Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Потпишан указ на 05.09.
Од прилика за колку време се закажува за подигнување на указот?
Кои се следните постапки? Колку се чека за сликање за пасош и за подигнување на пасош?

Инаку:
-9 декември 2015 поднесување за произход,
-22 март 2016 подигнување на произход и закажување интервју,
-22 март 2017 интервју и влез во задолжителна постапка,
-крај на јануари 2018 промена од задолжителна во финална проверка,
-24 април 2018 промена од финална во положително,
-31 јули 2018 промена од положително во проверка од вицепрезидент,
-28 август 2018 враќање од проверка од вицепрезитент на положително,
-05 септември потпишан указ.

Документи лична карта од дедо.

Поздрав.
Bravo se ubavo si napisal,kako sto i si tece procedurata.Neka ti e so sreka i uspeh.pozz
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Mii treba pomos od nekoj sto se razbira od procedurite za rodninstvo na majka mi sto e nivnata majka(moja baba ) ima brat a toj ima bg drzavjanstvo dali toj mi e roda i dali mozam da podnesam preku nego
Мислам дека овде имаше таков случај,мислам дека може,но најди си посредник да прашаш за посигурно.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
13
Zdravo luge edno prasanje kakva e situacija pocnata li e 2015 tie so se na dopolnitelna i jas sum u tie se utepav cekajki uste vo januar odnesov dopolnitelni dokumenti[DOUBLEPOST=1536259210][/DOUBLEPOST]Momci i uste edno prasanje na dopolnitelna sum a nemozam da se najdam vo protokolot zasmo me nema vo nego ili toa nema nikakvo znacenje
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2018
Мислења
47
Поени од реакции
55
sakam da prasam za ukazot ,dali sam odbiras od kade da go zemes ili tie odreduvaat dali ke bide preku konzulat ili direkt vo Sofija?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
sakam da prasam za ukazot ,dali sam odbiras od kade da go zemes ili tie odreduvaat dali ke bide preku konzulat ili direkt vo Sofija?
Ако си поднесол во Софија таму ќе си го подигниш,ако преку конзулат тогаш имаш кратко време на интернет каде си го следиш предметот да закажиш каде,но брзо се менува во испратено во конзулат.
 
Член од
5 септември 2018
Мислења
47
Поени од реакции
55
Ако си поднесол во Софија таму ќе си го подигниш,ако преку конзулат тогаш имаш кратко време на интернет каде си го следиш предметот да закажиш каде,но брзо се менува во испратено во конзулат.
za kolku vreme stignuva vo konzulatot i za kolku vreme ke se dobie pasosot,citav na forumot deka se ceka i za embg ,kade ke bide slikanjeto i dali celata procedura se zavrsuva vo konzulatot malce ova ne mi e jasno :)
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
za kolku vreme stignuva vo konzulatot i za kolku vreme ke se dobie pasosot,citav na forumot deka se ceka i za embg ,kade ke bide slikanjeto i dali celata procedura se zavrsuva vo konzulatot malce ova ne mi e jasno :)
Не знам за преку конзулат,знам само дека многу подолго ќе чекаш,подобро ако видиш на време закажи за Софија да го земиш,одма тука е опстината и можиш во исти ден да поднесиш за егн.Преку конзулат неколку месеци подолго ќе те фати
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Zdravo luge edno prasanje kakva e situacija pocnata li e 2015 tie so se na dopolnitelna i jas sum u tie se utepav cekajki uste vo januar odnesov dopolnitelni dokumenti[DOUBLEPOST=1536259210][/DOUBLEPOST]Momci i uste edno prasanje na dopolnitelna sum a nemozam da se najdam vo protokolot zasmo me nema vo nego ili toa nema nikakvo znacenje
Нема никакво значење.Во протоколот се оние што биле на интервју почеток на 2016 па докај Јуни 2016 и се вратени на дополнителна со запирка на крајот тс без дата до кога да се достават дополнителни документи!
Би требало во блискиов период да завршат со ставање на финална на оние од 2014 и се надевам за скоро ќе почнат и со 2015![DOUBLEPOST=1536263102][/DOUBLEPOST]
sakam da prasam za ukazot ,dali sam odbiras od kade da go zemes ili tie odreduvaat dali ke bide preku konzulat ili direkt vo Sofija?
Ако си бил на интервју во СОфија тогаш одиш таму а ако имаш интервју во амбасада/конзулат можеш да бираш дали Софија или амбасада/конзулат(изборот го правиш на молбата за бугарско државјанство тс уште на почетокот кога ги потполнуваш и поднесуваш документите).
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2018
Мислења
47
Поени од реакции
55
Не знам за преку конзулат,знам само дека многу подолго ќе чекаш,подобро ако видиш на време закажи за Софија да го земиш,одма тука е опстината и можиш во исти ден да поднесиш за егн.Преку конзулат неколку месеци подолго ќе те фати
da ama za Sofija ke treba da se bara nekoj dali ke mozime da se snajdime sepak treba da se uplati nesto vo banka sto dokumenti treba da se ima ako znaes molim da objasnis fala
 
Член од
11 август 2018
Мислења
15
Поени од реакции
1
Javuvam se i se ne e stignat
A posle preku sofija li odes ili prodolzuvas preku ambasadata koga go zima udostiverwnieto so nosi vo ambasadata ako sakas da mi objasnes podetalno ?
Nz, mene stom mi potpishaa veke drugiot den me baraa od
Javuvam se i se ne e stignat
A posle preku sofija li odes ili prodolzuvas preku ambasadata koga go zima udostiverwnieto so nosi vo ambasadata ako sakas da mi objasnes podetalno ?
Od ambasada se ke ti kazat koga ke stigne, I pogore ja pisuvav procedurata. Se nadevam deka pomognav. Pozz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom