Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 декември 2009
Мислења
571
Поени од реакции
143
An da prasam dali ke ima nekoj problem pradedomi se preziva ivanovski a vo na dedomi umrenicata go pisuva mihajlovski go pisale tamu so na dedomi prezime.imam I dokument deka dedomi go menuva od ivanovski vo mihajlovski. Odma ke mi kazat dali ima problem za da me frlam parite za djabe
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
24
Поени од реакции
13
Дечки ја имаме фрлено воената книшка на прадедо ми
1. кога ќе нарачам потврда од архивот дали се доволни следниве податоци. Презиме татково име и име, датум на раѓање и место на раѓање, место на служење војска, (за годината не сме сигурни знаеме само дека е било кога биле сеуште Германците) а роден е 1912 год. Најверојатно 1942/43/44, 3 години има служено.

2. Колку време се чека документот?

3.Дали треба две да порачам бидејќи и за сестра ми ќе треба да доставам (ист ден бевме на интервју).
 
Член од
2 март 2017
Мислења
35
Поени од реакции
36
Во последно време ако го следите форумов ќе забележите дека има околу 5-6 случаи каде што им е одобрена молбата со документи од брат/сестра а само 1 случај каде што истиот е вратен на дополнителна.
Инаку во тој список има и луѓе на коишто веќе им е одобрено државјанството така што немаат направено апдејт кој земал државјанство,кој однел дополнителни документи а кој допрва треба да однеси.
Ако во Амбасадата не примаат дополнителни во Министерството примаат било какви вклучително и Удостоверение за родствени врзки како и потврда од здружение пропратени со изводи/умреници.
Јас бев вратен на дополнителна со брат,што е најдобро да направам што да однесам немам стар бг.документ од баба\дедо
 

Ska

Член од
6 март 2017
Мислења
12
Поени од реакции
7
Шансите ти се големи само доколку ја доставиш оригиналната крштеница повржана со сите изводи, И секако име датум на раѓање место на раѓање на крштеницата да одговара со тоа во изводот, макар презимињата на ов ски иќ не претставуваат огромен проблем како што некои плашат тука, одведи ја баба ти и сведоци на нотар во бугарија и достави си и нотарска изјава макар дали ја важеле или не
Ok fala :)
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Јас бев вратен на дополнителна со брат,што е најдобро да направам што да однесам немам стар бг.документ од баба\дедо
Сега ти преостанува да однесиш и Удостоверение за родствени врзки од општината во Бугарија каде што брат ти е регистриран.
Можеш да однесиш и потврда од некое здружение заедно со преведени и легализирани изводи/умреници но тоа зависи од тебе.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
35
Поени од реакции
36
. Дали можам сам да го извадам тој документ од општината у бг или треба брат ми да оди
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
178
Поени од реакции
127
Дечки ја имаме фрлено воената книшка на прадедо ми
1. кога ќе нарачам потврда од архивот дали се доволни следниве податоци. Презиме татково име и име, датум на раѓање и место на раѓање, место на служење војска, (за годината не сме сигурни знаеме само дека е било кога биле сеуште Германците) а роден е 1912 год. Најверојатно 1942/43/44, 3 години има служено.

2. Колку време се чека документот?

3.Дали треба две да порачам бидејќи и за сестра ми ќе треба да доставам (ист ден бевме на интервју).
Dovolno e od iskustvo ti kazuvam, pobaraj dve, za sekoj slucaj I mislam drka ke platis isto, pisi mi koga ke gi dobies dali dve ,, stiga po posta posle uplata za 30 dena.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
An da prasam dali ke ima nekoj problem pradedomi se preziva ivanovski a vo na dedomi umrenicata go pisuva mihajlovski go pisale tamu so na dedomi prezime.imam I dokument deka dedomi go menuva od ivanovski vo mihajlovski. Odma ke mi kazat dali ima problem za da me frlam parite za djabe
Мене за буква ме прекинаа, оди во наш архив најди ја промената и во матично кажи им го бројот во која книга е и под кој број на внес. Ќе ти издадат уверение, кое ќе го преведиш судски и доставиш[DOUBLEPOST=1510006034][/DOUBLEPOST]
Neli trebase denes da izleze nov protokol? Kako nekoj na forumov da imase pisano takvo neso.
Јас пишав и очекував да се најдам на него. Софија сум прашав за тоа ми е речено дека се е стопирано. Ќе се објават само 20тина со промени на статус до петок. Не знам што е работата
 
D

Drexel

Гостин
Мене за буква ме прекинаа, оди во наш архив најди ја промената и во матично кажи им го бројот во која книга е и под кој број на внес. Ќе ти издадат уверение, кое ќе го преведиш судски и доставиш
Не лажи членови за џабе ти беше со шаренила по стари документи со цели различни имиња, не кратенка на последното име :)
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Не лажи членови за џабе ти беше со шаренила по стари документи со цели различни имиња, не кратенка на последното име :)
Сведителства х2 од баба, со варијација во презимиња, 5 варијации, и 2 во имиња.

Указ од баба, со исто проблем

Воена книшка од дедо, кој го смена презимето

Жандармерска книшка, со презиме на ич

Висам затоа што имам многу варијации во имињата и презимињата.

Инаку места, село, датум, се се совпаѓа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom