Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Па редно време е сега да удрат и по самарот малку или малку повеќе. Посредниците во МК нека му ја мислат бидејќи почнуваат да ги споменуваат се почесто. Се што земале ќе си дадат по судови, ова посредувањево ти е како плима и осека, земаш и после даваш ама во случајов све ќе им земат.
http://focus-news.net/opinion/2018/11/03/47978/emanuil-yordanov-tryabva-da-se-promeni-protsedurata-po-davane-na-balgarsko-grazhdanstvo-za-da-ima-strikten-kontrol-i-da-se-izolira-zloupotrebata-sas-sluzhebno-polozhenie.html
site govorat za ova ona so set praelo, dali zemale kolku zemale za da se zemet pobrzo udostovarenie

zsh nemet odgovor za to sho lugje cekat 2 godini udostovarenie?
zsh lugje dremat so prepiski 5 godini vo mp?
zsh ako sudot e naznacil da ne moze mp da prekratvet a samo viceprezident moze da daet otkaz i imet pravo da odlucet koj da dobiiet grazdanstvo, prekratvenite prepiski dremet vo kos 3 godini?
isto.... zsh lugjje so stari dok. dremet 2, 3 godini na dopol. i chekat?
to mi et pointeresno da naucam i da doznaam

i to prashanje eve i na edna fb str, sega go pishat denes
Об'ркването е огромно!
ште се опитат ли изобшто отговорните по в'просите за гражданството да комуникират в'зникналата криза с гражданите и последствијата за кандидатите?

nie sme 30000 ili 20000 coveka a tie so samo za niv se interesirat se 100.... nie neli sme bitni? koj se intersuva za nas?
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2016
Мислења
42
Поени од реакции
61
Ukazot mi e zemen od konzulat od bitola dali mozi so ukazot da pojdam direkno sofija da podam ponovo za adresa sluzbena posto eve nekolku meseci nema nisto stignato od konzulat vo sredec dali mozi direkno da se pojdi ili nekoj da znaj kako odi taja postapka da zavrsam pobrzo rabota nekoj sovet.fala i pozz
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Deka procedurata e vo prekin i deka ne se znae koga i dali veke ke davaat pasosi itaka pomina godina dena jas se otkazav od parite i odam preku drug covek
PROCEDURATA SI PRODOLZUVA.MITO POVECE NEMA I FALSIFIKATI POVECE NEMA.ZA SITE OSTANATI CESNI SE SI E NORMALNO SAMO CE IMA NOV ZAKON AO PRECUZNO KAZANO KOJ MOZE A KOJ NEMOZE DA DOBIE.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Dali potvrdite od klubovite ke vazat od sega natamu ili ne,da ne znae nekoj?
Никој не може да ти одговори на тоа прашање. Ако ти е битно да земеш пасош, ќе си извадиш потврда и ќе си тераш постапка. Па што биде нека биде.
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Дали некој знае до колку часот примаат документи во дабч.
Дали некој знае?
 
Последно уредено:
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
PROCEDURATA SI PRODOLZUVA.MITO POVECE NEMA I FALSIFIKATI POVECE NEMA.ZA SITE OSTANATI CESNI SE SI E NORMALNO SAMO CE IMA NOV ZAKON AO PRECUZNO KAZANO KOJ MOZE A KOJ NEMOZE DA DOBIE.
TOA E VO RED I TAKA OD SEGOGAS NIE KAZUVANO , ZA ZAL NIE STO DREMIME NA DOPOLNITELNA SO KE BIDE SO NAS DALI ZNAETE KOGA KE NI DOJDE REDOT ZA RAZGLEDUVANJE NA DOPOLNITELNITE DOKUMENTI VO PRAVOSUDIE , JAS ME INTERESIRA KOGA KE NE RAZGLEDAAT , KOJ IMA DOBRI DOKUMENTI NEKA GI PUSTAT KOJ NE NEKA GI ODBIJAT , BAR DA ZNAEME NA STO SME , VAKA VO NEIZVESNOST CELO VREME SE JAVUVAAT ZAEBANCII I SAMO NIE NA CEKANJE
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
site govorat za ova ona so set praelo, dali zemale kolku zemale za da se zemet pobrzo udostovarenie

zsh nemet odgovor za to sho lugje cekat 2 godini udostovarenie?
zsh lugje dremat so prepiski 5 godini vo mp?
zsh ako sudot e naznacil da ne moze mp da prekratvet a samo viceprezident moze da daet otkaz i imet pravo da odlucet koj da dobiiet grazdanstvo, prekratvenite prepiski dremet vo kos 3 godini?
isto.... zsh lugjje so stari dok. dremet 2, 3 godini na dopol. i chekat?
to mi et pointeresno da naucam i da doznaam

i to prashanje eve i na edna fb str, sega go pishat denes
Об'ркването е огромно!
ште се опитат ли изобшто отговорните по в'просите за гражданството да комуникират в'зникналата криза с гражданите и последствијата за кандидатите?

nie sme 30000 ili 20000 coveka a tie so samo za niv se interesirat se 100.... nie neli sme bitni? koj se intersuva za nas?
Одговорот на првото прашање го дадоа ДАБЧ уште лани со објаснивање дека немале доволно капацитет да ги обработат сите молби затоа се бавело, а пред 2 години можеа за 3-4 месеци да издаваат. Ама ете веќе официјално и со докази се работело за тешка корупција.
За второто прашање кажав во последните постови дека кога обвинителството последен пат влезе во ДАБЧ, луѓе заглавија години на дополнителна. Значи се блокира постапката еден период, потоа се натрупаа нови предмети и овие заглавија до бескрај. За тоа тие си се криви таму во МП што не се заангажирале повеќе да ги решат.
За МП дека има одврзани раце да прекратува преписки напишав пред неколку месеци кога имаше измени, мислам ви постирав линк од Службен весник. Прекратените преписки иначе немаат право на жалба според законите во БГ.
Тоа за тие со стари документи што заглавиле пак е поради тие гомнарии што се случувале пред неколку години, исто така и во 2017 г. нели открија луѓе со бг државјанство барани од интерпол па ајде пак нови проверки/вештачења, а се пишуваше и колку малку експерти работат во ДАНС/МВР на вештачењето и тоа одзема многу време.
Иначе тие кои имале рок да фебруар/март за да достават дополнителни документи повеќето се веќе разгледани и некои од нив чекаат потпис од вицепрезидента, некои прекратени итн. Значи на нив се работи ова 100% ти кажувам. А и другите ги работат ама тоа малку побавно им оди зошто нели десетици илјади има наптрупани за 3-4 години и ке ги средат и нив полека.
Како ќе се одвиваат работите сега после овој скандал во ДАБЧ е друг муабет, ви кажев дека не е на арно работава за сите кои се во процедура, во најдобриот случај за оние со ОК документи времето на чекање може да се пролонгира еден период.
Ќе видиме ајде, ја следиме ситуацијата :)[DOUBLEPOST=1541357624][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите. Дали некој знае до колку часот примаат документи во дабч.
:facepalm:
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Одговорот на првото прашање го дадоа ДАБЧ уште лани со објаснивање дека немале доволно капацитет да ги обработат сите молби затоа се бавело, а пред 2 години можеа за 3-4 месеци да издаваат. Ама ете веќе официјално и со докази се работело за тешка корупција.
За второто прашање кажав во последните постови дека кога обвинителството последен пат влезе во ДАБЧ, луѓе заглавија години на дополнителна. Значи се блокира постапката еден период, потоа се натрупаа нови предмети и овие заглавија до бескрај. За тоа тие си се криви таму во МП што не се заангажирале повеќе да ги решат.
За МП дека има одврзани раце да прекратува преписки напишав пред неколку месеци кога имаше измени, мислам ви постирав линк од Службен весник. Прекратените преписки иначе немаат право на жалба според законите во БГ.
Тоа за тие со стари документи што заглавиле пак е поради тие гомнарии што се случувале пред неколку години, исто така и во 2017 г. нели открија луѓе со бг државјанство барани од интерпол па ајде пак нови проверки/вештачења, а се пишуваше и колку малку експерти работат во ДАНС/МВР на вештачењето и тоа одзема многу време.
Иначе тие кои имале рок да фебруар/март за да достават дополнителни документи повеќето се веќе разгледани и некои од нив чекаат потпис од вицепрезидента, некои прекратени итн. Значи на нив се работи ова 100% ти кажувам. А и другите ги работат ама тоа малку побавно им оди зошто нели десетици илјади има наптрупани за 3-4 години и ке ги средат и нив полека.
Како ќе се одвиваат работите сега после овој скандал во ДАБЧ е друг муабет, ви кажев дека не е на арно работава за сите кои се во процедура, во најдобриот случај за оние со ОК документи времето на чекање може да се пролонгира еден период.
Ќе видиме ајде, ја следиме ситуацијата :)[DOUBLEPOST=1541357624][/DOUBLEPOST]
:facepalm:
ubo kaza. taka e. ti fala ti
eve i za prekratvenite so velis nemet pravo na zalba
ima 2 vida prekratveni..... edni od 2015 10000 so set i vieprzident ko dava otkaz
ako e za prvite eve od denes izjava za tie 10000 od 2015 so bea:
https://novini.bg/bylgariya/politika/508053[DOUBLEPOST=1541359856][/DOUBLEPOST]
PROCEDURATA SI PRODOLZUVA.MITO POVECE NEMA I FALSIFIKATI POVECE NEMA.ZA SITE OSTANATI CESNI SE SI E NORMALNO SAMO CE IMA NOV ZAKON AO PRECUZNO KAZANO KOJ MOZE A KOJ NEMOZE DA DOBIE.
https://novini.bg/bylgariya/politika/508053
 
Последно уредено:

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Ова е од мојот посредник напишано денес.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Па редно време е сега да удрат и по самарот малку или малку повеќе. Посредниците во МК нека му ја мислат бидејќи почнуваат да ги споменуваат се почесто. Се што земале ќе си дадат по судови, ова посредувањево ти е како плима и осека, земаш и после даваш ама во случајов све ќе им земат.
http://focus-news.net/opinion/2018/11/03/47978/emanuil-yordanov-tryabva-da-se-promeni-protsedurata-po-davane-na-balgarsko-grazhdanstvo-za-da-ima-strikten-kontrol-i-da-se-izolira-zloupotrebata-sas-sluzhebno-polozhenie.html
Ајде посредничиња гукнете, ќе ве е* сега од меверето кај и да е.
Ви кажав дека следни на удар се посредниците.
И конечно ќе си се научите сами да си ја бркате процедурата и ќе видите колку било евтино и едноставно, а не да фрлате по 500/800 евра на некои преваранти. И темава конечно да си се врати на тоа за што е наменета Процедура и потребна документација, а не посредникот мој вака ми кажа онака, поднесол не поднесол документи...
https://btvnovinite.bg/predavania/120-minuti/makedonski-zhurnalist-posrednici-reklamirat-otkrito-targovijata-s-balgarsko-grazhdanstvo.html
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
35
Živim i rođen sam u BiH. Imam poreklo iz Makedonije. Sve papire sam predao u Ambasadi u Sarajevu. Odradio intervju i dobio PIN.
Priložio proishod izdan na osnovu MK- BG udruženja (onakvav kakav sad traže).
Priložio djedovu krštenicu i vjenčani list (Bugarska egzarhija) 1942 g.
Uspješan intervju
Očev MK rodni list
Djedova umrlica MK
Moj rodni list na kom piše bugarska nacionalnost
Itd....

Znam da je glupo ali kolike su mi šanse???
Bojim se da mi je otežavajuća okolnost to što se djed u krštenici bugarske egzarhije drugačije preziva nego u izvodu umrlih izdan u MK. Prezime pradjeda, njegovog oca, (SKI)se poklapa sa djedovom MK umrlicom (SKI). Dakle njegovo prezime je tad bugarizovano (OV), mada to i jeste naše izvorno prezime ali to sad nije važno. Dakle u krštenici djed mi je OV a njegov otac SKI. Takođe piše i datum rođenja djeda i ime njegovog oca i sve se to poklapa sa današnjim dokumentima. Samo je prezime drugačije. Konzul je napomenuo u spisima da se radi o istom čovjeku i kao što rekoh ako se neko udubi u analizu lako je to prepoznati.

Ako odem na dopunitelnu, ja nemam više šta da dopunim. To je za mene kraj!

Iskeno, šta mislite o mom slučaju.
Ps: se nadevam deka ke me razberete :)
 
Последно уредено:
D

djgoram

Гостин
Ukazot mi e zemen od konzulat od bitola dali mozi so ukazot da pojdam direkno sofija da podam ponovo za adresa sluzbena posto eve nekolku meseci nema nisto stignato od konzulat vo sredec dali mozi direkno da se pojdi ili nekoj da znaj kako odi taja postapka da zavrsam pobrzo rabota nekoj sovet.fala i pozz
I јас исто го зедов од БТ ништо не можеш да правиш додека не стигне дописот до министерство за правосудие пред колку време го зеде указот и на кој број проверуваш зашто на бројот што ми го дадоа од конзулатот никој не крева
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom