Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
I jas sum odbien za bg pasos , so otkaz od viceprezidenta . Denes se javiv vo mak-bg zdruzhenieto vo Strumica i razgovarav so pretsedatelot na zdeuzhenieto mi objasni deka postapkata mora jvov na novo i deka da idam vo zdruzhenieto da mi napravat dokument deka pradedo mi bil bugarski vojnik ipritoa da odnesam izvodi za dokaz na krvna linija znachi posmrtnica od pradedo mi , posmrtnica baba/dedo , izvod od matichnata kniga na rodenite od tatko mi i od mene . Bi sakala li da mi dadesh informacii od odvokatot shto si go najmila , ne missse ceka ushte 3 godini :) .
Кога беше на интервју и каде и со какви документи си?
Инаку ако идеш да поднесуваш жалба за тоа што те одбиле само ќе си го губиш времето затоа поднеси си одново со потврда од здружение,ако немаш друг документ!
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
I jas sum odbien za bg pasos , so otkaz od viceprezidenta . Denes se javiv vo mak-bg zdruzhenieto vo Strumica i razgovarav so pretsedatelot na zdeuzhenieto mi objasni deka postapkata mora jvov na novo i deka da idam vo zdruzhenieto da mi napravat dokument deka pradedo mi bil bugarski vojnik ipritoa da odnesam izvodi za dokaz na krvna linija znachi posmrtnica od pradedo mi , posmrtnica baba/dedo , izvod od matichnata kniga na rodenite od tatko mi i od mene . Bi sakala li da mi dadesh informacii od odvokatot shto si go najmila , ne missse ceka ushte 3 godini :) .
Kako toa pradedoti bil bugarski vojnik I te odbile,znaci im odnese potvrda od Veliko Trnovo I te odbile,nevozmozno e toa.
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
40
Поени од реакции
71
Јас сум пред 50 и нема промена и јас го следев 50/2014 и има отказ а 51 сеуште стои на проверка


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jas sum broj 41**/2014 ne preku ambasada, kako da sledam nekoj što e pred mene. Treba da se vpišat 2 broja Molba i Pin. Ako može nekoj da mi objasni.
 
Член од
22 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
6
Види порака
[DOUBLEPOST=1536062625][/DOUBLEPOST]
Прво, не преку пријатели, туку преку адвокат
Второ, адвокатот прати маил, врз основа на новопронајден документ
Трето, извадив потврда од Бугарски архив, значи државна установа на основ на лице учесник во прва светска војна
Четврто, Пријател спомнав, но исто споменав и дека иако е таму не може никако да ми помогне освем со совет, да ме насочи и толку
I jas sum odbien za bg pasos , so otkaz od viceprezidenta . Denes se javiv vo mak-bg zdruzhenieto vo Strumica i razgovarav so pretsedatelot na zdeuzhenieto mi objasni deka postapkata mora jvov na novo i deka da idam vo zdruzhenieto da mi napravat dokument deka pradedo mi bil bugarski vojnik ipritoa da odnesam izvodi za dokaz na krvna linija znachi posmrtnica od pradedo mi , posmrtnica baba/dedo , izvod od matichnata kniga na rodenite od tatko mi i od mene . Bi sakala li da mi dadesh informacii od odvokatot shto si go najmila , ne missse ceka ushte 3 godini :) .
Ne , kasno mi kaza posrednikot vekje koga imav status deka prepiskata e so polozhitelen uspeh i se ceka mislenje od viceprezident.[DOUBLEPOST=1536328108][/DOUBLEPOST]
Кога беше на интервју и каде и со какви документи си?
Инаку ако идеш да поднесуваш жалба за тоа што те одбиле само ќе си го губиш времето затоа поднеси си одново со потврда од здружение,ако немаш друг документ!
07.03.2018 Intervju Sofija , ministerstvo za pravosudie , so dokumenti od prv bratuced .
 
D

djgoram

Гостин
Jas sum broj 41**/2014 ne preku ambasada, kako da sledam nekoj što e pred mene. Treba da se vpišat 2 broja Molba i Pin. Ako može nekoj da mi objasni.
Нема што да се објаснува впишуваш број тие што се по консулски пат да речеме 3250/2014 произволно додека да погодиш некој број


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
6
Kako toa pradedoti bil bugarski vojnik I te odbile,znaci im odnese potvrda od Veliko Trnovo I te odbile,nevozmozno e toa.
Nemam nikakov dokument odneseno od V.T , taa informacija kasno ja dobiv deka trebalo da izvadam dokument svakjas .[DOUBLEPOST=1536329216][/DOUBLEPOST]
A dali odnese kako dopolnitelni dokumenti od strumica od zdruzenieto pa i tie ne ti gi odobrija i so kakvi dokumenti
NE , tek kje vadam dokumenti od zdruzhenieto za potvrda na pradedo mi deka e bil bugarski vojnik , so dokumenti od prv bratuced .
 
Член од
18 декември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
8
NE , tek kje vadam dokumenti od zdruzhenieto za potvrda na pradedo mi deka e bil bugarski vojnik , so dokumenti od prv bratuced .[/QUOTE]
Potvrda se vadi od V. Trnovo, a ne od zdruzenie
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
NE , tek kje vadam dokumenti od zdruzhenieto za potvrda na pradedo mi deka e bil bugarski vojnik , so dokumenti od prv bratuced .
Potvrda se vadi od V. Trnovo, a ne od zdruzenie[/QUOTE]
да дополнам
ако не си во состојба сам да одиш во аргив прашај дали од зду؟ение мо؟ат да ти збркаат работа
ова е паметен и точен муабет
 
Член од
13 септември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
На 28.09. сум на интервју.
Дали некој ги има и доколку ги има прашањата што ги поставуваат, може да ми ги прати?
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Potvrda se vadi od V. Trnovo, a ne od zdruzenie
да дополнам
ако не си во состојба сам да одиш во аргив прашај дали од зду؟ение мо؟ат да ти збркаат работа
ова е паметен и точен муабет[/QUOTE]Abe za veliko trnovo imas na web na email ke im pratis podatoci od dedoti, e Sega imase I moznos tamu vo arhivi da se proveri ako go najdes samo CE im platis of ovde I po posta CE ti ja ispratat.

Sent from my S8 using Tapatalk
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Другари ај некој што отишол со предок пред 1920 год со 100% бугарско население.
Значи од мајка ми страната можам да се врзам со прадедовци од двете страни што се родени пред 1920 година.Откако ќе се поврзам со документи,дали треба да извадам од негде потврда за тие села или Бугарија си ги знае?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom