediv e bez problem mislam okolu 20 Leva bese a za razlicni preziminja neznam. Samo sto znam deka so nas vo Sofija bese edna devojka so razlicni preziminja na predcite a posrednikot ne go videl toa I ne gi podnese dokumentite vo DABC
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.228
Поени од реакции
1.461
Jas imav problem so prezimeto **roska,**rasimoska so baba mi I na notar zavedovme identicnost so preziminjata I srediv e bez problem mislam okolu 20 Leva bese a za razlicni preziminja neznam. Samo sto znam deka so nas vo Sofija bese edna devojka so razlicni preziminja na predcite a posrednikot ne go videl toa I ne gi podnese dokumentite vo DABC
Do sega nema slucaj kade sto odbile radi takov problem datata na raganje mestoto kade e rodena ako se poklopuva srugoto e ok se znae deka za taa licnost stanuva zbor
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
190
Поени од реакции
149
Јас сум од 01.08.2019 на положително, кај мене уште нема указ
 
Член од
21 ноември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
9
Здраво. Имам закажано интервју во Јануари, татко ми има бугарски пасош ме интересира за колку време би ми излегол мојот?
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom