Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pozdrav ljudi, imam pitanje u vezi porekla. Veceras sam saznao da je brat od strica mog cukundede ratovao za Bugarsku u vreme 1941-45 kao pilot, promenio je prezime sa IC na OV, posle rata nije mogao da se vrati na IC vec je promenio u SKI, da li ja npr ako imam njegovu vojnu knjizicu koja sve ovo dokazuje imam pravo na drzavljanstvo ili ne?

Здраво луѓе, имам прашање за потекло. Вечерва дознав дека братот на тајната на мојат чукундедо водеше за Бугарија во 1941-1945 година како пилот, го промени своето презиме во ИЋ во ОВ, откако војната не можеше да се врати во ИЋ, но се промени на СКИ, дали јас, на пример, неговата воена литература која докажува дека сето ова имам право на државјанство или не?
 

edu

Член од
29 ноември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
25
14.03 2018 intervju,
03.05 2019 finalna,
denes na polozitelno.
Prilozeni dokumenti:
Izvodi i posmrtnica, dedo roden 1907.
Potvrda od Bugarski klub Strumica.
Dopolnitelno dostaveni originali izvodi, posmrtnica i potvrda vi Min. za pravda.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
69
Поени од реакции
115
Ako nema nisto do krajot na mesecov jas vikam protest da pravime pred ambasada mn bavno tempo e ova ejj da ceka nekoj na potpis 11 12 meseci ova ne e bilo i kako se trupat prepiski ke se ceka i poveke
 
Член од
2 јули 2019
Мислења
52
Поени од реакции
64
Kaj mojata sopruga koja cekase za potpis od vp denes i se smeni statusot vo proverka od vp.znae nekoj sto znaci ova?
 
Член од
31 октомври 2018
Мислења
19
Поени од реакции
6
Izvinete mnogu ima za chitanje, samo na kratko, dali e stignato so potpisi do tie sto od lani septemvri se na polozitelno? Ili uste se do lanski juli/avgust?
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
133
Поени од реакции
202
Ako nema nisto do krajot na mesecov jas vikam protest da pravime pred ambasada mn bavno tempo e ova ejj da ceka nekoj na potpis 11 12 meseci ova ne e bilo i kako se trupat prepiski ke se ceka i poveke
Toa i + da se kontaktiraat Lazar Mladenov, Petar Kolev, i ostanati bitni faktori da ispratat barem soopstenie/molba do instituciite tamu da se zastitat interesite i na BKKS i na site so cekaat do bezkraj...
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom