Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Vo vrska so dokumentacijava moe mislenje e deka tie si imaat nekoja si nivna rabota i zakoni i spored toa rabotat ..znaci za sekoja prepiska sto e odbiena prekratena vratena ili uvazena si ima svoe objasnuvanje spored nivni zakon...
sto nie site tie zakoni i proceduri vrz osnova kako rabotat nemozeme da gi znaeme ili ne sme dovolno informirani.
nemozat od vedro nebo da te odbijat ili vratat...si imaat tie svoj zakoni kako raboti drzavata.
tocno taka, ili ne gi odnesol dokumentite vo vidliva zostojba ili bez pecat ili mnogu osteteni... sekako mozi nemora da znaci deka nego go padnale so svidetelstvo i deka site drugi so svidetelstvo ke ne padnat...[DOUBLEPOST=1424873675][/DOUBLEPOST]
Problemot e ovoj uverenie za promena na preziminja na majka mi na pocetokot na dokumentot pise od tatko taj i taj nacionalnost makedonec,I maka taa i taa nacionalnost makedonka.Toa e veke problem mislam ili ne.
a tie dokumenti ke gi dostavuvas kako dokaz?
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ne za mene za majka mi ali jas sum so edno prezime a majka mi so drugo i moram da dokazam deka taa mi e majka dali me svakas.I vadev uverenie i sega gi razgleduvav oti sakav da gi nosam na prevod koga mi vleze ova vo oci.
tocno taka, ili ne gi odnesol dokumentite vo vidliva zostojba ili bez pecat ili mnogu osteteni... sekako mozi nemora da znaci deka nego go padnale so svidetelstvo i deka site drugi so svidetelstvo ke ne padnat...[DOUBLEPOST=1424873675][/DOUBLEPOST]
a tie dokumenti ke gi dostavuvas kako dokaz?
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Na nasite pasosi i licni karti na mestoto drzavjanstvo/nacionalnost pise makedonsko/makedonska:
DRZAVJANSTVO/NATIONALITY
Makedonsko/Macedonian znaci uste ko gi podnesuvame dokumentite nie se deklarirame kako makedonci ili jas brkam pojmovi e dur sea mi se zapali mozokot.Aj tie poupatenite otvorite makedonskite pasosoi i licni karti i so pise i neka mi nekoj objasne dali toa ke bide problem ili e biten samo bugarskiot dokument so go imas i da se povrzes so nositelot na dokumentot nezavisno od toa so naste pisat u dokumentite.Ili da odam da se stepam so tie u maticno i mesto nacionalnost da pisat drzavjanstvo oti ili oni brkat pojmovi ili ja.A na seto toa imaat i goltano bukvi covece abe ne e mozno da se tolku nepismeni ist dokument vrakam po tri pati polni se so greski.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
tocno taka, ili ne gi odnesol dokumentite vo vidliva zostojba ili bez pecat ili mnogu osteteni... sekako mozi nemora da znaci deka nego go padnale so svidetelstvo i deka site drugi so svidetelstvo ke ne padnat...[DOUBLEPOST=1424873675][/DOUBLEPOST]
a tie dokumenti ke gi dostavuvas kako dokaz?
Tocno i pokraj nivnite raboti i zakoni so si gi brkaat i vodat mnogu znacat i dokumentite so gi nosime nie dali tie dokumenti odgovaraat spored zakonot vo bugarija za bigarsko drzavjanstvo.
Sme videle mnogu primeri sto na nekoj uspejale na nekoj ne.. epa luge sigurno tue si imaat tamu svoja procenka za dokumentite stom te odbile prekratile vratile znaci ima nesto sto ne e vo red so damnesniot zakon.
A nie ne znaeme nisto okolu toa zosto na nas nikoj ne ni obrazlozuva t.e nikoj ne e ni dolzen da objasnuva vo sto e problemot.
A SIGURNO AKO NE BIDNALO ZNACI IMA NESTO.[DOUBLEPOST=1424877890][/DOUBLEPOST]
Na nasite pasosi i licni karti na mestoto drzavjanstvo/nacionalnost pise makedonsko/makedonska:
DRZAVJANSTVO/NATIONALITY
Makedonsko/Macedonian znaci uste ko gi podnesuvame dokumentite nie se deklarirame kako makedonci ili jas brkam pojmovi e dur sea mi se zapali mozokot.Aj tie poupatenite otvorite makedonskite pasosoi i licni karti i so pise i neka mi nekoj objasne dali toa ke bide problem ili e biten samo bugarskiot dokument so go imas i da se povrzes so nositelot na dokumentot nezavisno od toa so naste pisat u dokumentite.Ili da odam da se stepam so tie u maticno i mesto nacionalnost da pisat drzavjanstvo oti ili oni brkat pojmovi ili ja.A na seto toa imaat i goltano bukvi covece abe ne e mozno da se tolku nepismeni ist dokument vrakam po tri pati polni se so greski.
Jas mislam deka e biten bugarskio validen dokument..na site nas vo mk dokumenti ni go pisuva istoto a i tie znaat i se svesni za toa i toa ne moze da se promeni..ne bi trebalo da se pravi problem za tie raboti.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Zdravo na site imam krstelna od dedomi kopia originalot e izguben kako moze i dali e vozmozno da se izvade od bugarija nekakva potvrda i kaj da baram.Dali imal nekoj takov slucaj.Blagodaram.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Zdravo na site imam krstelna od dedomi kopia originalot e izguben kako moze i dali e vozmozno da se izvade od bugarija nekakva potvrda i kaj da baram.Dali imal nekoj takov slucaj.Blagodaram.
Па пиши им на бугарскиот државен архив и прати им скен од копијата. Тие ќе пребараат кај нив и со сигурност ќе најдат, и тогаш ќе можат да ти издадат заверена копија. Еве ти нивен контакт:
daa@archives.government.bg

И нивните тарифи:
http://www.archives.government.bg/33-Тарифа
Значи нема да те чини повеќе од 10-ина лева.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
чудно се можам да најдам но канцелариите на БМРО БНД и ЗДРУЖЕНИЕТО МОСТ НА МИТКО ГЕОРГИЕВ овде во македонија неможам да ги најдам едноставно се ИЗБРИШАНИ!!!!!знае ли некој каде се??????
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Па пиши им на бугарскиот државен архив и прати им скен од копијата. Тие ќе пребараат кај нив и со сигурност ќе најдат, и тогаш ќе можат да ти издадат заверена копија. Еве ти нивен контакт:
daa@archives.government.bg

И нивните тарифи:
http://www.archives.government.bg/33-Тарифа
Значи нема да те чини повеќе од 10-ина лева.
Blagodaram za pomosta.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Може ли некој да ми каже процедурата за понатаму од кога ќе ти излезе за термин за закажување за подигање на указ, се што е овде пишано е ветер у магла, освен некои конкретни искуства за тоа кој документи се потребни од луѓе кои поминале, а тоа дека одлучуваат како ќе им текне на нив не ви држи вода
ако форумов е ветер и магла,што бараш тука да бараш помош?:tapp:
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
aj da razgraniceme narodnost i nacionalnost isto li e?[DOUBLEPOST=1424870925][/DOUBLEPOST]Nacionalnost bugarska a narodnost ?
Не е исто тоа е задржави со уредување како бивша југославија Народност Југословен Националност Македонец. Кај нас сега зборот народност е заменет со Државјанство.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
ако форумов е ветер и магла,што бараш тука да бараш помош?:tapp:
се што прочитав до сега нема ништо конкретно за тоа како тече процедурата потоа, а и твојот сосема непотребен одговор кажува мн, те молам не ги полни страниците со непотребни информации и не реплицирај ако не си од помош
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom