Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 февруари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
35
Нe знaм штa сe дeшaвa aли jeднo знaм. Прoцeдурa сe oдвиja, нeкaд бржe, нeкaд спoриje. Вjeрoвaтнo дa пoстoje и нeлoгичнoсти дa oд двa рoђeнa брaтa jeдaн прoђe a други нe. Кoликo видим, бaр кaд je кoнзулaрни пут у питaњу, укaзи сe диjeлe и шaљу пo aмбaсaдaмa вeћ и зa 2018. г. увeликo. Вjeрoвaтнo je риjeч o "чистим" случajeвимa, пoд тимe мислим нa дjeцу и пoтoмкe бугaрa гaстaрбajтeрa..итд, тe je кoд њих ствaр чистa и прoцeдурa je брзa. Oстaли мoрajу дa буду стрпљиви, jeр свe су приликe дa Mинистaрствo прaвдe нe вjeруje ДAБЧ-у и из тoг рaзлoгa прeглeдajу стaрe дoкумeнтe, oднoснo кoмплeтну пaпирoлoгиjу..итд. У прoтивнoм трeбaлo je дa будe дoвoљaн прoисхoд. Aкo сaм дoбрo схвaтиo, мoгућe je нaкнaднo дoстaвити стaрe или другe дoдaтнe дoкумeнтe, штo je oд бугaрa ипaк пoштeнo. Oни сaд прaктичнo рaдe "дупли пoсao", прeглeдajући кoмплeтну дoкумeнтaциjу.

Oбзирoм дa ми ниje стрaнa oргaнизaциja бирoкрaтиje, мoгу дa зaмислим кaкo су oни oргaнизoвaли пoсao. Првo пoчeтни унoс у прoтoкoл, пa пoчeтнa сeлeкциja aпликaциja, пoтoм зaдужeњe рeфeрeнaтa кojи су живи људи и рaдe динaмикoм кaкo мoгу. Нeкo некад нa бoлoвaњу, нeкo нa гoдишњeм oдмoру итд.... Eвo сaд иду и нoвoгoдишњи прaзници......

Динaмику тaкoђe успoрaвa oгрoмнa кoличинa прeдмeтa oд кojих je знaчajaн брoj спeцифичaн, кoнфузaн и некомплетан, тe зaхтjeвa дoдaтну прoвjeру. Пoмeнутo сe тaкoђe oднoси нa скaкaњe сa инстaнцe нa другу инстaнцу у склaду сa крeтaњeм прeдмeтa, гдje oпeт мoжe дoћи дo зaстoja нa свaкoj инстaнци пojeдинaчнo. Дoкaз тoмe je дa сe нпр. пoтпис Вицeпрeзидeнтa чeкa пo нeкoликo мjeсeци. Пoтoм зaдужeнa службa пишe рjeшeњa и зaвoди у прoтoкoл. Нa крajу, сaмa oбjaвa нa веб сajту лoгичнo кaсни у oднoсу нa ствaрнo стaњe.

Дaклe, кo дoбиje пoтпис у рoку oд 2 гoдинe трeбa дa будe срeћaн и зaдoвoљaн. Toликo трajу прoцeдурe и зa држaвљaнствa држaвa сa мaњe интeрeсaнтним пaсoшoм.
 
Член од
26 септември 2013
Мислења
78
Поени од реакции
93
Screenshot_20181126-130407.png
ова ми го дава кога ќе внесам број на преписка, инаку тогаш не однесов никаков дополнител документ, само со происход, а пак кога ќе внесам број на преписка и парола
Screenshot_20181126-130442.png
најверојатно сега вицепресидентов ќе ме стави на дополнителна??
 
Член од
23 јуни 2018
Мислења
65
Поени од реакции
75
Прегледај го приврзокот 200096
ова ми го дава кога ќе внесам број на преписка, инаку тогаш не однесов никаков дополнител документ, само со происход, а пак кога ќе внесам број на преписка и парола
Прегледај го приврзокот 200097
најверојатно сега вицепресидентов ќе ме стави на дополнителна??
A koga ti se smeni od dopolnitelna vo finalna i polozitelno i so so dokumenti si ako moze da kazes?kade ti bese na intervju?pozz
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
Прегледај го приврзокот 200096
ова ми го дава кога ќе внесам број на преписка, инаку тогаш не однесов никаков дополнител документ, само со происход, а пак кога ќе внесам број на преписка и парола
Прегледај го приврзокот 200097
најверојатно сега вицепресидентов ќе ме стави на дополнителна??
ti naglasile da odneses dopolnitelen dokument i ne odnese nisto ako razbrav? ako e taka najverojatno ke te stavat na dopolnitelna so zapirka i pak ke prolongiraat ...
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Прегледај го приврзокот 200096
ова ми го дава кога ќе внесам број на преписка, инаку тогаш не однесов никаков дополнител документ, само со происход, а пак кога ќе внесам број на преписка и парола
Прегледај го приврзокот 200097
најверојатно сега вицепресидентов ќе ме стави на дополнителна??
Да појасниме.
-Во горните две полиња каде што ти пишува молба номер..... и пин, го внесуваш бројот на молба што ти го дадоа кога ги подаваше документите и ставаш пин.
-Во долното поле каде што пишува број на преписка ,несмее да се меша со бројот на молба-зосто тогаш дава различни статуси и те буни-тука се броверува само со бројот на преписка кој е различен од бројот на молба,а бројот на преписка го дознаваме само на почетниот статус кога уште ти е процедурата на задолжителна проверка.
Така да прашање до тебе со кој број проверуваш ти за да можам да ти кажам кој статус ти е валиден?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
14
Поени од реакции
3
jas bev me pratija na dopolnitelna odnesov dokumenti ... dopollnitelna so kraen rok 03.23.2018 i nisto nema seuste ..... velat deka se stignati tie do april 2016, a intervjuto ovie meseci znacideka prepiskata obrazuvana vo septemvri... kaj vas promena nesto ?
[DOUBLEPOST=1543241478][/DOUBLEPOST]
Dali nekoj ima sto e bil na intervju juni 2016 i kakvi vi se statusite?
[DOUBLEPOST=1543241553][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1543241478][/DOUBLEPOST]
jas bev 01.06.2016 na intervju i bev na dopolnitelna so rok do 23.03.2018 i seuste nema nikakva promena
 
Член од
26 септември 2013
Мислења
78
Поени од реакции
93
Да појасниме.
-Во горните две полиња каде што ти пишува молба номер..... и пин, го внесуваш бројот на молба што ти го дадоа кога ги подаваше документите и ставаш пин.
-Во долното поле каде што пишува број на преписка ,несмее да се меша со бројот на молба-зосто тогаш дава различни статуси и те буни-тука се броверува само со бројот на преписка кој е различен од бројот на молба,а бројот на преписка го дознаваме само на почетниот статус кога уште ти е процедурата на задолжителна проверка.
Така да прашање до тебе со кој број проверуваш ти за да можам да ти кажам кој статус ти е валиден?
мхм фала друже, не го знам бројот на преписка, проверував со бројот од молбата на двете места
A koga ti se smeni od dopolnitelna vo finalna i polozitelno i so so dokumenti si ako moze da kazes?kade ti bese na intervju?pozz
интервју Софија 10.2017, само со происход, доплнителна и финална по 5-6 месеци, положително ми се смени на почетоков на месецов
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.143
Поени од реакции
28.898
Дечки проверував за тетка ми и ваков статус пишува.

Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија.

Дали е на добар пат ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom