Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Legaliziran znaci,original,da go prevedis i da go odnesis vo ambasada da go legaliziras za sto se plaka tamu nekade 15 evra,za drugoto neka ti odgovori nekoj sto e preku ambasada.
Благодарам многу
Автоматски споено мислење:

Благодарам многу
Да го однесам во амбасадата во Скопје прво изводот таму да ми го легализираат? оти не треба да идам во амбасада, као треба да идам во општина Средец, или прво во амбасада да идам со изводот преведен... па таму некој печат па потоа во средец или доволен е преводот и директно за бг
Автоматски споено мислење:

Благодарам многу
Автоматски споено мислење:


Да го однесам во амбасадата во Скопје прво изводот таму да ми го легализираат? оти не треба да идам во амбасада, као треба да идам во општина Средец, или прво во амбасада да идам со изводот преведен... па таму некој печат па потоа во средец или доволен е преводот и директно за бг
Да, сега се јавив во амбасада, точно така изводот треба да се легализира прво кај нив па да одам потоа за Софија, благодарам пак
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Благодарам многу
Автоматски споено мислење:


Да го однесам во амбасадата во Скопје прво изводот таму да ми го легализираат? оти не треба да идам во амбасада, као треба да идам во општина Средец, или прво во амбасада да идам со изводот преведен... па таму некој печат па потоа во средец или доволен е преводот и директно за бг
Автоматски споено мислење:


Да, сега се јавив во амбасада, точно така изводот треба да се легализира прво кај нив па да одам потоа за Софија, благодарам пак
Prvo treba da go prevedis kaj ovlasten preveduvac od ambasadata,posle se odi vo ambasada da go legaliziraat.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Dobro kaj mene pomina 7 meseci od kako sum staven na dopolnitelna iako vednas pak gi podnesov istite dokumenti.Kaj e sledniot status posle dopolnitelna koga ke se promeni?Blagodaram za informacijata
Nema pravilo,koga ke najdat vreme i sakaat togas,jas cekav 14 meseci,nekoj cekaa samo 2 meseci,pa zavisi i od srekata,kaj koj sluzbenik e predmetot i sl.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Uste Noemvri go nemaat doiscisteno vie barate Dekemvri da se iscisti do Petok :pos:
Ti ne si so tek izgleda prati ja situacijata do 18.12.2018 polozitelno se stignati na ukaz.


12.2018 Soprano
05.12.2018 kyrie11
12.12.2018 kartof ----->>> UKAZ 155
12.12.2018 vrapce1808
12.12.2018 JasonStatham --->>> UKAZ
12.12.2018 Vcoki -->> UKAZ
18.12.2018 stefan
18.12.2018 redbox87
18.12.2018 Eli78
18.12.2018 dantes 1984
18.12.2018 DrMTR
18.12.2018 Alex3007 --->>> UKAZ
18.12.2018 alvaro. morata
21.12.2018 trajce
21.12.2018 Viktor T.
21.12.2018 viktor
21.12.2018 Marjon
21.12.2018 Pacient123321
21.12.2018 Vikkk
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
Moze ne sum so tek ama sum vo tek. Jas sum od Noemvri na ukaz. Koga ke sfatite deka nema redosled na nestata?
Автоматски споено мислење:

Plus eve edna mala secret sto doznav. Ukazite se potpisani samo ne se apdejtirani na web, kako ne bi nastanal opst haos povtorno za rezerviranje za podiganje na ukaz. Ova mi go kaza covek sto sakav da mu platam za da mi ubrza postapka da bide potpisan ukaz.

Mu dadov molba broj mi rece potpisan e samo cekaj si na web. Nema sto da ubrzuvam, baraj me koga ke ti izleze na web, da ti ubrzam za rezerviranje za podiganje.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Да бидете во тек што се подготвува во Софија, втор дел...

https://www.eurochicago.com/2019/11/predlojenia-zbg/?fbclid=IwAR0kM08eXJZTD7BrRWgFuUocRYpOCiZqwRr-oSgv8Pa39iLjNP-KLHUMGPQ

“Предвид разпоредбите на чл. 3 и чл. 36, ал. 1 от Конституцијата, според които официалнијат език в Република Б'лгарија е б'лгарскијат и изучаването и ползването на б'лгарскија език е право и зад'лжение на б'лгарските граждани, изискването за владеене на б'лгарски език следва да се отнасја и за лицата, кандидатствашти за придобиване на б'лгарско гражданство на основание б'лгарски произход, които са нај-многобројната група от всички кандидати.
По отношение на лицата от б'лгарски произход се предлага и в'веждането на доп'лнително условие за придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација, а именно преди не по-малко от 2 години к'м датата на подаване на молбата за натурализација да са получили разрешение за постојанно или д'лгосрочно пребиваване в Република Б'лгарија.”
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Moze ne sum so tek ama sum vo tek. Jas sum od Noemvri na ukaz. Koga ke sfatite deka nema redosled na nestata?
Автоматски споено мислење:

Plus eve edna mala secret sto doznav. Ukazite se potpisani samo ne se apdejtirani na web, kako ne bi nastanal opst haos povtorno za rezerviranje za podiganje na ukaz. Ova mi go kaza covek sto sakav da mu platam za da mi ubrza postapka da bide potpisan ukaz.

Mu dadov molba broj mi rece potpisan e samo cekaj si na web. Nema sto da ubrzuvam, baraj me koga ke ti izleze na web, da ti ubrzam za rezerviranje za podiganje.
Deka ima nekoi nepotpisani i od Noemvri vistina ima,ama deka Jotova gi potpisala site a od MP kocat e laga,Jotova so zakon e dolzna da izdava sekoi 3 meseci izvestaj kolku drzavjanstva dala i kako sto gledas dava na 3 meseci okolu 2-3000,sto e premalku,ili mislis lazi vo izvestaite za br na ukazi i drzavjanstva.
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
Abe od kade vas izvestaive? Od kade znaes deka potpisala 2/3k ? Od forum sto citas li? Ne se samo tie be drugar. Zosto ima vakvi "posrednici" koi ja ubrzuvaat postapkata za pari? Ok 2/3k legal i uste 10k "ilegal" koi platile da im bide poptisan preku red, koi moze cekaat 3 meseci za potpis a nekoi cekaat po godina ipol za potpis legalno. Na kraj Jatova ili koja i da e pak ke ja ima posakuvanata kvota.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Moze ne sum so tek ama sum vo tek. Jas sum od Noemvri na ukaz. Koga ke sfatite deka nema redosled na nestata?
Автоматски споено мислење:

Plus eve edna mala secret sto doznav. Ukazite se potpisani samo ne se apdejtirani na web, kako ne bi nastanal opst haos povtorno za rezerviranje za podiganje na ukaz. Ova mi go kaza covek sto sakav da mu platam za da mi ubrza postapka da bide potpisan ukaz.

Mu dadov molba broj mi rece potpisan e samo cekaj si na web. Nema sto da ubrzuvam, baraj me koga ke ti izleze na web, da ti ubrzam za rezerviranje za podiganje.
Ne si doznal toa site go znaat deka pokasno gi abdejtuvat na sajtot ukazite da nema guzba fala bogu .... Otkazite vo petokot gi objavija a se pregledani na 11.11.2019 znaci celi 10 dena se ceka za abejtuvanje na ukazi nesto pomalku za otkazi
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
I kako be drugar cekas da go cistat dekemvri koa utre ke vleze nekoj so 200 molbi za potpis kaj jatova, ona ke gi potpise i tolku od potpisuvanjeto za denes. Tie sto trebale da se potpisat da receme denta, ke pocekaat nekoja naredna prilika.. if ever comes poso i naredniot pat za potpis moze da vleze nekoj pak so novi molbi koi si platile da stignat preku red. Ete zatoa nema red i zatoa se sara od meseci vo meseci.
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
47
Ti korisni informacii imas na linkot pogore pod topicot na formuv. A sustinata na forum e toa vsusnost sto go pravime nie.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom