Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Некој го чува ли линкот или фајлот што беше со војници кои служеле за бугарската војска за време на Балканските војни? Исто така дали има таков список за тие што служеле за време на Втората Светска војна?

Имаше знам линк со pdf фајл никаде неможе да го најдам, страницата од воениот архив некако не им е лесно снаодлива.
https://www.archives.government.bg/...60NvLt-r3rXq9S1A5E9LOCy2wNdk23pjNSDL-HOmPkWwk nepostoi od vtora svetska,samo ova za balkanskite.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Neka ne te laze, i jas so 2 posrednici sum vo kontakt ne kako klient tuku privatno i kaj niv ima dosta clenovi koi cekaat nema nikakov potpis od toj vtornik pred 2 nedeli
Tokmu taka. Jas so brojce od 2014, sledam postojano ogromen broj na brojcinja od mojata godina i vo poslednite 2 do 2ipol nedeli nikade nema nov ukaz. Da imase nekoj ukaz, ogromna e verojatnosta deka ke primetev (barem za 2014). A bidejki site godini paralelno gi rabotat, ako zastana rabotava za 2014, zastanata e i za drugite godini. Zgora na toa site mozni domasni i stranski forumi gi sledam i nikoj nema prijaveno ukaz posle br.34/5
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
Promeni od Zadolzitelna vo Finalna denovive ??
 
Член од
26 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
2
Zdravo na site, Dali dopolnitelnite dokumenti mora da se dostavat licno vo ministerstvoto ili moze I po posta? Momentalno sum na zadolzitelna proverka sakam samo uste nesto da dostavam. Blagodaram
 
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
Точно е дека треба да се однесат пак документите (изводи, потврда од здружение) Но не сте се разбрале убаво, после случувањата во ДАБЧ на многу луѓе не им се префрлени документите во правосудие и ги одбиваат иако имале доставено во ДАБЧ за происход, на некој им се префлрени но ризик е да не се однесат повторно во правосудие и да се чека само и да се добие дополнителна, дополнително различно од порано е и тоа што сега внимаваат и на буква, запирка, грешка во извод на пример грешка во презиме на дедо,прадедо и слично, сега мора да се исти презимињата за да е сигурно, а порано не загледувале на тоа и потпишувале, јас голгота имав додека сменив презиме на дедо ми во на татко ми изводот, матичниве се лудница во МК, прочитав луѓе што ги одбиле поради тоа после случувањава во ДАБЧ, па не ризикував. Ова точно и самите посредници не го знаат затоа што пред хаосот во ДАБЧ друго беше, сега е друго (мојот не знаеше, јас го информирав, он се распраша и ми потврди дека е така, нормално си однесов повторно во правосудие за да не ме стават на дополнителна, човекот не ми побара пари освен за превод 5еу од извод). Ама твојов посредник или не разбрал убаво, пошто ти секако не можеш веќе да носиш дополнителни документи, или знае ама сака пари да ти земе, на две е тоа, е сега дали да го обвиниш или не...твое е. Сепак треба да се има предвид дека посреднициве не се правници, туку таксисти, само знаат која институција каде е, што треба да се однесе и тоа прават, возат. Исто ко во МК да вадиш државјанство и пасош, не ти треба посредник пошто се си знаеме ние тука. У секој случај има можност да е недоразбирање. Али ти е гајле, ти си чекаш потпис и тоа е тоа.
Druze go kontaktirav Lazar Mladenov od zdruzenieto na bugarite i covekot se smee , mi vika a kako on misli da dostavi dokumenti kaj viceprezidenta mi vika ako baraat dokumenti ke ti pisuva a ti cekas potpis. Taka da.mi vika cekaj i ne davaj pari i ke vidis sto ke ti pisuva.
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Значи пред час време се слушнав со посредникот ми кажа дека секој ден е во Софија и дека се потпишуваат не значи дека тука ако нема на некој потпишано дека и престанале ..
Denes bev na intervju. Ne se potpisuva nisto
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Деновиве ми се има сменето мене во извадена на дополнителна проверка од советот. Интервју на 14 декември 2017 само со потврда од Струмица врз основа на дедо ми роден пред 1918 година, во 100 посто бугарско село според статистиката на Кнчов. Рокот ми е до јули...не иде некако работава, ко што гледам. Баш бев оптимист, ама тешко. Не се спорни имињата во изводите, се е чисто, поврзана со изводи, ама изгледа џабе.
 
Последно уредено:
Член од
22 март 2019
Мислења
147
Поени од реакции
131
Деновиве ми се има сменето мене во извадена на дополнителна проверка од советот. Интервју на 14 декември 2017 само со потврда од Струмица врз основа на дедо ми роден пред 1918 година, во 100 посто бугарско село според статистиката на Кнчов. Рокот ми е до јули...не иде некако работава, ко што гледам. Баш бев оптимист, ама тешко. Не се спорни имињата во изводите, се е чисто, поврзана со изводи, ама изгледа џабе.
Син ми беше исто на 14.12 . 2017та . Бр.молба 159хх се уште е на задолжителна . Кое бројче имавте вие ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom