Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Четврток и петок чекајте промени на околу 80 статуси. Документи од родители и стари документи
Можен е нов список на 6/11/2017, со лица од 2014/5 со документи од роднини
Од ноември сакаат да дозволат прифаќање на скенирани документи, онаму каде се побарани оригиналните. Ќе не спасат од шетање

Повторувам не сум посредник

Изумив,

Ве молам, секоја измена да ми ја соопштите, кое бројче сте, и колку време ве фати од еден до друг статус.
Целта ми е да одредам барем приближно со која динамика се движи работата
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Четврток и петок чекајте промени на околу 80 статуси. Документи од родители и стари документи
Можен е нов список на 6/11/2017, со лица од 2014/5 со документи од роднини
Од ноември сакаат да дозволат прифаќање на скенирани документи, онаму каде се побарани оригиналните. Ќе не спасат од шетање

Повторувам не сум посредник

Изумив,

Ве молам, секоја измена да ми ја соопштите, кое бројче сте, и колку време ве фати од еден до друг статус.
Целта ми е да одредам барем приближно со која динамика се движи работата
Промена на статуси другар има нонстоп. Дека е убрзана работава и ги решаваат тие заглавените од 2014/15 мислам дека ни е јасно на сите.
Дека ќе прифаќаат скенирани наместо оригинали, ти нема логика муабетов.
Можеби мислиш на ова, кое е сосема друго:
бб.png ббб.png
 
D

Drexel

Гостин
Промена на статуси другар има нонстоп. Дека е убрзана работава и ги решаваат тие заглавените од 2014/15 мислам дека ни е јасно на сите.
Дека ќе прифаќаат скенирани наместо оригинали, ти нема логика муабетов.
Можеби мислиш на ова, кое е сосема друго:
Прегледај го приврзокот 178671 Прегледај го приврзокот 178672
Пред извесно време МП навистина најави скенови, Од сега нови апликанти кои поднесуваат стар докумемт и ние старите апликанти МП ќе ги скенира и овие скенови на МП ќе имаат иста важност како оригинал да го држат во раце да си го имаат во досие натаму и за други институции (секако мора да се достават па да се вештачат и потоа вистинските да се скенираат и чуваат а фалшовите во канта заедно со кривична пријава) зошто нели оригиналите нас ни ги враќаат на крај на процедурата
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Промена на статуси другар има нонстоп. Дека е убрзана работава и ги решаваат тие заглавените од 2014/15 мислам дека ни е јасно на сите.
Дека ќе прифаќаат скенирани наместо оригинали, ти нема логика муабетов.
Можеби мислиш на ова, кое е сосема друго:
Прегледај го приврзокот 178671 Прегледај го приврзокот 178672
Ок, да не губам енергија, прочитај точно што напишав.
Или ај вака,
Предметите ги решаваат нон стоп, измените ги внесуваат во четврток и петок. Зошто? од работните групи дел ги внесуваат сработените останати од претходната недела, но во четврток и петок промени има сонајголем интензитет.
Бројчињата од 2014/5 се решаваат под притисок, се пуштаат само најчистите, има мноштво одбиени, може да провериш што се случи минатиот четврток и петок, на колку лица им ја прекинаа постапката. Прочитај на форумот.
Поради гужва што им се јави, има предлог да се примаат скенирани документи, но тоа е само предлог, дали ќе.се прифати ќе знаеме утре.
Мислам џабе пишев затоа што го знаеше ова. Па посредниците ќе немаат толку работа
Поздрав
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Четврток и петок чекајте промени на околу 80 статуси. Документи од родители и стари документи
Можен е нов список на 6/11/2017, со лица од 2014/5 со документи од роднини
Од ноември сакаат да дозволат прифаќање на скенирани документи, онаму каде се побарани оригиналните. Ќе не спасат од шетање

Повторувам не сум посредник

Изумив,

Ве молам, секоја измена да ми ја соопштите, кое бројче сте, и колку време ве фати од еден до друг статус.
Целта ми е да одредам барем приближно со која динамика се движи работата
Дo сегa ке oдредевме нa Мaрс живoт дaли имa a не сo кoјa динaмикa се движелa рaбoтaтa у прaвoсудие.Дa oдмoриме мaлку единственo требa време.Акo имaше некoи тaкви битни прoмени немaше дa oстaне неприметенo нa фoрумoв,сите ке дoзнaевме.И у клaдилницa мoжеш дa гo стaвиш Реaл нa тикет пa дa изгуби oд Вaрдaр.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ок, да не губам енергија, прочитај точно што напишав.
Или ај вака,
Предметите ги решаваат нон стоп, измените ги внесуваат во четврток и петок. Зошто? од работните групи дел ги внесуваат сработените останати од претходната недела, но во четврток и петок промени има сонајголем интензитет.
Бројчињата од 2014/5 се решаваат под притисок, се пуштаат само најчистите, има мноштво одбиени, може да провериш што се случи минатиот четврток и петок, на колку лица им ја прекинаа постапката. Прочитај на форумот.
Поради гужва што им се јави, има предлог да се примаат скенирани документи, но тоа е само предлог, дали ќе.се прифати ќе знаеме утре.
Мислам џабе пишев затоа што го знаеше ова. Па посредниците ќе немаат толку работа
Поздрав
Ај и јас да не се расправам, не е тоа целта, го читам форумов иначе. Нонстоп има промени на статуси, ме сфати што сакам да кажам, не е тоа инсајдерска информација која некој ја добил од МП. Тие од 2014/15 можеби ги решаваат под притисок, зошто се пишуваше и во медиуми периодов и имаше доста изјави од официјални лица за да се решат.
Ако мислиш за листата од 2200 души што ја објавија, тие не се прекратени туку им се бара да достават дополнителни документи за всходјашт. А има и прекратени преписки, ама не од листата.
А за тоа скенирани како што напиша Drexel, оригинал мора да се достави за да се вештачи, скениран стар документ никој нема да вештачи.
Поздрав
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ај и јас да не се расправам, не е тоа целта, го читам форумов иначе. Нонстоп има промени на статуси, ме сфати што сакам да кажам, не е тоа инсајдерска информација која некој ја добил од МП. Тие од 2014/15 можеби ги решаваат под притисок, зошто се пишуваше и во медиуми периодов и имаше доста изјави од официјални лица за да се решат.
Ако мислиш за листата од 2200 души што ја објавија, тие не се прекратени туку им се бара да достават дополнителни документи за всходјашт. А има и прекратени преписки, ама не од листата.
А за тоа скенирани како што напиша Drexel, оригинал мора да се достави за да се вештачи, скениран стар документ никој нема да вештачи.
Поздрав
Ма какви инсајдерски работи ... туку ај...
Моментално сум Софија, и прашувам, бркам, ... знаеш како оди.
На дополнителни се оние кои имаат потврда, или нешто не се поклопува. За нив има рок, ако не достават се знае, е сега тие што ќе достават не мислиш дека им е полесно тоа да го достават електронски? Од листата не е прекинат никој, но му се бара доказ, ако не однесе ќе му простат?
 
D

Drexel

Гостин
Ма какви инсајдерски работи ... туку ај...
Моментално сум Софија, и прашувам, бркам, ... знаеш како оди.
На дополнителни се оние кои имаат потврда, или нешто не се поклопува. За нив има рок, ако не достават се знае, е сега тие што ќе достават не мислиш дека им е полесно тоа да го достават електронски? Од листата не е прекинат никој, но му се бара доказ, ако не однесе ќе му простат?
И јас да не се расправам ама во никој случај неможеш ти сам иницијативно да си доставиш дополнителни документи преку меил и сам да си ги скенираш и пратиш без да поминат низ експертско око во МП каде откако експертите во МП ќе дадат ок сигнал за овој специфичен документ тогаш мп ќе го скенира и на скенот ќе му даде иста моќ како и оригинал да држи во раце, мислам ај да не се расправаме за јасни банални глупости, овие скенови повеќе се за МП и нив да им помогне во креирање на датабаза на документи за секој индивидуален кандидат и да си имаат копија од се и ова датабаза да се користи во секакви начини споредување информирање удостоверување ради општа информација етц етц, Тука МП само се дигитализира не дека ќе ни биде нам од некаква огромна помош
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ма какви инсајдерски работи ... туку ај...
Моментално сум Софија, и прашувам, бркам, ... знаеш како оди.
На дополнителни се оние кои имаат потврда, или нешто не се поклопува. За нив има рок, ако не достават се знае, е сега тие што ќе достават не мислиш дека им е полесно тоа да го достават електронски? Од листата не е прекинат никој, но му се бара доказ, ако не однесе ќе му простат?
22222.png
Не, зошто рече прекинати, а не се. Дали ќе му простат ако не однесе документ, се согласувам дека нема.
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Татко ми веќе има пасош долго време, дојдов јас на ред да вадам.
Муабетот ми е каде што како потребен ли ми е посредник, адвокат whatever кој има инфо и може да помогне нека ме цитира или пп
Фала однапред
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Прегледај го приврзокот 178674
Не, зошто рече прекинати, а не се. Дали ќе му простат ако не однесе документ, се согласувам дека нема.
Реков има многу прекинати[DOUBLEPOST=1507655011][/DOUBLEPOST]
Татко ми веќе има пасош долго време, дојдов јас на ред да вадам.
Муабетот ми е каде што како потребен ли ми е посредник, адвокат whatever кој има инфо и може да помогне нека ме цитира или пп
Фала однапред
Сам преку конзулат
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Луѓе денеска стигна до мене информација дека најкасно до февруари месец ,ке имало уште еден протокол за лица 2015,16,17 и ке биделе од 25000-30000 лица за докажувајне потекло.
 
D

Drexel

Гостин
Луѓе денеска стигна до мене информација дека најкасно до февруари месец ,ке имало уште еден протокол за лица 2015,16,17 и ке биделе од 25000-30000 лица за докажувајне потекло.
Не ме изненадува тоа ако е точно очекувано е, Но од тие 30.000 лица дали 9000 ќе останат ако и нив им го дадат истиот протокол како на нас, сепак на не официјална информација можеме само да шпекулираме додека не се објави официјално и да знаеме што како да не навлагаме предлабоко во темава
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Не ме изненадува тоа ако е точно очекувано е, Но од тие 30.000 лица дали 9000 ќе останат ако и нив им го дадат истиот протокол како на нас, сепак на не официјална информација можеме само да шпекулираме додека не се објави официјално и да знаеме што како да не навлагаме предлабоко во темава
Мaлку е дoцнa зa тoa.Мaјкa му плaкaвме нa фoрумoв :) Стигнaвме нa сaмoтo днo,и дa сaкaме немoжеме пoдлaбoкo дa oдиме.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Луѓе денеска стигна до мене информација дека најкасно до февруари месец ,ке имало уште еден протокол за лица 2015,16,17 и ке биделе од 25000-30000 лица за докажувајне потекло.
Точно е тоа но ќе поделат по месеци, мене ми кажаа дека најрано ќе има нешто на 6/11
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom