Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 октомври 2017
Мислења
28
Поени од реакции
15
И јас имам таков проблем, кај мене е погрешно и името и презимето, во конзулат во Битола отидов и човекот ми рече да извадам потврда од полиција, матично или општина да ми напишат на потврдата дека се работи за истата личност.
Sansi nemas za takvo nesto. I jas imav takov problem. Za da go ispravis problemot treba da smenis info vo maticnata kniga a toa se vodi so upravna postapka preku sud sto moze da trae so godini. Jas vrski najdov i nisto ne zavrsiv pa mi kazaa da otidam na notar so svedoci sto go poznavaat liceto i sredivme se i nemase nikakov problem
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
26
Поени од реакции
7
Sansi nemas za takvo nesto. I jas imav takov problem. Za da go ispravis problemot treba da smenis info vo maticnata kniga a toa se vodi so upravna postapka preku sud sto moze da trae so godini. Jas vrski najdov i nisto ne zavrsiv pa mi kazaa da otidam na notar so svedoci sto go poznavaat liceto i sredivme se i nemase nikakov problem
За името средив во матично, само таа потврда од полиција треба да ја земам што јасно ми е дека е невозможна мисија но ке пробам со врски нормално, ако не на нотар како тебе.
 
Член од
8 октомври 2017
Мислења
28
Поени од реакции
15
За името средив во матично, само таа потврда од полиција треба да ја земам што јасно ми е дека е невозможна мисија но ке пробам со врски нормално, ако не на нотар како тебе.
Ako uspees spodeli kako uspea.Moze vo idnina da ni zatreba. Se se menuva moze notarskata izjava da zagubi na vrednost nekogas[DOUBLEPOST=1507716935][/DOUBLEPOST]Sto napravi za imeto vo maticno?
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2017
Мислења
27
Поени од реакции
13
За името средив во матично, само таа потврда од полиција треба да ја земам што јасно ми е дека е невозможна мисија но ке пробам со врски нормално, ако не на нотар како тебе.
I jas preku notar ke odam kaj nas ne ni poglednuvat sto kako moze da se naprava vika nemame podatoci i tolku
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
26
Поени од реакции
7
Ako uspees spodeli kako uspea.Moze vo idnina da ni zatreba. Se se menuva moze notarskata izjava da zagubi na vrednost nekogas[DOUBLEPOST=1507716935][/DOUBLEPOST]Sto napravi za imeto vo maticno?
Охх сто пати отидов во матично па ме пуштаа во народна одбрана таму решение требало да ми дадат, па не ми даваа ми викаа да одам во Србија бидејки мајка ми таму е родена , значи ме измалтретираа премногу што на крај се искарав со лугето во народна одбрана :( и на крај најдов врски и во матично ми го променаа името но не беше баш на легален начин така да не би сакала да им направам проблем на лугето. Тешко прават промени на лица кои не се родени во МК.
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Еве еден другар сега ми кажа дека му е разгледана молбата со положително становиштe и чека указ чека указ значи се работи под полна пареа

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
D

Drexel

Гостин
Еве еден другар сега ми кажа дека му е разгледана молбата со положително становиштe и чека указ чека указ значи се работи под полна пареа

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
А да не ти кажал другар ти со што документи е и кога бил на интервју
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
15 месеца чекал од итервјуто до сега

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Еве најнови вести од Софија, ДАБЧ има забелешки за докажувањето на бугарско потекло, ако нема оригинал документи што потоа, ќе бидат одбиени или не...Тоа што го имав напишано поодамна, контрадикторни работи има и имаат забелешки околу тоа.
Прифаќањето на вакви промени во законот ќе значи целосно блокирање на процедурата на издавање државјанства по происход, а не олеснување-ДАБЧ.
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/documents
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Еве најнови вести од Софија, ДАБЧ има забелешки за докажувањето на бугарско потекло, ако нема оригинал документи што потоа, ќе бидат одбиени или не...Тоа што го имав напишано поодамна, контрадикторни работи има и имаат забелешки околу тоа.
Прифаќањето на вакви промени во законот ќе значи целосно блокирање на процедурата на издавање државјанства по происход, а не олеснување-ДАБЧ.
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/documents
mi trebit nekolku pati da go procitam oti e praven dok za poarno da go razberam so pisit..... i mi minvet neso drugo kako misla od ko go procitav tvojot prevod na to so velit dabc.... ova et pisano od prets na dabc. ako e to taka toj vaka so miet kazano e covek na k.k. i lugjeto so im e stalo da se resit vo nasa polza so menvanje na zakonot togaj mi nemet logika to so velis....direktorov na dabc da pobaral da se menvit taka ko so ti go opisa za da bila blokirana celata procedura... ???.... ne tvrdam mozit drug nekoj da znajt,
prvicno eve.... mozit da e i arno so go navel to a e za nase arno zs sakat da se zastiti rabotenjeto na dabc ama i celiot zakon za da nemojt utre bilo koj kako mu teknalo da dojt da go negirat dabc dali mp dali prezidenti .... i da si go tumacit zakonot kako so si sakat pa da ne z..... ko so ne z.... sive ovie godini i ajde utre potvrdi ne vazele, pa teksto ne bil toj toj itn.

ako imet nekoj pravnik ovdde arno bi bilo da ni kazit so tocno velit vo dokumentot tuka http://www.parliament.bg/pub/cW/20171010034521stanovishte dabch11.10.pdf
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Еве најнови вести од Софија, ДАБЧ има забелешки за докажувањето на бугарско потекло, ако нема оригинал документи што потоа, ќе бидат одбиени или не...Тоа што го имав напишано поодамна, контрадикторни работи има и имаат забелешки околу тоа.
Прифаќањето на вакви промени во законот ќе значи целосно блокирање на процедурата на издавање државјанства по происход, а не олеснување-ДАБЧ.
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/documents
Pa tamu imas I zabeleski od MP tie se povazni procitaj gi niv, a vo vrska so DABC se plasi deka ke ostani bez rabota I bez mitoto sto go zema od nekoi,zatoa sto ke bidet zaobikoleni[DOUBLEPOST=1507735835][/DOUBLEPOST]
Pa tamu imas I zabeleski od MP tie se povazni procitaj gi niv, a vo vrska so DABC se plasi deka ke ostani bez rabota I bez mitoto sto go zema od nekoi,zatoa sto ke bidet zaobikoleni
Sve na sve ne I'm e po kejf noviot zakon I sigurno nemaat namera da go podrzet
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Stole да знаеш дали можеби имал однесено и потврда од некој од клубовите?
Само изводи од татко му братму фотокопија од пасош и лична карта тва му е се што носил
И на 15 јули 2016 бил на интервји

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom