Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
na kaj nas sproed dokumentite so gi imam i so zborev sega so covek od maticna sluzba ovde vo mk i so pravnik od Bugarija so ima zavrseno semejno pravo faklutet mi rekoa deka nacionalnost i drzavjanstvo kaj nas vo mk e isto.i deka na toj dokumet so go imam ednostavno tie raboti da mi gi isfrlat posto gi ima na izvodo na makja mi.Znaci na uverenieto nema potreba da stojat baba mi i dedo mi tuku samo promenata na preziminjata.Ke otidam ke vidam so ke napravam so tie od maticnata sluzba sto ke napravam pa ke pisam.[DOUBLEPOST=1424893780][/DOUBLEPOST]A da mi rekoa deka bez razlika so imam makedonski drzavjanstvo mozes ti da se izjasnes kako sakas po nacionalnost toa nikoj ne moze da ti go zabrane i deka tie nemaat pravo da go pisuvaat taka.Znaci edno e da pisat drzavjanstvo makedonsko ali nacionalnost nemaat pravo samo ti mozes da se pises onaka kako misles deka si.Lakse se dise sega preska epten izlegov od koza.
А се сетил ли некој на интервјуто да ги праша што подразбираат под "националност", за да знаат што всушност одговараат? Јас сум сигурен дека и меѓу "интервјуирачите" има такви кои не се начисто со значењето на тој збор, па неговото погрешно толкување на вашиот одговор може да ве заебе.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
@
Honkonk i ti si vo pravo ali mene mi rekoa da odam da baram taa stavka da ja isfrlat ili da ja zamenat so drzavjanstvo ako se moze.A kaj nas ako Vujko ti e vladika ti ke si pop taka da ne e problem.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
na kaj nas sproed dokumentite so gi imam i so zborev sega so covek od maticna sluzba ovde vo mk i so pravnik od Bugarija so ima zavrseno semejno pravo faklutet mi rekoa deka nacionalnost i drzavjanstvo kaj nas vo mk e isto.i deka na toj dokumet so go imam ednostavno tie raboti da mi gi isfrlat posto gi ima na izvodo na makja mi.Znaci na uverenieto nema potreba da stojat baba mi i dedo mi tuku samo promenata na preziminjata.Ke otidam ke vidam so ke napravam so tie od maticnata sluzba sto ke napravam pa ke pisam.[DOUBLEPOST=1424893780][/DOUBLEPOST]A da mi rekoa deka bez razlika so imam makedonski drzavjanstvo mozes ti da se izjasnes kako sakas po nacionalnost toa nikoj ne moze da ti go zabrane i deka tie nemaat pravo da go pisuvaat taka.Znaci edno e da pisat drzavjanstvo makedonsko ali nacionalnost nemaat pravo samo ti mozes da se pises onaka kako misles deka si.Lakse se dise sega preska epten izlegov od koza.
Тоа дека државјанство и националност не е исто ти тврдам не правник кој сакаш прашај. Државјанството ги опфаќа сите граѓани на република Македонија но националности има многу албанци роми срби бошњаци турци итн. Но за нас секако е исто бидејќи живееме во РМ, доколку живееме во друга држава тогаш нашато држ. би било од таа држава а националност Македонци. И да има опција да ја пишува или не националниста во документите на твое барање.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
А ова прекратениве од која година се,и како ова до вчера ништо и одма оп 500 прекратени.[DOUBLEPOST=1424893162][/DOUBLEPOST]А и уште нешто,бугарските документи ако се поднесат од почеток т.е со првото поднесување во ДАБЧ одиш на дополнителна или чекаш за позитивен или негативен одговор?
Zosto bi odel na dopolnitelna??
Ako si gi postavis dokumentite uste vo samiot pocetok (ako ti se spored zakon se sto treba) sekako deka nema da te vrakaat. ;)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Тоа дека државјанство и националност не е исто ти тврдам не правник кој сакаш прашај. Државјанството ги опфаќа сите граѓани на република Македонија но националности има многу албанци роми срби бошњаци турци итн. Но за нас секако е исто бидејќи живееме во РМ, доколку живееме во друга држава тогаш нашато држ. би било од таа држава а националност Македонци. И да има опција да ја пишува или не националниста во документите на твое барање.
Луѓе, не се надмудрувајте, нема една единствена дефиниција за поимот "националност". Најдобро е во секој конкретен разговор да се прецизира кој што под разбира под тој збор и тоа е тоа. Се работи за сериозна работа меѓу добивање или недобивање бугарско државјанство, затоа не брзајте да одговарате на прашање без да сте начисто како размислува тој што ви го поставил
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Луѓе, не се надмудрувајте, нема една единствена дефиниција за поимот "националност". Најдобро е во секој конкретен разговор да се прецизира кој што под разбира под тој збор и тоа е тоа. Се работи за сериозна работа меѓу добивање или недобивање бугарско државјанство, затоа не брзајте да одговарате на прашање без да сте начисто како размислува тој што ви го поставил
Другар ние да не мудруваме а ти си вака нај компетентен па имаш дискретно право да мудруваш како голем познавач на зоконодавството и терминологијата на поимите и термините да дадеш стручно мислење за нивното значење. Секоја чест. Немало единствена дефиниција.... На интервјуто има две конкретни прашања на крај краева ГРАЖДАНСТВО-МАКЕДОНСКО и НАЦИОНАЛНОСТ БЛГАРСКА тоа се двете прашања и двата одговора.
Нормално нема правило кое прашање ќе ви биде прво поставено и за тоа треба да внимавате.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Дечки, вака оди народност- националност б`лгарска, а гражданство- државјанство македонско. Така треба да се одговори на интервјуто. Добар посредник Ви го кажува ова.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Од каде ти е информацијата другар? И зошто се прекратени?
Од каде ти е информацијата другар? И зошто се прекратени?
Информацијата ми е од посредувачите. Познавам неколкумина и денес се жалеа дека има голем број одбиено со стари бугарски документи. Но поголемиот број е без стари документи.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Другар ние да не мудруваме а ти си вака нај компетентен па имаш дискретно право да мудруваш како голем познавач на зоконодавството и терминологијата на поимите и термините да дадеш стручно мислење за нивното значење. Секоја чест. Немало единствена дефиниција.... На интервјуто има две конкретни прашања на крај краева ГРАЖДАНСТВО-МАКЕДОНСКО и НАЦИОНАЛНОСТ БЛГАРСКА тоа се двете прашања и двата одговора.
Нормално нема правило кое прашање ќе ви биде прво поставено и за тоа треба да внимавате.
Не ми ги извртувај зборовите, не реков "не мудрувајте" туку "не се надмудрувајте", и мислев конкретно околу дефиницијата за националност, а не воопшто. И да, точно, нема единствена дефиниција за националност - има националност во политичка смисла, има и националност во етничка смисла. Тоа што ти го даваш се инструкции за интервју и прифатливи одговори за учење на памет (што е во ред, да не се разбереме погрешно), ама не се доказ за постоење на една единствена точна дефиниција за поимот, што беше правецот во кој имаше тргнато дискусијата кога ви реков да не се надмудрувате за џабе.[DOUBLEPOST=1424901934][/DOUBLEPOST]
Дечки, вака оди народност- националност б`лгарска, а гражданство- државјанство македонско. Така треба да се одговори на интервјуто. Добар посредник Ви го кажува ова.
Океј, примено.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Cekajte sega ne stanuva zbor za intervjuto tuku za dokument izdaden od nasta maticna sluzba..Znaci sekoj od nas ustvari go ima toa vo pasosite I licnite karti toa ne mi e jasno na mene.Znaci kaj nas tie pojmovi se sveduvat na edno te isto.Znaci koga pravat popis koga odat od kuka vo kuka jas mozam da se kazam deka sum bugarka po nacionalnost.i tie dva poimi vo bugarija se razgraniceni izlava deka kaj nas ne se za toa me interesira i prasam.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Не ми ги извртувај зборовите, не реков "не мудрувајте" туку "не се надмудрувајте", и мислев конкретно околу дефиницијата за националност, а не воопшто. И да, точно, нема единствена дефиниција за националност - има националност во политичка смисла, има и националност во етничка смисла. Тоа што ти го даваш се инструкции за интервју и прифатливи одговори за учење на памет (што е во ред, да не се разбереме погрешно), ама не се доказ за постоење на една единствена точна дефиниција за поимот, што беше правецот во кој имаше тргнато дискусијата кога ви реков да не се надмудрувате за џабе.[DOUBLEPOST=1424901934][/DOUBLEPOST]
Океј, примено.

Што има овде недефинирано и каде има тука политичка или етничка смисла. Пишува државјанство и пишува национална припадност така да јас не извртувам зборови ама некогаш осигурајсе пред да ги бетонираш твоите ставови па после да даваш политички оправданија дека некој те извртел.[DOUBLEPOST=1424905982][/DOUBLEPOST] upload_2015-2-26_0-11-20.png
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Убаво. Додај на тоа и државјанство/nationality од пасошите и извлечи ми едно единствено НЗС од двете. Исто така преведи ми nationality од англиски на македонски.

За помош еве ти и нешто од google:
na·tion·al·i·ty
ˌnaSHəˈnalədē/
noun
  1. 1.
    the status of belonging to a particular nation.
    "they changed their nationality and became Lebanese"
    synonyms:citizenship
    "what is your nationality?"

    • 2.
  2. an ethnic group forming a part of one or more political nations.
    "all the main nationalities of Ethiopia"
    synonyms:ethnic group, ethnic minority, tribe, clan, race, nation
    "all the main nationalities of Ethiopia"
Ама ти се разбира можеш да се направиш дека не го гледаш ова. Зборот националност може да има само едно значење и точка.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ЛУГЕ има ли начин да се земе пашош бугарски во моментов има ли некој адвокат или службеник нешто од бугарија (ШТО ВЕЛАТ ТИЕ) има ли некој ПОЗНАНИЦИ што би можел да праша јас сум премногу далеку и кнап со време и веке и финансии.....ИМА секогаш начини но треба да се пронајдат......
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom