Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Vo maticno mozat da ti izvadat i vencanica samo sto ke pisuva vo grafata za drzavjanstvo R Makedonija.Mislam deka maticnite sluzbi imaat podatoci od nekade 1912 ili 1913g.
Џабе, венчавањето е во Грција, тука се преселил кога веќе имал жена и деца. Каша попара е мојов случај.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Да и плус Името на брачниот другар.
Благодарам. А каде се вади? во матично? во министерство за правда? и кој може да ја извади дали мора да биде потомок директен внук, правнук, или може и подалечен роднина со исто презиме?
И дали е потребно да се знае годината на умирање?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Благодарам. А каде се вади? во матично? во министерство за правда? и кој може да ја извади дали мора да биде потомок директен внук, правнук, или може и подалечен роднина со исто презиме?
И дали е потребно да се знае годината на умирање?
Се вади во општината во која умрел, нормално треба да знаеш податоци а кој може да извади не знам.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Благодарам. А каде се вади? во матично? во министерство за правда? и кој може да ја извади дали мора да биде потомок директен внук, правнук, или може и подалечен роднина со исто презиме?
И дали е потребно да се знае годината на умирање?
На исто место кадешто се вадат изводи, важно да е во местото кадешто е умрел покојниот. Може да вади само директен наследник, а ако нема жив таков, се носат копии умреници од директните наследици и копија од извод од првиот жив наследник. Може и со нотарски заверено полномоштво да се овласти и сосема друго лице да извади умреница, ама сепак копиите од умрениците и изводите што ги спомнав се потребни за да се види дека тој што ополномоштува има основ да ополномоштува. Вака функционира во Скопје, во помали градови може да ти дадат и без такви докази.

На пример за да можам да извадам умреница за прадедо ми, морав да покажам копија од умреница од дедо ми, копии од изводи од мене и од татко ми, како и полномоштво во кое татко ми ме ополномоштува да извадам умреница за дедо му.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Море не даваат, во помалите, а мора ли да се знае годината на умирање?
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Џабе, венчавањето е во Грција, тука се преселил кога веќе имал жена и деца. Каша попара е мојов случај.
Si nasol dokument od arhivot.Najdi vo koja opstina pocinal pocasti gi vrabotenite vo maticno vo opstinata kade sto pocinal i ke go najdat.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Море не даваат, во помалите, а мора ли да се знае годината на умирање?
Не знам дали мора, ни јас не бев сигурен за годината, но им ја дадов најверојатната година.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Гледам дека има многу пишувано на темата, па да прашам нешто. (сигурно е поставено).

1. Извадив извод од чичкоми (брат на татко ми), како и копиjа од негов пасош коj веке се изjаснил како бугарин. Дали ако ги преведам на бугарски овои документи ке имат значение или не?

2. Дали важи лоза по женска страна? Баба ми има роднини во бугариjа - петрич. Доколку наjдам било каков документ од нив дали ке важат?

Каj и да е на ред ми е броjот па ми треба оваа информаштja. Фала ви :)
Ако чичко ти го добил произходот само врз основа на изјава за бугарска самосвест (од пред 2011 год. кога даваа на сите), а не приложил никакви докази за бугарско потекло од некој ваш заеднички предок, тогаш шансите се минимални, речиси никакви. Вакви случаеви како тебе (само со копии од пасоши од брат, сестра, братучед или чичко) ги има стотици од Македонија чии постапки се прекратени. Сега работат исклучиво по закон, превенствено им даваат на оние апликанти чии родители веќе имаат бугарски пасоши и оние кои ќе успеат да најдат стар документ на бугарски јазик од предок по права линија т.е мајка, татко, (пра)дедо или (пра)баба. Иако нема гаранција, познавам случај на лице кое поднесе свидетелство од мајка (од бугарско време) на бугарски јазик, но го одбија уште од старт.

Секако дека важи и од женска страна, само треба да ги собереш сите документи за да ја докажеш врската.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Море не даваат, во помалите, а мора ли да се знае годината на умирање?
Мора да, јас кога вадев умреници тоа беше услов, денот месецот и годината,секој ден умираат луѓе, сигурно нема да изгубат една недела барање на датум кога умрел некој, тоа се стари архиви книги кои мора да ги најдат и да ги отвараат ако знаеш точен датум ќе ги најдат одма[DOUBLEPOST=1425504888][/DOUBLEPOST]
Ако чичко ти го добил произходот само врз основа на изјава за бугарска самосвест (од пред 2011 год. кога даваа на сите), а не приложил никакви докази за бугарско потекло од некој ваш заеднички предок, тогаш шансите се минимални, речиси никакви. Вакви случаеви како тебе (само со копии од пасоши од брат, сестра, братучед или чичко) ги има стотици од Македонија чии постапки се прекратени. Сега работат исклучиво по закон, превенствено им даваат на оние апликанти чии родители веќе имаат бугарски пасоши и оние кои ќе успеат да најдат стар документ на бугарски јазик од предок по права линија т.е мајка, татко, (пра)дедо или (пра)баба. Иако нема гаранција, познавам случај на лице кое поднесе свидетелство од мајка (од бугарско време) на бугарски јазик, но го одбија уште од старт.

Секако дека важи и од женска страна, само треба да ги собереш сите документи за да ја докажеш врската.
Не мора по права линија...
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
pocnale so 2014 gledam ama ne mi e jasno primer br 44/2014 go ima vo protokol deka e uvazena molbata po dopolnitelna proverka a koga ke proveris na brojceto samo e vrateno od dopolnitelna vo normalna procedura .
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Sto znaci vrateno od dopolnitelna proverka vo normalna procedura?Dali moze i togas da te odbijat?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
Sto znaci vrateno od dopolnitelna proverka vo normalna procedura?Dali moze i togas da te odbijat?
ja imas pominato dopolnitelnata proverka, dokumentite ti gi imaat uvazeno. Koj dokumenti ti podnese ako moze da spodelish i od koja godina ti e brojceto? A da te odbijat sega vekja nema zosto. Samo treba da si cekas da ti se zavrsi celosno postapkata.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Brojceto mi e 10xxx/2013. Odnesov Kopija od pasosh od sestra mi, i pasosot na uvid(taa bese so mene), zaverena kopija na bug. notar od vencanica na dedo i baba(po majka, na bugarski) i starata vencanica na uvid, i izvod od majka mi preveden i legaliziran. No ne znam dali ke dobijam.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom