Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Жени се, пресели се во Бугарија, и чекај 3 години.
Изглеа не ме сфати ти... Она има бг државјанство покрај сестра и добиено а македонка е живее у мк . Како и сите вие што си вадите бг пасоши така и онаа односно го има 2 години. Е сеа дали можам јас преку нејзе да си извадам за мене ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
318
Изглеа не ме сфати ти... Она има бг државјанство покрај сестра и добиено а македонка е живее у мк . Како и сите вие што си вадите бг пасоши така и онаа односно го има 2 години. Е сеа дали можам јас преку нејзе да си извадам за мене ?
Da te svatija site i ti objasnija kako da zemesh pogore vo statusot!!!
Na koj jazik pisuva na francuski pa ne razbirash
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
I SEA SO KE BIDE SO DA PRAIME
neka se javet tie so znat, so imet prijateli vo mp, na k.k.drugari, drugite na julian.a. na petar.k, na lazar od strumica..... so razbirat od pravo.... so se slucva... ponatamu so ce bidet... nekoj od posrednicite nesto.... makar nneka se kazit ... nemat odgovor, sega nikoj nisto ne znajt so ce bidet.... pa i to ce bidet nesto.... bar da se znajt konkretno
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
neka se javet tie so znat, so imet prijateli vo mp, na k.k.drugari, drugite na julian.a. na petar.k..... so razbirat od pravo.... so se slucva... ponatamu so ce bidet... nekoj od posredicite nesto.... makar nneka se kazit ... nemat odgovor, sega nikoj nisto ne znajt so ce bidet.... pa i to ce bidet nesto.... bar da se znajt konkretno
Првo мнoгу е педерски три пaти пoстaвувaм прaшaње нa фoрумoв дaли некoј земaл држaвјaнствo преку брaтучед,теткa,вујкo или сличнo,или преку пoтврдa oд клуб пoследнaвa гoдинa и никoј не се јaвувa.Не е тoлку стрaшнo aкo зaкoнoт не се изглaсa зaштo и сo стaриoв дoстa луге земaa,тoa штo нечини и е нoвo вo прoцедурaтa и тoa е глaвниoт прoблем е штo пoчнaa дa дaвaaт рoк зa дoстaвувaње дoкументи зa директен предoк,тoa вхoдзјaшт или кaкo се викaше.Имaaт рoк дo јaнуaр и дури тoгaш ке знaеме дaли тие штo немaaт и немa дa oднесaт дaли ке ги прекрaтaт или ке им прoгледaaт низ прсти.Акo нa сите штo немa oднесaт ги прекрaтaт тoa е тoa.[DOUBLEPOST=1508481816][/DOUBLEPOST]
А немoжеш дa се oслoниш нa тoa штo ке кaжaт тие штo ги нaбрoјa,едните незнaaт a другите секaкo ке ти кaжaт декa ке дaвaaт преку пoтврди.
И aкo нa некoгo му oдгoвaрa дa се нaмaли брoјoт нa издaдени држaвјaнствa тoa е нa тoлку висoкo нивo дoгoвoренo штo пoсредниците и oбичните луѓе никoгсш немa дa дoзнaaт зa тoa,не oчекувaјте тoa дa биде дoстaпнa инфoрмaцијa.
 
Последно уредено:
D

Drexel

Гостин
Изглеа не ме сфати ти... Она има бг државјанство покрај сестра и добиено а македонка е живее у мк . Како и сите вие што си вадите бг пасоши така и онаа односно го има 2 години. Е сеа дали можам јас преку нејзе да си извадам за мене ?
Не можеш на тој начин како нас, Со жена само може да се добие ако живееш во бугарија 3 години.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Aj da zakljucime koj znae da kaze:
zakonot sto go cekame e propadnat, nema veke da odi na dorabotki, povtorni glasanja, komisii i sl?
Zavrseno so nego?
I nemjte odgovor od tipot "mozda", "ako podadat pak" !
Znaci prasuvam: Go vratija na dorabotka ili zavrseno so nego, odbien e?
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
53
Поени од реакции
26
Трпение... не сте дојдени на ред
Мислиш дека не е паметно да ги внесувам сега пред време?Бидејќи од финалана братучетка ми ја ставиле на дополнителна со копија и и барале документ за да докаже,па мислев да не чекам да ме стават од финална на дополнителна да внесам пред време,ама ако напраам беља со внесување пред време, да не внесувам.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Изглеа не ме сфати ти... Она има бг државјанство покрај сестра и добиено а македонка е живее у мк . Како и сите вие што си вадите бг пасоши така и онаа односно го има 2 години. Е сеа дали можам јас преку нејзе да си извадам за мене ?
Ne mozes preku zenati da izvadis,no sigurno ti treba za rabota vo stranstvo pa preku zenati zaedno mozite da odite vo EU I da si rabotite,ziveete sosi celo semejstvo
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Ne mozes preku zenati da izvadis,no sigurno ti treba za rabota vo stranstvo pa preku zenati zaedno mozite da odite vo EU I da si rabotite,ziveete sosi celo semejstvo
Znaci preku nejze mozam i jas da rabotam vo stranstvo odnosno zaedno so nejze legalno? Bidekji imam nekolku ponudi za rabota vo stranstvo ali ovoa me koci sto jas sum so mk pasos a ona ima bg i mk.
 
M

mucu

Гостин
Znaci preku nejze mozam i jas da rabotam vo stranstvo odnosno zaedno so nejze legalno? Bidekji imam nekolku ponudi za rabota vo stranstvo ali ovoa me koci sto jas sum so mk pasos a ona ima bg i mk.
Можеш врз основа на брак да работиш, само треба да се пријавите на местото каде што ќе живеете и ти ќе можеш исто како со ЕУ пасош да работиш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom