Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Kako toa , ne vazi, eden decko zema pred eden mesec
(2015 e bil na intervju),so dokumenti od sestra,
te ima li vo protokolite vo MP ako te ima moras da odnese dopolnitelen dokument, ako treba da odnese dokument i odnese pak od sestra dokumenti nema da ti gi prifatat...bas zatoa se javiv vo ambasada i mi rekoa zakonot e smenet za brat sestra tie sto se na dopolnitelna i gi ima vo protokolite treba da dostavat dokumenti od dedo, pradedo itn.
Во последно време ако го следите форумов ќе забележите дека има околу 5-6 случаи каде што им е одобрена молбата со документи од брат/сестра а само 1 случај каде што истиот е вратен на дополнителна.
Инаку во тој список има и луѓе на коишто веќе им е одобрено државјанството така што немаат направено апдејт кој земал државјанство,кој однел дополнителни документи а кој допрва треба да однеси.
Ако во Амбасадата не примаат дополнителни во Министерството примаат било какви вклучително и Удостоверение за родствени врзки како и потврда од здружение пропратени со изводи/умреници.
 
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Zdravo 2014 ima nekoj so novosti jas sum od 2014 maj mesec na iterviju 2015 oktovri na dopolnitelna i se do denes bez promeni.sigurno ke imam promeni nekade 2020 god. Pozz
 

Ska

Член од
6 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
7
Drugari jas sum so intervju na 27.10 16 dokumenti od prv bratuced od strana na tatko. Pomalku od mesec sum na finalna i pronajdov krstenica od baba mi na majka mi majka od bugarska egzarhija kade prezimeto i e na ov a vo ponatamosnite izvodi r na ic, osven sto planiram da gi doatavam taka kako sto se treba li nesto dopolnitelno da p3avam i koi mi se sansite da dobijam drzavjanstvo.. inaku babata e seuste ziva pa moze ona da dade izjava ili sl...
 
D

Drexel

Гостин
Drugari jas sum so intervju na 27.10 16 dokumenti od prv bratuced od strana na tatko. Pomalku od mesec sum na finalna i pronajdov krstenica od baba mi na majka mi majka od bugarska egzarhija kade prezimeto i e na ov a vo ponatamosnite izvodi r na ic, osven sto planiram da gi doatavam taka kako sto se treba li nesto dopolnitelno da p3avam i koi mi se sansite da dobijam drzavjanstvo.. inaku babata e seuste ziva pa moze ona da dade izjava ili sl...
Шансите ти се големи само доколку ја доставиш оригиналната крштеница повржана со сите изводи, И секако име датум на раѓање место на раѓање на крштеницата да одговара со тоа во изводот, макар презимињата на ов ски иќ не претставуваат огромен проблем како што некои плашат тука, одведи ја баба ти и сведоци на нотар во бугарија и достави си и нотарска изјава макар дали ја важеле или не
 
D

Drexel

Гостин
jas problemot so preziminjata go resiv vo maticnoto,a ako mozete na notar probajte i taka.No da se doobjasnam ne deka gi koregiraa vo maticnite knigi tuku mi dadoa potvrda deka se utvrduva deka stanuva zbor za istoto lice
Незнаев дека кај нас издаваат таква потврда во матично, фала за имформацијата
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
Ja sam bil 27.10.2016 na intervju, statis mi je procedura se namira v procedura po zaduzelneto saglasuvanje. Jos kolko ce bidem na ovaj status. Citam na neki se od ovaj datum promenilo na finalnu.[DOUBLEPOST=1509986020][/DOUBLEPOST]I basta mi ima blgarsko gradzanstvo
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
Незнаев дека кај нас издаваат таква потврда во матично, фала за имформацијата
izdavaat ama treba da gi pritisnes za da ti dadat,si postoi zakon i clen spored koj se utvrduva deka e istoto lice.Potoa si ja zaveriv na notar za da mi se najde za ponatamu
 
D

Drexel

Гостин
Ja sam bil 27.10.2016 na intervju, statis mi je procedura se namira v procedura po zaduzelneto saglasuvanje. Jos kolko ce bidem na ovaj status. Citam na neki se od ovaj datum promenilo na finalnu.[DOUBLEPOST=1509986020][/DOUBLEPOST]I basta mi ima blgarsko gradzanstvo
или овој месец или нареден ќе ти се смени во финална, со задолжителна се чека 1 година иначе
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
53.000 aplikacii imat od mak.gragjani od koj sigurno ne se pojke od 5.000 so se po zlatna linija.epa nemojt 45.000 da ne klaet na dopolnitelna.non sens
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
15
Dali moze nekoj da mi kaze kako da gi najdam prasanjata na intervju na play store ???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom