Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ниту читате стенограм во целост, ниту го разбирате, ниту имате основно познавање и поимање од текот на постапката за донесување на еден закон.

Текстот на Предлог измените на законот можат да бидат вратени на доработка кај предлагачот за потоа тие измени доработени пак да се најдат пред комисијата. Ама битно ти си болдирал НЕ СЕ ПРИЕМА и тоа е тоа, енд оф стори, смак света, крај на приказната...

До Нова година, за кога е најевено донесувањето на Измените на законот може да го вратат уште 5 пати на доработка.

Сепак она што ме загрижи читајќи извадоци од стенограмот се зборовијите на Јулијан Ангелов:

'' в момента в'преки, че имаме спорове с Министерството на правос'дието и с вицепрезидента јотова, којато с'што така оспорва административните актове на Агенцијата за б'лгарите в чужбина и в момента по б'лгарското законодателство нјама никаква пречка лицата от б'лгарски произход да получават б'лгарско гражданство. Това, че определени чиновници, определени фактори или интереси т'лкуват законите по различен начин, заштото Вие казахте в миналото как е било, добре в миналото да погледнем нјамаше никак'в проблем с удостоверенијата от Агенцијата за б'лгарите в чужбина, а п'к закон'т не е променен, тоест ако беше променен закон'т и в'зникне проблем – добре. При положение, че от 2001 г. мислја, че е този закон досега до преди нјаколко години нјамаше проблем и изведн'ж от три четири години насам в'зниква проблем, без да е променен закона означава, че проблем'т е нјакак'в друг – не в законодателја, а проблем'т е в това, че определени кр'гове на интереси, бих казал вклјучително и на чужди д'ржави, имат интерес б'лгарите от чужбина да не получават б'лгарско гражданство. Само, че ние трјабва да гледаме б'лгарскија национален интерес. ''

Јулијан сигурно ја следи и разбира политиката во Бугарија многу повеќе од сите нас тука, така да според кажаното, додека не се смени политичката клима (со моменталните влади претпоставувам барем уште 4 години ќе биде исто), паспорти мало сутра.
Точно.
Во превод - бирократските процедури се проблемот. Затоа сега и се чека до година дена за интервју.

Да си ја средат администрацијата што ги работи овие работите и да се воведе ЕДИНСТВЕНО ЧИТАЊЕ НА ЗАКОНОТ и условите за тоа, а не секој службенил засебно да го толкува, можеби и ќе е подобро.

Министерство за Правда, на тебе е редот.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ко ви велев дека со договорот ќе не издупат, мислевте лобирам за вмро, голтнете си го муабетот. Па поради тоа вмро вадам пасош.
Сега ќе добиваат само оние со докажано потекло, и оние кои имаат варијации во имињата и презимињата, во старите документи висат.
Фала лепо молим лепо
 
Член од
8 октомври 2017
Мислења
28
Поени од реакции
15
Ко ви велев дека со договорот ќе не издупат, мислевте лобирам за вмро, голтнете си го муабетот. Па поради тоа вмро вадам пасош.
Сега ќе добиваат само оние со докажано потекло, и оние кои имаат варијации во имињата и презимињата, во старите документи висат.
Фала лепо молим лепо
Sine lupas gluposti do vcera bev vo Sofija i ostaviv dopolnitelni dokumenti plus izjava od notar. Edinstveno sto visi se glupostite na temava sto uste se cudam od kade gi crpete
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Sine lupas gluposti do vcera bev vo Sofija i ostaviv dopolnitelni dokumenti plus izjava od notar. Edinstveno sto visi se glupostite na temava sto uste se cudam od kade gi crpete
Сине на децата твои ќе им велиш, ако ги сметаш за твои. Кој сакаш на форумот прашај дека сум точен 90%, пишам со дати и бројки и може да провериш и да си прашаш.
 
Член од
8 октомври 2017
Мислења
28
Поени од реакции
15
Сине на децата твои ќе им велиш, ако ги сметаш за твои. Кој сакаш на форумот прашај дека сум точен 90%, пишам со дати и бројки и може да провериш и да си прашаш.
I ja majka posle dve casi kurvoazie sum 100% tocna. Pa gledam toa sto go pisuvas i se cudam i malku se smeam. Ne gi panici lugeto greota se. Ima karakteri koi lesno potpagaat pod vlijanie sine. Ako ne mozes da pomognes kuti.
Jas bev vo Sofija i na lice mesto vidov majka
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Нема шо да ги паничам. Вистината е таа. Ако лажам и јас се лажам. Значи има две можности, или си фрустрирана личност која мора за се да си во право, или втората да си посредник.
Искрено мислам дека си двете, со доза на нарцисоидност.

Значи смачено ми е да се расправам или да ме вреѓаат и закануваат посредници.

Ќе ќутам, што знам знам и точка
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Сине на децата твои ќе им велиш, ако ги сметаш за твои. Кој сакаш на форумот прашај дека сум точен 90%, пишам со дати и бројки и може да провериш и да си прашаш.
Точен си дека секоја недела има промена на статуси? Па нормално дека има, дискутиравме за тоа и сам си потврди и се демантира и продолжи да кажуваш дека ќе има промена на статуси ова недела другата... Ај сега напиши дека утре ќе има промени на статуси на 30, 60, 100 души. Не знам што ти е целта, за очигледното добиваш информации или посредникот те дупчи. И со тој договор значи на глава ни се качи, 100 души ти објаснаа, али тоа е тоа. Терај си

Ок, да не губам енергија, прочитај точно што напишав.
Или ај вака,
Предметите ги решаваат нон стоп, измените ги внесуваат во четврток и петок. Зошто? од работните групи дел ги внесуваат сработените останати од претходната недела, но во четврток и петок промени има сонајголем интензитет.
Бројчињата од 2014/5 се решаваат под притисок, се пуштаат само најчистите, има мноштво одбиени, може да провериш што се случи минатиот четврток и петок, на колку лица им ја прекинаа постапката. Прочитај на форумот.
Поради гужва што им се јави, има предлог да се примаат скенирани документи, но тоа е само предлог, дали ќе.се прифати ќе знаеме утре.
Мислам џабе пишев затоа што го знаеше ова. Па посредниците ќе немаат толку работа
Поздрав
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
па ти пишав во порака
Па на меилот не одговараат, не знам зошто. Затоа ми треба контакт број. Инаку за произходот никој ништо не знае, демек во амбасада стигнале до август 2016,останатите месец за месец во следни пратки.
Доколку некој има друго инфо нека сподели
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Дали можам јас покрај невестата моја да извадам бг пасош ? односно невестата моја има пасош бг и би сакал и јас да си ја испробам среќата покрај нејзе.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
sto e ovaa raspravija,na posrednicite ne im odgovara ovaa situacija pa mora da ja ublazuvaat rabotata so pustanje na bolvi na forumot,hahaha
 
D

Drexel

Гостин
Дали можам јас покрај невестата моја да извадам бг пасош ? односно невестата моја има пасош бг и би сакал и јас да си ја испробам среќата покрај нејзе.
Жени се, пресели се во Бугарија, и чекај 3 години.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom