Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
26
Што е бе ново??
Повеќе од 1 година не поминуваат молби само со документи од први братучеди, вујковци и сл. Овие ретардираниве посредници ако ги слушате сте свршиле работа. Тие што веќе поднеле документи убаво е да си однесат потврда од клуб да си ги зголемат шансите кои и онака се минимални, подобро од ништо. Тие со потврди 1% ако добијат и толку, другите ќе висат или отказ. А тие што не почнале процедура нека си подразмислат дали да поднесуваат без стар документ, сепак пари се во прашање и нерви секако.[DOUBLEPOST=1530191512][/DOUBLEPOST]
Ако ова е точно, тогаш сите сме наебале т.е. ќе чекаме доста време. Исто така ако е ова точно тогаш сите што пишувале на форумов пред недела дена и ќе пишуваат наредниов период дека се со потпишани укази, значи лажат 100% затоа што вицепрезидентката изјавила дека нема да потпишува укази, до кога не се знае.
Оваа „ситуација“ не е ново-настаната, туку е од февруари, 2017 година, порталите само ја возобновуваат ситуацијата. Од 2017 досега се потпишани многу нови укази, така да не е точно дека ќе запре постапкта за потпишување укази.
Погледнете си ја оригиналната сторија тука: http://news.bnt.bg/bg/a/akhchieva
И нека не се шират негативни шпекулации на темава.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Moze li da se aplicira povtorno za bugarsko drzavjanstvo (bg pasos) posle otkaz od viceprezidenta?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Оваа „ситуација“ не е ново-настаната, туку е од февруари, 2017 година, порталите само ја возобновуваат ситуацијата. Од 2017 досега се потпишани многу нови укази, така да не е точно дека ќе запре постапкта за потпишување укази.
Погледнете си ја оригиналната сторија тука: http://news.bnt.bg/bg/a/akhchieva
И нека не се шират негативни шпекулации на темава.
Сега проверив подетално за тоа второто, Спин од ДПС за да се вклучат во дискусија https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2018/06/28/3208197_dps_atakuva_obedineni_patrioti_zaradi_biznesa_s/
А на тие што им потпишуваат знаеме со какви документи се, сигурно не преку први братучеди.., а и зам. министерката изјави дека враќа предмети за кои немало убедителни доказателства за произход, а тоа не е изјава од лани.
 
Член од
9 март 2018
Мислења
18
Поени од реакции
31
Сега проверив подетално за тоа второто, Спин од ДПС за да се вклучат во дискусија https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2018/06/28/3208197_dps_atakuva_obedineni_patrioti_zaradi_biznesa_s/
А на тие што им потпишуваат знаеме со какви документи се, сигурно не преку први братучеди.., а и зам. министерката изјави дека враќа предмети за кои немало убедителни доказателства за произход, а тоа не е изјава од лани.
Јас од пред два дена чекам указ, баш ме интересира колку ќе чекам. Инаку веста е стара, меѓутоа оваа вест е таа што направи волку многу да се чека за указ и доведе до овие проверки од Вицепрезидент и слично.
 
Член од
14 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
26
Јас од пред два дена чекам указ, баш ме интересира колку ќе чекам. Инаку веста е стара, меѓутоа оваа вест е таа што направи волку многу да се чека за указ и доведе до овие проверки од Вицепрезидент и слично.
А кога (и каде) беше на интервју?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Јас од пред два дена чекам указ, баш ме интересира колку ќе чекам. Инаку веста е стара, меѓутоа оваа вест е таа што направи волку многу да се чека за указ и доведе до овие проверки од Вицепрезидент и слично.
pred toa bese li na proverka ili kako ti stoi sea statusot ?
 
Член од
9 март 2018
Мислења
18
Поени од реакции
31
pred toa bese li na proverka ili kako ti stoi sea statusot ?
Претходниот статус ми беше финален преглед. Сега статусот е: Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. Ќе обновам доколку ме стават на проверка од Вицепрезидента.
 
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
Ve molam info, Sto znaci status:
Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија?

Blagodaram
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Ниту сум посредник, ниту имам некоја врска со БККС или МБП, но...

Во сите пари што ги давате, 30 ЕUR плус да дадете за нешто што и ОФИЦИЈАЛНО е потврдено дека функционира (имањето потврда од бугарски здруженија) и те како ми е ОК трошок со оглед на тоа што ќе имам и на крај добивам.

30 EUR ви се две кафани или една (за тие што јадат повеќе). :)

Не ви навлегувам во Вашите лични финансиски моќности (секој со маките), ама па...да мислевте малку на поголемата слика?

И да, од Македонија веќе ништо нема да бидне, со оглед на тоа како се движат работите. На секој начин веќе луѓето (ќе) се обидуваат да избегаат од тука, а вие за 30 EUR сте се фатиле. Тоа ви е хот-дог купен во Осло, 3-4 пива купени во диско во Берлин, појадок за двајца во Амстердам...аман!

И кога сме веќе кај посредниците, отворете си ги очите и консултирајте се со секого можен. На Вас останува дали ќе се снајдете во животот.
Ne e problem 30 e dali potvrdata ke zavrse rabota za BG drzavjanstvo? Ama za zdruzenijata ke zavrse rabota PRIMER 1000 x30 e i ne e samo 30 e trebe odmovo dokumenti koj za prevod i legalizacija plus 100e koj sekoj aplikant ke gi ostave vo BG
 

Daniel Vila

Чика мика
Член од
12 јуни 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Zdravo do site. Ova so nema da mrdne od mrtva tocka taka i si mislev taka i si ostanuva tie so sme na dopolnitelna a veke sme odnele dokumenti (ako ima nekoj promena neka se javi). Prasanjeto mi e sledno: slusnav deka se vadelo prevedena bugarska vozacka samo so proishod. Ja imam proishod pa sakam da prasam kako odi postapkata dali e brzo i se toa. fala pozzic i site da si zememe pasosi daj boze
Jas so proishodot izvadiv licna karta za postojano prebivanje vo BG I posle toa odma si ja prevedov vozackata bez nikakov problem
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom