Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Деновиве ми се има сменето мене во извадена на дополнителна проверка од советот. Интервју на 14 декември 2017 само со потврда од Струмица врз основа на дедо ми роден пред 1918 година, во 100 посто бугарско село според статистиката на Кнчов. Рокот ми е до јули...не иде некако работава, ко што гледам. Баш бев оптимист, ама тешко. Не се спорни имињата во изводите, се е чисто, поврзана со изводи, ама изгледа џабе.
Дали однесе оригинали во правосудие или само во ДАБЧ????
Можеби во тоа е причината зошто те ставиле на дополнителна.
Неколку месеци збориме дека треба истите документи во ДАБЧ што се ностат за да се извади происход,се доставуваат и во Правосудие !!![DOUBLEPOST=1555657308][/DOUBLEPOST]Значи изводи/умреници повторно во оригинал преведени и заверени заедно со оригинал потврда,на тоа мислам .....
Дали овие повторно ги достави во правосудие?[DOUBLEPOST=1555657695][/DOUBLEPOST]Има промени од финална во положително.
Следев едно бројче од декември што беше на финална ставен од крај на јануари сега му е сменето во положително.
Провере те си тие што чекаат.
@dvladev мислам дека тебе треба да ти се смени.
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2019
Мислења
41
Поени од реакции
44
Tokmu taka. Jas so brojce od 2014, sledam postojano ogromen broj na brojcinja od mojata godina i vo poslednite 2 do 2ipol nedeli nikade nema nov ukaz. Da imase nekoj ukaz, ogromna e verojatnosta deka ke primetev (barem za 2014). A bidejki site godini paralelno gi rabotat, ako zastana rabotava za 2014, zastanata e i za drugite godini. Zgora na toa site mozni domasni i stranski forumi gi sledam i nikoj nema prijaveno ukaz posle br.34/5
I jas sum od 2014 i uste cekam , mislam deka najbaksuz godina e taa . Mn moi prijateli 2015, 2016 pa i 2017 za 1 do 2 god gi zedoa, nie baksuzite uste cekame
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
@Mattea види и кај тебе дали има промена во положително.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
398
Поени од реакции
281
Дали однесе оригинали во правосудие или само во ДАБЧ????
Можеби во тоа е причината зошто те ставиле на дополнителна.
Неколку месеци збориме дека треба истите документи во ДАБЧ што се ностат за да се извади происход,се доставуваат и во Правосудие !!![DOUBLEPOST=1555657308][/DOUBLEPOST]Значи изводи/умреници повторно во оригинал преведени и заверени заедно со оригинал потврда,на тоа мислам .....
Дали овие повторно ги достави во правосудие?[DOUBLEPOST=1555657695][/DOUBLEPOST]Има промени од финална во положително.
Следев едно бројче од декември што беше на финална ставен од крај на јануари сега му е сменето во положително.
Провере те си тие што чекаат.
@dvladev мислам дека тебе треба да ти се смени.
И кај мене е исто, ме ставиле на дополнителна. Само со потврда од здружение сум - Мак-БГ Пријателство...
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
И кај мене е исто, ме ставиле на дополнителна. Само со потврда од здружение сум - Мак-БГ Пријателство...
Истото прашање и за тебе?
Оригинали дали носеше во правосудие?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Ti ubavo gi prasuvas toa sto treba tie nikako da odgovorat:tapp:
Убаво е да се сподели,за да нема забуни нели?
Сакам само да помогнам да видиме зошто се ставени на дополнителна,да нема шпекулации.....
Неколку пати е потенцирано за тие документи ,но на Вас е дали ќе верувате или не,Ваш избор,и останува сами да си видите.
Тоа е.....
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Дали однесе оригинали во правосудие или само во ДАБЧ????
Можеби во тоа е причината зошто те ставиле на дополнителна.
Неколку месеци збориме дека треба истите документи во ДАБЧ што се ностат за да се извади происход,се доставуваат и во Правосудие !!![DOUBLEPOST=1555657308][/DOUBLEPOST]Значи изводи/умреници повторно во оригинал преведени и заверени заедно со оригинал потврда,на тоа мислам .....
Дали овие повторно ги достави во правосудие?[DOUBLEPOST=1555657695][/DOUBLEPOST]Има промени од финална во положително.
Следев едно бројче од декември што беше на финална ставен од крај на јануари сега му е сменето во положително.
Провере те си тие што чекаат.
@dvladev мислам дека тебе треба да ти се смени.
Однесов тоа што се бараше тогаш, а што беше тоа не се сеќавам.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
Однесов тоа што се бараше тогаш, а што беше тоа не се сеќавам.
Тогаш се бараа само во ДАБЧ,но пред неколку месеци почнаа и во Правосудие да бараат,но за жал некои се информираа а некои не.
 
Член од
19 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
48
Zdravo nova sum na forumov sakam da prasam za iskustva bev na intervju oktombvri 2018 i koga proveruvam mi pisuva prepiska se namira v procedura po zadolzitelno sglasuvane dali znaci toa deka nisto ne mi e pregledano od dokumentite i dali znaete otprilika kolku ke cekam bidejki zenata sto mi pravese intervju mi rece otprilika da cekam okolu godina dena za drzavjanstvo.
 
Член од
29 август 2018
Мислења
14
Поени од реакции
18
Zdravo nova sum na forumov sakam da prasam za iskustva bev na intervju oktombvri 2018 i koga proveruvam mi pisuva prepiska se namira v procedura po zadolzitelno sglasuvane dali znaci toa deka nisto ne mi e pregledano od dokumentite i dali znaete otprilika kolku ke cekam bidejki zenata sto mi pravese intervju mi rece otprilika da cekam okolu godina dena za drzavjanstvo.
Ne se sekiraj se e vo red veke si vo procedura za drzavjanstvo, a deka ke bide za edna godina teska rabota na site taka kazuvaat,jas preku roditel eve 18 meseci na zadolzitelna nema promeni sekoj individualno i sreka
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.532
на мене децембар интервју вчера сум на положително преписка но. 157xx/2016
Во претходните постови имаше поставено прашање за дополнителни документи,поточно за оригиналите,па ме интересира дали ги однесе?
Инаку честитки:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom