Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Ние се имавме договорено парите да му ги давам на секое идење, не одеднаш. Првиот пат 100 евра за идење до ДАБЧ. Во ова спаѓаат и превод и легализација и други документи ако имаше да се вадат. Вториот пат мислам околу 50 евра беше за предавање документи во правда и закажување интервју. Третиот пат пак околу 50 евра за идење на интервју. Секој пат во овие пари влегуваше и превозот. Сега за сега толку. Ако има идење за сликање тогаш пак ќе давам пари. Ако ме одбијат, нема повеќе пари :) Иначе како ќе се договориш со посредникот така. Самиот свој си има ценоцник. Ако ти одговара ок, ако не пак ок. Не знам зошто ги критикувате посредниците. Ова е луксуз, а на нив тоа им е работа. Никој со сила не ве тера.
Kazi mi kolku pari ste dogovoreni za cela postapka do podiganje na ukaz I pasos? Neka mi pisat I drugite kolku pari naplakaat posrednicite vkupno za se do podiganje na ukaz I pasos?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Прегледај го приврзокот 197690[DOUBLEPOST=1538692146][/DOUBLEPOST]

Сите штo имaте aплицирaнo сo вaкoв прoизхoд вo кoј не пишувa преку кoи дoкументи ви е издaден,пoд итнo дa ги дoстaвите вo Прaвoсудие дoкументите штo ги имaте пoднесенo вo дaбч.Пo нoвo ги пишувa,a бидејки некoи имaaт предaденo вaкoв кaкo нa сликaтa вo прaвoсудие немaaт инфo,пa нaјпaметнo дa ги дoстaвaт истите дoкументи.Ризикувaте дoпoлнителa или евентуaлен oткaз.Oвa е сигурнo еднa oд причините пoрaди кoјa ви бaрaaт дa дoстaвите дoпoлнителни дoкументи
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Прегледај го приврзокот 197690[DOUBLEPOST=1538692146][/DOUBLEPOST]

Сите штo имaте aплицирaнo сo вaкoв прoизхoд вo кoј не пишувa преку кoи дoкументи ви е издaден,пoд итнo дa ги дoстaвите вo Прaвoсудие дoкументите штo ги имaте пoднесенo вo дaбч.Пo нoвo ги пишувa,a бидејки некoи имaaт предaденo вaкoв кaкo нa сликaтa вo прaвoсудие немaaт инфo,пa нaјпaметнo дa ги дoстaвaт истите дoкументи.Ризикувaте дoпoлнителa или евентуaлен oткaз.Oвa е сигурнo еднa oд причините пoрaди кoјa ви бaрaaт дa дoстaвите дoпoлнителни дoкументи
Jas imam isto dadeno i cekam na popis na vp,ili potpis ili otkaz na dopolnitelna ne sum billa.[DOUBLEPOST=1538721601][/DOUBLEPOST]
Добро дали само од 2014 и 2015 влагаат на финална? Никој од цела 2017 што биле на интервју не пишал дека влегол на финална и узминативе 2 месеца
Jas bev na intevju juli 2017 cekam potpis od vp[DOUBLEPOST=1538722443][/DOUBLEPOST]
Po se izgleda april 2017 se zavrseni so ukazi. Da se nadevame deka maj ke gi pocnat so potpisi
Ne bi rekla imam drufarka sto ceka seuste na potpis nekade sredina apr 2017 bese na inervju.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Kazi mi kolku pari ste dogovoreni za cela postapka do podiganje na ukaz I pasos? Neka mi pisat I drugite kolku pari naplakaat posrednicite vkupno za se do podiganje na ukaz I pasos?
Mene posrednìkot mi pobara 500 eur komplet so se prevodi,legalizacija odenje do Sofija i site ostanati raboti.Komplet so se pasos vo raka cenata e taa.Osven toa zavisi kolku dokumenti imas za prevod i legaliziranje.A i zavisi od posrednikot kako ke se dogovoris.Sega so ova sto ne stavija na dopolnitelna sekako ke ja zgolemi cenata so 100-150 eur
 
Член од
5 септември 2018
Мислења
47
Поени од реакции
55
Прегледај го приврзокот 197690[DOUBLEPOST=1538692146][/DOUBLEPOST]

Сите штo имaте aплицирaнo сo вaкoв прoизхoд вo кoј не пишувa преку кoи дoкументи ви е издaден,пoд итнo дa ги дoстaвите вo Прaвoсудие дoкументите штo ги имaте пoднесенo вo дaбч.Пo нoвo ги пишувa,a бидејки некoи имaaт предaденo вaкoв кaкo нa сликaтa вo прaвoсудие немaaт инфo,пa нaјпaметнo дa ги дoстaвaт истите дoкументи.Ризикувaте дoпoлнителa или евентуaлен oткaз.Oвa е сигурнo еднa oд причините пoрaди кoјa ви бaрaaт дa дoстaвите дoпoлнителни дoкументи
Aj ne sirete glasini.Za sekogo ima predmet i vo toa predmetot se smesteni site dokumenti od pocetok na apliciranje so toa sto si apliciral so toa si i kaj vicepresidentot.ili e nesto novo ova tvoevo ili ne e vistina
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Фала ти @Meh, многу ми е криво што голем пропуст направиле во ДАБЧ со тоа што не напишале и потврда од БККС во произходот, а ние ја поднесовме. Со 100% бг население според К'нчев. И еве сега може да ни прават проблем заради тоа. Па нели едно време се зборуваше дека се синхронизирани ДАБЧ и МП дека МП ќе има увид во документите пд ДАБЧ. Стварно не ми се верува како не' зафркнале со тоа што пишале произход добиен само преку братучед :(.[DOUBLEPOST=1538687592][/DOUBLEPOST]
Фала ти Mikja[DOUBLEPOST=1538688024][/DOUBLEPOST]
Фала ти, пробуваме да се сетиме, и заклучивме дека беше наведено само прв братучед. Многу значи не' оштетиле од ДАБЧ. Невидена работа, каков пропуст. :(
a da pojdite da vi napraat novo udostovarenie vo dabc? i kazite oti ste dale i potvrda a mojt i da si pobarate prepis od potvrdata da vi dadat od kaj sto ste ja dobile i dajte na salter na uvid[DOUBLEPOST=1538727532][/DOUBLEPOST]
Ништо друго не ти пишува во произходот од ДАБЧ т.е. Удостоверението освен тоа дека си од б'лгарски произход.
Прегледај го приврзокот 197690[DOUBLEPOST=1538692146][/DOUBLEPOST]

Ти и во минус си го ставила, хаха што не ќе прочитам по форумов (y)
starite se ovie, pred 2014 ko bese Zaharieva ministerka uste i B.Vangelov direktor na dabc.
togaj takvi bea ne se pisvese nisto potoa go menvea toa i site udostovarenia od mp gi prepracaja vo dabc da gi prepraet i da se vnesvet podatoci so so dokumenti si bg po proizhod[DOUBLEPOST=1538727778][/DOUBLEPOST]Evo citam i Mikja istoto vi go velit za dokument od dabc da si izvajte novi.
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Ништо друго не ти пишува во произходот од ДАБЧ т.е. Удостоверението освен тоа дека си од б'лгарски произход.
Прегледај го приврзокот 197690[DOUBLEPOST=1538692146][/DOUBLEPOST]

Ти и во минус си го ставила, хаха што не ќе прочитам по форумов (y)
Јас имав прилично поштен посредник кој никогаш не ми ветуваше којзнае што. Да, ми рече дека 100 посто зимам преку потврда, но јас на тоа не верував и не верувам целосно, зашто он не е тој што дава и што потпишува. Затоа и се чудам на сите што им се лути на посредниците. Секој треба да си знае во што се впушта, а не да остави да му верува целосно на посредникот.[DOUBLEPOST=1538728784][/DOUBLEPOST]
Kazi mi kolku pari ste dogovoreni za cela postapka do podiganje na ukaz I pasos? Neka mi pisat I drugite kolku pari naplakaat posrednicite vkupno za se do podiganje na ukaz I pasos?
Точно не се сеќавам колку кажа на почетокот дека ќе не фати цела постапка. Но, не изнесуваше повеќе од 380 евра негде.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
a da pojdite da vi napraat novo udostovarenie vo dabc? i kazite oti ste dale i potvrda a mojt i da si pobarate prepis od potvrdata da vi dadat od kaj sto ste ja dobile i dajte na salter na uvid[DOUBLEPOST=1538727532][/DOUBLEPOST]
starite se ovie, pred 2014 ko bese Zaharieva ministerka uste i B.Vangelov direktor na dabc.
togaj takvi bea ne se pisvese nisto potoa go menvea toa i site udostovarenia od mp gi prepracaja vo dabc da gi prepraet i da se vnesvet podatoci so so dokumenti si bg po proizhod[DOUBLEPOST=1538727778][/DOUBLEPOST]Evo citam i Mikja istoto vi go velit za dokument od dabc da si izvajte novi.
IMG-7bbed6bb8b729836dae81d6699f55702-V.jpg
Спoред мене,нa тие вaкa штo не им се нaведени требa дa ги дoстaвaт,бaр јaс тaкa би пoстaпил.Мoжеби зaтoa пoсредникoт ми велеше немa пoтребa дa ги дoстaвувaме,ги пишувa у прoизхoдoт.Јaс сепaк ги дoстaвив пoвтoрнo нa свoјa рaкa,и тoa сите вo oригинaлнa верзијa.Се си е нaведенo кaкo штo требa пo прoпис.Пoследните две се зa пoтврдaтa oд бккс
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Прегледај го приврзокот 197715
Спoред мене,нa тие вaкa штo не им се нaведени требa дa ги дoстaвaт,бaр јaс тaкa би пoстaпил.Мoжеби зaтoa пoсредникoт ми велеше немa пoтребa дa ги дoстaвувaме,ги пишувa у прoизхoдoт.Јaс сепaк ги дoстaвив пoвтoрнo нa свoјa рaкa,и тoa сите вo oригинaлнa верзијa.Се си е нaведенo кaкo штo требa пo прoпис.Пoследните две се зa пoтврдaтa oд бккс
Да вакво беше и моето, само со потврда од БККС и без други стари документи. Но со сите податоци наведени.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Да вакво беше и моето, само со потврда од БККС и без други стари документи. Но со сите податоци наведени.
Се прaшувaм дaли тие штo не им се нaведени вaкa a не ги дoстaвиле вo прaвoсудие,дaли е тoa мoжеби причинa штo им бaрaaт дa oднесaт дoпoлнителни дoкументи?Акo oвa пoмoгне некoму вo ред,aкo не некa си мислaт штo сaкaaт.Спoред мене тoa не нoсaм,немa пoтребa,ги имaaт е пoгрешнa тезa зaтoa штo некoгo мoже дa гo чини мнoгу.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2016
Мислења
184
Поени од реакции
106
Prasav vo Veliko trnovo za edna slucka koja bila bugarskata protiv srpskata vojska i kazav deka pra dedo mi bil vo toj konflikt i kaza tocna data mesec i godina no taa mi odgovori vaka deka moram da pratam rota druzina ...



ОТН.: Т'рсја информација за б'лгарски гражданин



D

dvia
to me
1 day ago
Details
Уважаеми господине,
Уведомјаваме Ви, че на основание В'трешните правила за оборот на документи на хартиен носител и на електронни документи в Д'ржавна агенција „Архиви”, утв'рдени с'с заповед № 135/29 јули 2015 г. на Председателја на ДА „Архиви”, следва да изпратите /по електронен п'т или по пошта/ ЗАјаВЛЕНИЕ до дирекција „Д'ржавен военноисторически архив”, което да с'д'ржа следните данни: имената на зајавителја /лицето, което ште използва издаденото удостоверение/, точен поштенски адрес за кореспонденција, описание на проблема, за којто е необходимо да изв'ршим проучване, институцијата пред којато ште послужи изготвенија документ и ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС на зајавителја /лицето, което ште използва издаденија документ/. В случај, че зајавителјат на информацијата не разполага с електронен подпис, тогава Е НЕОБХОДИМО ДА Б'ДЕ ИЗПРАТЕНО ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА ДИГИТАЛНО КОПИЕ НА ЗАјаВЛЕНИЕ, КОЕТО С'Д'РЖА НЕГОВИја ПОДПИС.
След получаване на описаното зајавление, с'штото ште б'де регистрирано в дирекција „ДВИА” и при наличие на необходимите данни ште се предприеме издирване на исканата информација.
За изв'ршване на проучването относно службата на граждани на Македонија в б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и откога докога.
АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДИРЕКЦИјаТА СА СИСТЕМАТИЗИРАНИ ПО ВОјСКОВИТЕ ЧАСТИ ОТ С'СТАВА НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја, КОЕТО НАЛАГА ПРИ ИЗДИРВАНЕ НА ИНФОРМАЦИја ЗА КОНКРЕТНО ЛИЦЕ ДА ЗНАЕМ ТОЧНАТА ВОјСКОВА ЧАСТ, В КОјаТО Е СЛУЖИЛО.
Необходимо е зајавителјат да удостовери родствена вр'зка с лицето или да представи п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г. изм. ДВ, бр. 52 от 2015 г. в сила от 11 август 2015 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Нормативна уредба”.

Д. Вачева,
Началник на отдел "ИАДИТ"
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
83**/2015 Br. na molba. Intervju 26 januari 2016. Od utrinava:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom