Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
I јас исто го зедов од БТ ништо не можеш да правиш додека не стигне дописот до министерство за правосудие пред колку време го зеде указот и на кој број проверуваш зашто на бројот што ми го дадоа од конзулатот никој не крева
Aman be po kolku meseci se ceka ukazot da stigne vo ,Sofija, zar i togas zaglavuva rabotata?
 
D

djgoram

Гостин
Aman be po kolku meseci se ceka ukazot da stigne vo ,Sofija, zar i togas zaglavuva rabotata?
Се чека и до пет месеци ама ја се надевам дека до нова година ќе стигни сакав да те прашам дали се имаш јавено на тел зашто мене никој не ми крева или имаш посредник
 
A

andrea85

Гостин
Знае ли некој советот за гражданство кои денови заседава? вторник?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Živim i rođen sam u BiH. Imam poreklo iz Makedonije. Sve papire sam predao u Ambasadi u Sarajevu. Odradio intervju i dobio PIN.
Priložio proishod izdan na osnovu MK- BG udruženja (onakvav kakav sad traže).
Priložio djedovu krštenicu i vjenčani list (Bugarska egzarhija) 1942 g.
Uspješan intervju
Očev MK rodni list
Djedova umrlica MK
Moj rodni list na kom piše bugarska nacionalnost
Itd....

Znam da je glupo ali kolike su mi šanse???
Bojim se da mi je otežavajuća okolnost to što se djed u krštenici bugarske egzarhije drugačije preziva nego u izvodu umrlih izdan u MK. Prezime pradjeda, njegovog oca, (SKI)se poklapa sa djedovom MK umrlicom (SKI). Dakle njegovo prezime je tad bugarizovano (OV), mada to i jeste naše izvorno prezime ali to sad nije važno. Dakle u krštenici djed mi je OV a njegov otac SKI. Takođe piše i datum rođenja djeda i ime njegovog oca i sve se to poklapa sa današnjim dokumentima. Samo je prezime drugačije. Konzul je napomenuo u spisima da se radi o istom čovjeku i kao što rekoh ako se neko udubi u analizu lako je to prepoznati.

Ako odem na dopunitelnu, ja nemam više šta da dopunim. To je za mene kraj!

Iskeno, šta mislite o mom slučaju.
Ps: se nadevam deka ke me razberete :)
Druze, OK su ti dokumente jer imas te "stare dokumente" sto mnogo ljudi tu i mozda nema ih.

Dobro je sta konzul napomenuo u spisima da se radi o istom coveku, tako da, velike su ti sanse za da budes uspesan u ovo.

Good luck.
 
M

markoni22

Гостин
Има ли ко да сподели информација,што се збива с нас који чекамо на потпис указ већ 4 месеца?
 
Член од
16 октомври 2017
Мислења
9
Поени од реакции
5
Koga se preveruva za za prepiski predadeni po konsulski pat???? Dali za intervju vo bitola? Kaj mene izlaga na dvete proverki razliceen status.
I na koj broj se javuvate vo Bitola 047 202 963?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Koga se preveruva za za prepiski predadeni po konsulski pat???? Dali za intervju vo bitola? Kaj mene izlaga na dvete proverki razliceen status.
I na koj broj se javuvate vo Bitola 047 202 963?
Можеш да проверуваш и во горното поле со бр. на молба (тој што ти го дадоа од амбасада 2 после интервју) и пин.
А во долното поле не се внесува бројот на молбата како во горното,затоа ти дава различни статуси.Во долното поле се внесува бројот на преписка(тоа е број што ти излегува кога проверуваш со бр.на молба и пин на почеток кога си сеуште на задолжителна проверка како на пример вака ,,Образувана пиреписка бр.xxx/2018 ,,).
 
Член од
16 октомври 2017
Мислења
9
Поени од реакции
5
Можеш да проверуваш и во горното поле со бр. на молба (тој што ти го дадоа од амбасада 2 после интервју) и пин.
А во долното поле не се внесува бројот на молбата како во горното,затоа ти дава различни статуси.Во долното поле се внесува бројот на преписка(тоа е број што ти излегува кога проверуваш со бр.на молба и пин на почеток кога си сеуште на задолжителна проверка како на пример вака ,,Образувана пиреписка бр.xxx/2018 ,,).


Blagodaram mnogu

Uste samo nekoj da mi kaze na koj telefonski broj da zvonam bitola
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Има ли напредок со тие што сме на дополнителна. Има ли мрднато од 18-19 фебруари 2016? Пак ја заташкаа работата или продолжија со работа... Некое инфо?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom