Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
Од прилика кога е бил овој број на интервју, кој месец? Ако има некој број на преписка блиску до оваа нека сподели.
jas sum 2××/2016,bev na intervju dekemvri 2015 vo ambasadata vo Sk.Mi rekoja telefonski da se javam za da mi kazat brojot i pinot taka i napraviv.Sega sum godina ipol na dopolnitelna do deneska!!!Koga da ocekuvam promena?
 
D

dimitars

Гостин
Dali moze da posrednik sto ti posreduval za pasos da ti go blokira bg pasosot od koga ke ti izlezi na primer ako te ucenuva so pari i ne mozes da mu platis?[DOUBLEPOST=1538678740][/DOUBLEPOST]


Da prasam jas bev da si go zemam ukazot pred nekoj den i posrednikot mi zema na raka 140 evra plus 100 evra za brza postaka za 3 dena da mi go donesi pasost.
Na internet proveriv i gledam deka e 60 evra za licna karta i pasos za 3 tri dena po brza postapka a ne 100 evra i od koga pocnaja da naplakaat posrednicive po 140 evra za podiganje na ukaz po koj cenovnik rabotat znae nekoj ?
Te ograbil prijatele i za ukazot i za dokumentite. Za ukaz e 56lv. A posrednicite si rabotat po svoj cenovnik, ako projde projde
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Колку пари ви земаат посредниците? Чисто информативно пошо нели 99% сте преку посредник, многу ретко се коментирало тоа.
Ние се имавме договорено парите да му ги давам на секое идење, не одеднаш. Првиот пат 100 евра за идење до ДАБЧ. Во ова спаѓаат и превод и легализација и други документи ако имаше да се вадат. Вториот пат мислам околу 50 евра беше за предавање документи во правда и закажување интервју. Третиот пат пак околу 50 евра за идење на интервју. Секој пат во овие пари влегуваше и превозот. Сега за сега толку. Ако има идење за сликање тогаш пак ќе давам пари. Ако ме одбијат, нема повеќе пари :) Иначе како ќе се договориш со посредникот така. Самиот свој си има ценоцник. Ако ти одговара ок, ако не пак ок. Не знам зошто ги критикувате посредниците. Ова е луксуз, а на нив тоа им е работа. Никој со сила не ве тера.
 
Член од
8 април 2017
Мислења
47
Поени од реакции
72
Dali moze da posrednik sto ti posreduval za pasos da ti go blokira bg pasosot od koga ke ti izlezi na primer ako te ucenuva so pari i ne mozes da mu platis?[DOUBLEPOST=1538678740][/DOUBLEPOST]


Da prasam jas bev da si go zemam ukazot pred nekoj den i posrednikot mi zema na raka 140 evra plus 100 evra za brza postaka za 3 dena da mi go donesi pasost.
Na internet proveriv i gledam deka e 60 evra za licna karta i pasos za 3 tri dena po brza postapka a ne 100 evra i od koga pocnaja da naplakaat posrednicive po 140 evra za podiganje na ukaz po koj cenovnik rabotat znae nekoj ?
Jas za ukazot plativ 56 leva i za brza postapka 126 leva vkupno za licna karta i pasos. Deneska bev gi podignav, za tri dena bea gotovi
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
213
Поени од реакции
181
Поприлично иста ситуација сум.

Во ДАБЧ доставив прв братучед + БККС потврда до дедо. На произходот (не го сликав - моја грешка), мислам дека ги имаше и двете наведено, но не сум сигурен. Можеби ми стоеше само прв братучед...навистина не се сеќавам. Ноември 2016-та ова, земен јуни 2017.

На денот на интервјуто, сега августот, ги однесов повторно од прв братучед истите документи и плус однесов до пра-баба документи (од БККС)...односно ја продолжив низата до пред 1920-та. Девојката што ми правеше интервју за нив беше позаинтересирана него за од прв братучед. Моментално во задолжително согласување ми е преписката.

Ова е моето искуство. Од низ страните наназад на форумов, за оние САМО со прв братучед не се добри вестите. Не знам ни дали сега е во ред да се однесат дополнително документи, штом сте на положителна - бидејќи Советот веќе донел одлука.

За ова, другите можеби повеќе знаат.
Фала ти @Meh, многу ми е криво што голем пропуст направиле во ДАБЧ со тоа што не напишале и потврда од БККС во произходот, а ние ја поднесовме. Со 100% бг население според К'нчев. И еве сега може да ни прават проблем заради тоа. Па нели едно време се зборуваше дека се синхронизирани ДАБЧ и МП дека МП ќе има увид во документите пд ДАБЧ. Стварно не ми се верува како не' зафркнале со тоа што пишале произход добиен само преку братучед :(.[DOUBLEPOST=1538687592][/DOUBLEPOST]
Вo прoизхoдoт пишувa: Удoстoверение зa блгaрски прoизхoд издaденo oд Дружествo "Блгaрски културен клуб Скoпие"a пред тoa пишувa "дoкумент издaден oд oргaнизaцијa нa блгaрите кoи живеaт нaдвoр oд Републикa Блгaриa"
Фала ти Mikja[DOUBLEPOST=1538688024][/DOUBLEPOST]
Јас немам слика ама убаво се сеќавам какво точно беше моето. Преку потврда од здружение ми е извадено. Што те интересира прашај.
Фала ти, пробуваме да се сетиме, и заклучивме дека беше наведено само прв братучед. Многу значи не' оштетиле од ДАБЧ. Невидена работа, каков пропуст. :(
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
69
Добро дали само од 2014 и 2015 влагаат на финална? Никој од цела 2017 што биле на интервју не пишал дека влегол на финална и узминативе 2 месеца
jas vlegov vo finalna pocetok na septemvri,intervju 24.10.2017 sofija ,odneseno samo dokument od brat
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Vcera na soprugata i go potpisaa ukazot 1 godima i 11 meseci od koga podnese dokumenti preku ambasada so potvrda od kaj lazar mladenov a kas cekam 2 godini i 6 meseci i uste sum na dopolnitelna so dokumenti od baba izvod rodena vo sofika dokument orginal od bugarska egzarhija vemcanica od dedo i baba i dokument od kaj lazar mladenov so predok pred 1920 godina sakav da vi kazam deka nema pravila sekoj so svojata sreka se nadevam site ke zememe e sega imam i edno prasanje bidejki sme vo germanija so soprugata me i teresira kako najbrzo da go zeme pasosot i l8cnata karta ima veke postojana licna karta sto znaci deka ima i egn broj dali bi mozelo so edno idenje ili kako ve molam samo tocni informacii pozdrav do site i srekno

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Фала ти @Meh, многу ми е криво што голем пропуст направиле во ДАБЧ со тоа што не напишале и потврда од БККС во произходот, а ние ја поднесовме. Со 100% бг население според К'нчев. И еве сега може да ни прават проблем заради тоа. Па нели едно време се зборуваше дека се синхронизирани ДАБЧ и МП дека МП ќе има увид во документите пд ДАБЧ. Стварно не ми се верува како не' зафркнале со тоа што пишале произход добиен само преку братучед :(.[DOUBLEPOST=1538687592][/DOUBLEPOST]
Фала ти Mikja[DOUBLEPOST=1538688024][/DOUBLEPOST]
Фала ти, пробуваме да се сетиме, и заклучивме дека беше наведено само прв братучед. Многу значи не' оштетиле од ДАБЧ. Невидена работа, каков пропуст. :(
Ништо друго не ти пишува во произходот од ДАБЧ т.е. Удостоверението освен тоа дека си од б'лгарски произход.
dabc.jpg [DOUBLEPOST=1538692146][/DOUBLEPOST]
Ние се имавме договорено парите да му ги давам на секое идење, не одеднаш. Првиот пат 100 евра за идење до ДАБЧ. Во ова спаѓаат и превод и легализација и други документи ако имаше да се вадат. Вториот пат мислам околу 50 евра беше за предавање документи во правда и закажување интервју. Третиот пат пак околу 50 евра за идење на интервју. Секој пат во овие пари влегуваше и превозот. Сега за сега толку. Ако има идење за сликање тогаш пак ќе давам пари. Ако ме одбијат, нема повеќе пари :) Иначе како ќе се договориш со посредникот така. Самиот свој си има ценоцник. Ако ти одговара ок, ако не пак ок. Не знам зошто ги критикувате посредниците. Ова е луксуз, а на нив тоа им е работа. Никој со сила не ве тера.
Ти и во минус си го ставила, хаха што не ќе прочитам по форумов (y)
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Dali moze da posrednik sto ti posreduval za pasos da ti go blokira bg pasosot od koga ke ti izlezi na primer ako te ucenuva so pari i ne mozes da mu platis?[DOUBLEPOST=1538678740][/DOUBLEPOST]


Da prasam jas bev da si go zemam ukazot pred nekoj den i posrednikot mi zema na raka 140 evra plus 100 evra za brza postaka za 3 dena da mi go donesi pasost.
Na internet proveriv i gledam deka e 60 evra za licna karta i pasos za 3 tri dena po brza postapka a ne 100 evra i od koga pocnaja da naplakaat posrednicive po 140 evra za podiganje na ukaz po koj cenovnik rabotat znae nekoj ?
Pa ti si dobar. Mojot za podiganje na ukaz bara 300 po covek.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Да, сите освен тие преку родител ги ставаат на проверка.После проверката ако си преку прв братучед, следи отказ, а ако си преку потврда, брат, стар документ,ти потпишува укаџ.
Тоа се контревме, со пријател, тој е со некаква си потврда без стар документ, а е на положително. Се надева човекот
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Se zamoluvaaat site clenovi koga objavuvaat otkaz, ukaz dopolnitelni dokumenti, polozitelno da SPODELAT I SO KAKVI DOKUMENTI SE ZA DA SE INFORMIRAAT I DRUGITE CLENOVI OVDE ZOSTO FORUMOT ZA TOA E NAPRAVEN blagodaram odnapred[DOUBLEPOST=1538717746][/DOUBLEPOST]
Dali nekoj znae so proishodite do kaj se stasani.I tel broj na posrednik od Strumica pozzz
Od gjoko od strrumica nikako toa e najgolemiot prevarant klosar se da mu ebam po spisok
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom