Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Rabotni denovi se sega,sigurno ne zemaat plata za nerabotenje,nesto drugo e problemot,dali nov minister,dali prodolzuvajneto na rokot za 3 meseci na komisijata sto go ispituva DABC pa Jotova si najde pricina i slednite 3 meseci da ne potpisuva,ke pocekame nekolku nedeli i ke se vidi na kade e trgnata rabotava
пријател изгледа за жал дупиш(извини за говорот)приватно ко мене ТЕШКИ ГОЛЕМИ ПРАЗНИЦИ се следните две 2 недели не работи ЦЕЛА цела државна администрација,,барем јас лично до 10 мај не очекувам ништо,ко кајнас е исто седат дома и земааат плата,,,,,,,АХ ДРЖАВНО ДРЖАВНО изкрено криво мие от друга страна па си велам доброе што не сум државно немаше да ми отиди паметот по Бугарски пасош поради тоа седење дома и дебелата набиена плата,ке се излажеш за 400е наместо за 3000е во швајцарија..поздрав пријател среќни ти празници[DOUBLEPOST=1555542803][/DOUBLEPOST]
Edno e sigurno,so izmenite ke napravat da e potesko i poskapo za nas,poarno ne ke e,jas se nadevav da napravat izmeni za site da dobivaat duri i tie bez stari dokumenti i dokazi,potvrdite od zdruzenija na site da im se priznavaat,da se skrati postapkata da ne e so godini,bez redovi za cekajne,mesto toa ovie se novi uslovi i trosoci ni udiraat,tie gledaat kako vo Ungaria barale poznavanje jazik a ne gledaat deka vo Ungaria za nekolku meseci izdavaat drzavjanstva i dosega im izdale 2-3 milioni na Ungarcite stranstvo a Bugarija edvaj 100000 za 25 godini izdala
како прво знаеш зошто е овој ХАОС зошто чекаш години и години за само промена на еден статус па до друг,,,,,,ЗАТОА ШТО Е ПОУШТЕНО САЛАМАНДИЈА секоја будалла се добра до пасош нема никаков ред и контрола,гледаш и самиот,,сенадевам ке го средат во иднина со тестови и слично како кај сите нормални земји а не вака........
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
А со какви документи си,ако си само со прв братучед ,незнам дали ќе ти потпише Јотова,но во секој случај касно е да се достават дополнителни документи.
Со среќа.
Доколку те одбијат тогаш ќе аплицираш повторно со изводи умреници и потврда од БККС.
jas sum so potvrda d zdruzenie na bugarite vo strumica.[DOUBLEPOST=1555568038][/DOUBLEPOST]
ako e Gjoko jas preku nego do intervju beeh,sega go smenih..taj e bog da cuva
haha toj e :) abe do sega bev zadovolen od covekot i na moi prijatel mu vadese i zavrsi :) vcera se javiv vo zdruzenie na bugarie i oni rekoa deka povtorno barale dokumenti :([DOUBLEPOST=1555568184][/DOUBLEPOST]
ako e Gjoko jas preku nego do intervju beeh,sega go smenih..taj e bog da cuva
hahaha sto te zafrknal?
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
jas sum so potvrda d zdruzenie na bugarite vo strumica.[DOUBLEPOST=1555568038][/DOUBLEPOST]
haha toj e :) abe do sega bev zadovolen od covekot i na moi prijatel mu vadese i zavrsi :) vcera se javiv vo zdruzenie na bugarie i oni rekoa deka povtorno barale dokumenti :([DOUBLEPOST=1555568184][/DOUBLEPOST]
hahaha sto te zafrknal?
Штом си со потврда и си на положително тогаш немаш проблем.
Како што реков ,и да си со некои документи што не ги признава Вицето,касно е за носење.
Нека не те лаже,сега си на положително и ќе добиеш потпис за некое време.
 
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
Кажи го кој ти е посредникот ! Ти си стигнат на последната станица пред државјанството, ако ти даде потпис не ти треба воопшто повеќе посредник , можеш сам натаму !
Druze go pogodijaa deckite vo prethodnite komentari.Ne znam ni jas sto da pravam :( cekam d avgust mesec za potpis a seuste nema nikakvi odgovori
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Во Бугарија неработни денови се од
-26.04.2019-Велики петок
-29.04.2019-Втор ден Велигден(понеделник)

Но имаат и планирани отпуски -да спојат со 1 мај(среда) и даго спојат четврток и петок зошто и 6 мај (понеделник )им е празник-6 мај – Гергьовден, Ден на храбростта и Б'лгарската армија.

Тоа вака би изгледало-ако спојат тогаш до 7 мај нема да се на работа.

Април 2019

П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Мај 2019

П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
 
Член од
13 март 2019
Мислења
41
Поени од реакции
44
Во Бугарија неработни денови се од
-26.04.2019-Велики петок
-29.04.2019-Втор ден Велигден(понеделник)

Но имаат и планирани отпуски -да спојат со 1 мај(среда) и даго спојат четврток и петок зошто и 6 мај (понеделник )им е празник-6 мај – Гергьовден, Ден на храбростта и Б'лгарската армија.

Тоа вака би изгледало-ако спојат тогаш до 7 мај нема да се на работа.

Април 2019

П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Мај 2019

П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Toa znaci Potpis pred 15ti Maj da ne cekam :)
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
jas sum so potvrda d zdruzenie na bugarite vo strumica.[DOUBLEPOST=1555568038][/DOUBLEPOST]
haha toj e :) abe do sega bev zadovolen od covekot i na moi prijatel mu vadese i zavrsi :) vcera se javiv vo zdruzenie na bugarie i oni rekoa deka povtorno barale dokumenti :([DOUBLEPOST=1555568184][/DOUBLEPOST]
hahaha sto te zafrknal?
Точно е дека треба да се однесат пак документите (изводи, потврда од здружение) Но не сте се разбрале убаво, после случувањата во ДАБЧ на многу луѓе не им се префрлени документите во правосудие и ги одбиваат иако имале доставено во ДАБЧ за происход, на некој им се префлрени но ризик е да не се однесат повторно во правосудие и да се чека само и да се добие дополнителна, дополнително различно од порано е и тоа што сега внимаваат и на буква, запирка, грешка во извод на пример грешка во презиме на дедо,прадедо и слично, сега мора да се исти презимињата за да е сигурно, а порано не загледувале на тоа и потпишувале, јас голгота имав додека сменив презиме на дедо ми во на татко ми изводот, матичниве се лудница во МК, прочитав луѓе што ги одбиле поради тоа после случувањава во ДАБЧ, па не ризикував. Ова точно и самите посредници не го знаат затоа што пред хаосот во ДАБЧ друго беше, сега е друго (мојот не знаеше, јас го информирав, он се распраша и ми потврди дека е така, нормално си однесов повторно во правосудие за да не ме стават на дополнителна, човекот не ми побара пари освен за превод 5еу од извод). Ама твојов посредник или не разбрал убаво, пошто ти секако не можеш веќе да носиш дополнителни документи, или знае ама сака пари да ти земе, на две е тоа, е сега дали да го обвиниш или не...твое е. Сепак треба да се има предвид дека посреднициве не се правници, туку таксисти, само знаат која институција каде е, што треба да се однесе и тоа прават, возат. Исто ко во МК да вадиш државјанство и пасош, не ти треба посредник пошто се си знаеме ние тука. У секој случај има можност да е недоразбирање. Али ти е гајле, ти си чекаш потпис и тоа е тоа.
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
108
Поени од реакции
286
nikoj nema inf od posrednicive sto e rabotata sega i zosto nema potpisi?????
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Некој го чува ли линкот или фајлот што беше со војници кои служеле за бугарската војска за време на Балканските војни? Исто така дали има таков список за тие што служеле за време на Втората Светска војна?

Имаше знам линк со pdf фајл никаде неможе да го најдам, страницата од воениот архив некако не им е лесно снаодлива.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
110
Поени од реакции
144
Значи пред час време се слушнав со посредникот ми кажа дека секој ден е во Софија и дека се потпишуваат не значи дека тука ако нема на некој потпишано дека и престанале ..
 
Член од
27 март 2019
Мислења
1
Поени од реакции
3
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Значи пред час време се слушнав со посредникот ми кажа дека секој ден е во Софија и дека се потпишуваат не значи дека тука ако нема на некој потпишано дека и престанале ..
На форумов има околу 70 членови кој чекаат потпис ! и сите различно чекаат од 1 до 24 месеци , така да со секој потпишан указ би обфатил некој член од форумов ! дали ќе се пофали и дали ќе биде активен член не знам , ама ако имало потписи сигурно ќе се дознаеше! :(
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Значи пред час време се слушнав со посредникот ми кажа дека секој ден е во Софија и дека се потпишуваат не значи дека тука ако нема на некој потпишано дека и престанале ..
Neka ne te laze, i jas so 2 posrednici sum vo kontakt ne kako klient tuku privatno i kaj niv ima dosta clenovi koi cekaat nema nikakov potpis od toj vtornik pred 2 nedeli
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom