Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Не е иде тoa бaш тaкa.Кoгa нaследивме куќa oд дедo ми oд нa мaјкa ми стрaнa негде гo пишувaше Лaзaр негде Лaзo пa сoседите дaдoa изјaвa нa нoтaр декa Лaзaр Стaменкoвски и Лaзo Стaменкoвски се еднo те истo лице.Имa тукa мaтични брoеви,тaткoвo име и презиме и други пoдaтoци кoј тoa гo дoкaжувaaт,Лaзo и Лaзaр имaa ист мaтичен брoј,ист тaткo,истo местo нa рaѓaње.Тoa сo изјaвaтa oд сведoци е еднa oд пoвеќетo пoтребни дoкaжувaњa,не иде тoa бaш тaкa кaжaле двaјцa и здрaвo зa гoтoвo дa гo земaт тoa.Имa уште дoстa други фaкти кoи тoa гo пoтврдувaaт,е сегa кaкo тoa вo Бугaријa ке гo прoверaт тoa е сoсемa другa рaбoтa,дa е зa у МК леснa рaбoтa.
Нотарите ги заверуваат потписите а не навлегуваат во содржината. Ти можеш што сакаш , некаква изјава да завериш ама проблемот е таму кај што ја носиш нема никаква тежина.

Пример: ја губам лична карта и викам 100 души да сведочет дека јас сум тој

Нотарот ќе завери не е проблем ама во сите институции ќе ми ја бараат личната карта .


Ова со нотариве ми е само колку да се мамиш самиот себеси дека си придонел за докажвење .
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Не е иде тoa бaш тaкa.Кoгa нaследивме куќa oд дедo ми oд нa мaјкa ми стрaнa негде гo пишувaше Лaзaр негде Лaзo пa сoседите дaдoa изјaвa нa нoтaр декa Лaзaр Стaменкoвски и Лaзo Стaменкoвски се еднo те истo лице.Имa тукa мaтични брoеви,тaткoвo име и презиме и други пoдaтoци кoј тoa гo дoкaжувaaт,Лaзo и Лaзaр имaa ист мaтичен брoј,ист тaткo,истo местo нa рaѓaње.Тoa сo изјaвaтa oд сведoци е еднa oд пoвеќетo пoтребни дoкaжувaњa,не иде тoa бaш тaкa кaжaле двaјцa и здрaвo зa гoтoвo дa гo земaт тoa.Имa уште дoстa други фaкти кoи тoa гo пoтврдувaaт,е сегa кaкo тoa вo Бугaријa ке гo прoверaт тoa е сoсемa другa рaбoтa,дa е зa у МК леснa рaбoтa.
Да ама соседите го познавале дедо ти додека бил жив, а кога бараш сведоци за некој предок кој живеел пред 100 години, која е логиката некој роден 1970 на пример да каже дека го познава лицето кое е наведено на документот издаден во 1905 година, а уште полошо да тврди дека е исто со лицето на кое се повикуваш со заведено различно име или презиме од сегашното.[DOUBLEPOST=1509922785][/DOUBLEPOST]
А ДА престанете да ја ТУПИТЕ со презимиња и имиња и да кажете нешто ново за законот или потрсите нокоја нова информација,,што велите,,не е лоша идеа?!???!
Тупење е ама ова е еден од најчестите проблеми со кои се соочуваат тие со стари документи. Иначе ништо ново нема со законот, буџет гласаат сега, друго небитно
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Спремам документи за децата да им извадам од татко БГ.Е сега во документите изводот од мајката преведен и легализиран за вториот примерок во папката да го фотокопирам ли и дали треба на нотар да го заверам кога це го копирам.Ако знае некој писете.
 
Член од
3 ноември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
61
Nekoja novost, ima li , za tie shto sme od 2015( intervju 2016.april)
jas sum vekje 4 meseci ,'dopolnitelna proverka''...preku sestra mi podnesov,taa ima bg pasosh.
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Nekoja novost, ima li , za tie shto sme od 2015( intervju 2016.april)
jas sum vekje 4 meseci ,'dopolnitelna proverka''...preku sestra mi podnesov,taa ima bg pasosh.
jas sum od fevruari 2016, a od april 2017 sum na dopolnitelna poteklo preku brat..zakonot brat sestra ne vazi samo poteklo od majka, tatko, baba, dedo i int.
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Kako toa , ne vazi, eden decko zema pred eden mesec
(2015 e bil na intervju),so dokumenti od sestra,
te ima li vo protokolite vo MP ako te ima moras da odnese dopolnitelen dokument, ako treba da odnese dokument i odnese pak od sestra dokumenti nema da ti gi prifatat...bas zatoa se javiv vo ambasada i mi rekoa zakonot e smenet za brat sestra tie sto se na dopolnitelna i gi ima vo protokolite treba da dostavat dokumenti od dedo, pradedo itn.
 
Член од
3 ноември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
61
te ima li vo protokolite vo MP ako te ima moras da odnese dopolnitelen dokument, ako treba da odnese dokument i odnese pak od sestra dokumenti nema da ti gi prifatat...bas zatoa se javiv vo ambasada i mi rekoa zakonot e smenet za brat sestra tie sto se na dopolnitelna i gi ima vo protokolite treba da dostavat dokumenti od dedo, pradedo itn.
Me ima ,da, strasno ,
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
24
Поени од реакции
13
Decki edno prasanje, 1 godina sum na zadolzitelna i naskoro ocekuvam da me stavat na dopolnitelna bidejki sum so poteklo od vujko. Prasanjeto e dali da nosam dokumenti od pradedo mi sto ima sluzeno poveke godini vojska vo bg ili i tie dokumenti spagaat vo onie koisto ne se priznavaat?
 
D

Drexel

Гостин
Jas povtorno sum tuka :D
Господе чувај не :popce:[DOUBLEPOST=1509974355][/DOUBLEPOST]
Decki edno prasanje, 1 godina sum na zadolzitelna i naskoro ocekuvam da me stavat na dopolnitelna bidejki sum so poteklo od vujko. Prasanjeto e dali da nosam dokumenti od pradedo mi sto ima sluzeno poveke godini vojska vo bg ili i tie dokumenti spagaat vo onie koisto ne se priznavaat?
Од задолжителна на финална те ставаат па потоа на дополнителна, Иначе можеш во кој било период да доставиш дополнителни документи и да одма доставувај тоа што имаш за пра дедо воени документи се признаваат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom