Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Колегата од работа чекаше потпис кај вицепрезидента на интервјубесе 7 месец 2017 еве сега на 15 овој месец му стигна дека е одбиен инаку со документи од чичкому имаше.... А толку мн се надаше на тој пасош
Samo preku roditel pominuva i stari dokumenti od baba dedo prababa pradedo se drugo e laga na posrednicite
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Колегата од работа чекаше потпис кај вицепрезидента на интервјубесе 7 месец 2017 еве сега на 15 овој месец му стигна дека е одбиен инаку со документи од чичкому имаше.... А толку мн се надаше на тој пасош
A dopolnitelni odnesuval lindokumenti i dali bil na dopolnitelna staven?
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Od kade ti e ova informacija deka samo preku roditel pominuva?
Глава втора.
ПРИДОБИВАНЕ НА Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО

Раздел I.
Придобиване на б'лгарско гражданство по произход






Чл. 8. Б'лгарски гражданин по произход е всеки, на когото поне единијат родител е б'лгарски гражданин.





Чл. 9. Б'лгарски гражданин по произход е и всјако лице, което е припознато от б'лгарски гражданин или чијто произход от б'лгарски гражданин е установен с'с с'дебно решение.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
Утре сум на интервју, имам поднесено документи преку прв братучед е сега најдов и потекло од прадедо и сега ме интересира дали утре на интервјуто може да ги доставам?

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Утре сум на интервју, имам поднесено документи преку прв братучед е сега најдов и потекло од прадедо и сега ме интересира дали утре на интервјуто може да ги доставам?

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Moze
 

vik

Член од
12 март 2007
Мислења
47
Поени од реакции
86
Утре сум на интервју, имам поднесено документи преку прв братучед е сега најдов и потекло од прадедо и сега ме интересира дали утре на интервјуто може да ги доставам?

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Slobodno podnesi gi so pradedo sigurno dobivas samo so orginal izvodi povrzi se so dedo,roditel inaku so bratucet bez potvrda od klub bkks tesko
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Утврдени услови за добивање на Бугарски производ на 31/10/2013 година заедно со законот донесен тогаш од страна на ДАБЧ, МП и КЗЛП(комисија за заштита на лични податоци):
При издавањето на удостоверението се гледаат фактите условите етникумот за произход (во наш случај етникумот е опфатен во статистиката на Васил К'нчов која ја добиваме преку културните друштва во мк)Удостоверение се добива ПО ЗАКОН НА :
1.Документи, издадени от б'лгарски или чужд д'ржавен орган
2.Документи издадени от структури на б'лгарската православна ц'рква с'д'ржашти данни за националността на лицето ( во случајот кај нас македонците крштеничињата каде пишува дека ливето е бугарин по националност или секој бугарски документ како воена книшка или сведителство каде е наведено дека е бугарин)
3.Документ удостоверјавашт б'лгарски произход на лицето издаден от организација на б'лгари живеешти в чужбина призната от б'лгарски компетентен орган (тоа се нашите културни друштва ).
За сите оние кој незнаат кој член од ЗБГ (закон за б'лгарско гражданство) да го гледаат тоа е член 15 , а не погоре наведените членови чл. 8 и 9 а тој гласи:
1. Сите лица од б'лгарски произход
2. Осиновен от б'лгарски гражданин
3. Ако единијат от родителите е б'лгарски гражданин или починал като б'лгарски гражданин
Заедно со молбата и поддавањето на документите се доставува удостоверението за произход.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Утре сум на интервју, имам поднесено документи преку прв братучед е сега најдов и потекло од прадедо и сега ме интересира дали утре на интервјуто може да ги доставам?

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Kako so mi stoi rabotava mn luge ja imaat procedurata pocnata preku prvi bratucedi i ke imaat problem za potpis ako ne potkrepile po prava linija mozno e sea i sovetov da negi pustat samo so prv bratuced, bash ke vidime ima na finalna luge so se clenovi ovde pa ke kazat.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Kako so mi stoi rabotava mn luge ja imaat procedurata pocnata preku prvi bratucedi i ke imaat problem za potpis ako ne potkrepile po prava linija mozno e sea i sovetov da negi pustat samo so prv bratuced, bash ke vidime ima na finalna luge so se clenovi ovde pa ke kazat.
Имаше потпишан указ на член со прв братучед и потврда.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Утврдени услови за добивање на Бугарски производ на 31/10/2013 година заедно со законот донесен тогаш од страна на ДАБЧ, МП и КЗЛП(комисија за заштита на лични податоци):
При издавањето на удостоверението се гледаат фактите условите етникумот за произход (во наш случај етникумот е опфатен во статистиката на Васил К'нчов која ја добиваме преку културните друштва во мк)Удостоверение се добива ПО ЗАКОН НА :
1.Документи, издадени от б'лгарски или чужд д'ржавен орган
2.Документи издадени от структури на б'лгарската православна ц'рква с'д'ржашти данни за националността на лицето ( во случајот кај нас македонците крштеничињата каде пишува дека ливето е бугарин по националност или секој бугарски документ како воена книшка или сведителство каде е наведено дека е бугарин)
3.Документ удостоверјавашт б'лгарски произход на лицето издаден от организација на б'лгари живеешти в чужбина призната от б'лгарски компетентен орган (тоа се нашите културни друштва ).
За сите оние кој незнаат кој член од ЗБГ (закон за б'лгарско гражданство) да го гледаат тоа е член 15 , а не погоре наведените членови чл. 8 и 9 а тој гласи:
1. Сите лица од б'лгарски произход
2. Осиновен от б'лгарски гражданин
3. Ако единијат от родителите е б'лгарски гражданин или починал като б'лгарски гражданин
Заедно со молбата и поддавањето на документите се доставува удостоверението за произход.
Na krstenicata ne pise nacionalnost i neni mora da pise se podrazbira liceto krsteno od bugarksa ehzargija e bugarin
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom