Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Decki do koja data se so intervjuata? Ima nekoj zakazano vo skoro vreme pa ni kaze?
 
Член од
8 април 2017
Мислења
47
Поени од реакции
72
Dali ima nekoj od januari 2017 na intervju so zemen ukaz ovie denovi. Jas sum tocno 3 meseca na potpis za ukaz, intetvju fevruari 2017
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
pred 1 saat pisal eden posrednik na fb:

''Sakam da i kazam na tie sto podnesuvale za bg drzavjanstvo koj podnele na osnova na prv bratuced cicko vujko deka ne im gi uvazuvaat molbite za drzavjanstvoto i gi prekratuvaat, i deka mora da se izvadat potvrdi od bg zdruzenie - preprateni so izvodi -umrenici do pradedo za da se odnesat site tie dokumenti vo ministerstvoto za da ne bidat odbieni...''
 
Член од
14 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
26
Dali ima nekoj od januari 2017 na intervju so zemen ukaz ovie denovi. Jas sum tocno 3 meseca na potpis za ukaz, intetvju fevruari 2017
i jas sum od fevruari 9ti, 2017 na intervju (vo sofija) i 3 meseci cekam ukaz da se potpise. Ako ima nekoj od januari 2017 intervju so vekje potpisan ukaz, neka pise da znaeme do kade se stignati? fala
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
pred 1 saat pisal eden posrednik na fb:

''Sakam da i kazam na tie sto podnesuvale za bg drzavjanstvo koj podnele na osnova na prv bratuced cicko vujko deka ne im gi uvazuvaat molbite za drzavjanstvoto i gi prekratuvaat, i deka mora da se izvadat potvrdi od bg zdruzenie - preprateni so izvodi -umrenici do pradedo za da se odnesat site tie dokumenti vo ministerstvoto za da ne bidat odbieni...''
Тоа го пишува на фексбук профилот на аце посредникот. Дечкото од посредување и лажење апликанти за бг државјанство си купил два апартмани во грција и сега ги издава. Дечкото е ептен нестабилен. Тоа може да се види од авион. Истиот има тука профил и за кратко очекувам да ми пипе во лп дека не е точно тоа за него :)
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Dali nekoj od tie sto se na PROVERKA OD VICEPREZIDENTA okolu 1 godina i poveke dobil potpisan Ukaz?
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Тоа го пишува на фексбук профилот на аце посредникот. Дечкото од посредување и лажење апликанти за бг државјанство си купил два апартмани во грција и сега ги издава. Дечкото е ептен нестабилен. Тоа може да се види од авион. Истиот има тука профил и за кратко очекувам да ми пипе во лп дека не е точно тоа за него :)
sega ke gi lazat lugeto da vadat potvrdi da i zemat uste po 30 e Site posrednici go imat toa napisano ne im veruvajte
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
sega ke gi lazat lugeto da vadat potvrdi da i zemat uste po 30 e Site posrednici go imat toa napisano ne im veruvajte
Ниту сум посредник, ниту имам некоја врска со БККС или МБП, но...

Во сите пари што ги давате, 30 ЕUR плус да дадете за нешто што и ОФИЦИЈАЛНО е потврдено дека функционира (имањето потврда од бугарски здруженија) и те како ми е ОК трошок со оглед на тоа што ќе имам и на крај добивам.

30 EUR ви се две кафани или една (за тие што јадат повеќе). :)

Не ви навлегувам во Вашите лични финансиски моќности (секој со маките), ама па...да мислевте малку на поголемата слика?

И да, од Македонија веќе ништо нема да бидне, со оглед на тоа како се движат работите. На секој начин веќе луѓето (ќе) се обидуваат да избегаат од тука, а вие за 30 EUR сте се фатиле. Тоа ви е хот-дог купен во Осло, 3-4 пива купени во диско во Берлин, појадок за двајца во Амстердам...аман!

И кога сме веќе кај посредниците, отворете си ги очите и консултирајте се со секого можен. На Вас останува дали ќе се снајдете во животот.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Што е бе ново??
Повеќе од 1 година не поминуваат молби само со документи од први братучеди, вујковци и сл. Овие ретардираниве посредници ако ги слушате сте свршиле работа. Тие што веќе поднеле документи убаво е да си однесат потврда од клуб да си ги зголемат шансите кои и онака се минимални, подобро од ништо. Тие со потврди 1% ако добијат и толку, другите ќе висат или отказ. А тие што не почнале процедура нека си подразмислат дали да поднесуваат без стар документ, сепак пари се во прашање и нерви секако.[DOUBLEPOST=1530191512][/DOUBLEPOST]
Новинарот Валиа Ахчиева во извештајот објави дека 114 лица кои ги барал Интерпол добили бугарско државјанство. Ова го навело новиот потпретседател Илиана Jотова да објави пред Бугарската национална телевизија дека нема да потпишува укази за бугарско државјанство од странски државјани.
Ова таа ќе прави додека специјалниот комитет на експерти не ја потврди автентичноста на документите поднесени за бугарско потекло на апликантите. :D
https://frognews.bg/novini/skandal-vlastta-dala-grajdanstvo-114-prestapnitsi-izdirvani-interpol.html
Ако ова е точно, тогаш сите сме наебале т.е. ќе чекаме доста време. Исто така ако е ова точно тогаш сите што пишувале на форумов пред недела дена и ќе пишуваат наредниов период дека се со потпишани укази, значи лажат 100% затоа што вицепрезидентката изјавила дека нема да потпишува укази, до кога не се знае.
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Zdravo do site. Ova so nema da mrdne od mrtva tocka taka i si mislev taka i si ostanuva tie so sme na dopolnitelna a veke sme odnele dokumenti (ako ima nekoj promena neka se javi). Prasanjeto mi e sledno: slusnav deka se vadelo prevedena bugarska vozacka samo so proishod. Ja imam proishod pa sakam da prasam kako odi postapkata dali e brzo i se toa. fala pozzic i site da si zememe pasosi daj boze
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Znae li nekoj kako treba da se zakaze termin za podiganje na drzavjanstvoto?

Ova mi ima stignato:
Образувана преписка N:XXX/XXX/XX.XX.XXXX г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 75 от 2018 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
pred toa bese li na proverka od viceto
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom