Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
15 месеца чекал од итервјуто до сега

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
пак некако ми гледа многу,но си чекал толку чекај уште толку не фанало таксират..[DOUBLEPOST=1507758807][/DOUBLEPOST]
За прв пат слушам за ова.......али како и да е јас имам однесено Удостоверение за родствени врзки И преку тоа можат да утврдат дека сме брат и сестра.
АМАН БЕ ЛУГЕ се буните после зошто прекратен или одбиен,,ББААРРААТТТ изводи а не потврди от сендвичара,.извод не се фалфисикува..
 
Последно уредено:
M

mucu

Гостин
Луѓе ве молам за одговор... одам преку посредник од Скопје и одам преку бугарската амбасада во Скопје, едно нешто ме загрижува е тоа е дека постапката ја водам со уверение од бугарско здружение.
А происходот уште не ми е излезен го чекам веќе година дена, и ми е страв да не ме одбијат.
Што мислите, дали има шанси да земам бугарски пасош и да поминам на интервјуто со уверение од бугарско здружение? :(
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
53
Поени од реакции
26
Ако може за помош.
Оригиналот од стариот документ е даден на дополнителна,ама уште на четворица ни бараат дополнителни документи а имам направено нотарски заверки од оригиналот.Дали прифаќаат да се достави нотарска заверка од оригиналот направена во Бугарија.
 
Член од
27 август 2017
Мислења
27
Поени од реакции
13
Ima li informacija nekoj kolku tie potvrdi od kaj mladenov ke ni pomogmat za dobivanje na drzavjanstvo?
 
Член од
10 октомври 2017
Мислења
57
Поени од реакции
79
дали некој знае до каде се стигнати за издадени потврди од агенцијата дабч
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
24
Поени од реакции
13
Здраво, јас сум веќе 12 месеци на задолжителна со доставени изводи од мене, мајка ми и вујко ми. Значи вадам преку вујко ми. Минуваат ли тие што се преку роднини?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво, јас сум веќе 12 месеци на задолжителна со доставени изводи од мене, мајка ми и вујко ми. Значи вадам преку вујко ми. Минуваат ли тие што се преку роднини?
Momentalno poveketo gi redat na dopolnitelna a nekoi gi odbivaat,najdobro nosi ako imas drugi dokazi ili ako ti davaat odnesi potvrda od zdruzenie
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Луѓе ве молам за одговор... одам преку посредник од Скопје и одам преку бугарската амбасада во Скопје, едно нешто ме загрижува е тоа е дека постапката ја водам со уверение од бугарско здружение.
А происходот уште не ми е излезен го чекам веќе година дена, и ми е страв да не ме одбијат.
Што мислите, дали има шанси да земам бугарски пасош и да поминам на интервјуто со уверение од бугарско здружение? :(
Интервјуто ќе го поминеш само носи си дупликат потврда од здружението(нема да ти земаат пари за дупликатот) и ако си ги предал оригинал умрениците/изводите(преведени и легализирани) од твоите предци за произходот од ДАБЧ сега за во Министрството ќе треба повторно да ги извадиш истите умреници/изводи и да ги преведеш и легализираш.А дали ќе земиш државјанство тоа никој не знае да ти каже.
Ако може за помош.
Оригиналот од стариот документ е даден на дополнителна,ама уште на четворица ни бараат дополнителни документи а имам направено нотарски заверки од оригиналот.Дали прифаќаат да се достави нотарска заверка од оригиналот направена во Бугарија.
Во овој случај заедно со нотарската заверка и молбата до Министреството треба да се направи и достави изјава во која го информирате Министерството дека оригиналниот документ е во Министерството и ги наведувате бројчето од преписката/молбата и инфо за лицето кај кого е оригиналниот документ.
Ima li informacija nekoj kolku tie potvrdi od kaj mladenov ke ni pomogmat za dobivanje na drzavjanstvo?
Уште ништо не се знае.
Здраво, јас сум веќе 12 месеци на задолжителна со доставени изводи од мене, мајка ми и вујко ми. Значи вадам преку вујко ми. Минуваат ли тие што се преку роднини?
Momentalno poveketo gi redat na dopolnitelna a nekoi gi odbivaat,najdobro nosi ako imas drugi dokazi ili ako ti davaat odnesi potvrda od zdruzenie
Да се надоврзам.....ако мислиш да вадиш потврда треба заедно со потврдата да ги доставиш и сите умреници/изводи(преведени и легализирани) до предокот на основ на кој ќе ти ја издадат потврдата.
 
Член од
30 јуни 2007
Мислења
12
Поени од реакции
42
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија"

Да ве информирам, сега ми се смени статусот... Број 27**/2014, интервју март 2014, со стар документ - крштеница од црква на татко ми сестра, од 1944 година.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија"

Да ве информирам, сега ми се смени статусот... Број 27**/2014, интервју март 2014, со стар документ - крштеница од црква на татко ми сестра, од 1944 година.
Фaктички си aплицирaл преку теткa?Преку рoднинa те пуштиле дa чекaш укaз.Имaше ли некoи плус дoкументи или сaмo сo крштеницa oд теткa?
 
Член од
7 август 2017
Мислења
109
Поени од реакции
134
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија"

Да ве информирам, сега ми се смени статусот... Број 27**/2014, интервју март 2014, со стар документ - крштеница од црква на татко ми сестра, од 1944 година.
Najprvo cestitki !!! Pred ovoj status beshe na finalna ili na dopolnitelna? Pozdrav!
 
Член од
30 јуни 2007
Мислења
12
Поени од реакции
42
Фaктички си aплицирaл преку теткa?Преку рoднинa те пуштиле дa чекaш укaз.Имaше ли некoи плус дoкументи или сaмo сo крштеницa oд теткa?
Ништо дополнително. Происход од ДАБЧ имав извадено уште 2005 година, кога аплицирав 2013 год. како дополнителен доказ ја дадов и крштеницата од тетка ми. Мај 2015 бев ставен на дополнителна бидејќи немав доставено и извод од матична книга на тетка ми, за да се поврзе со татко ми, април 2017 ме вратија на финална и денес ми ја одобрија молбата.
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
24
Поени од реакции
13
Здраво, јас сум веќе 12 месеци на задолжителна со доставени изводи од мене, мајка ми и вујко ми. Значи вадам преку вујко ми. Минуваат ли тие што се преку роднини?
Momentalno poveketo gi redat na dopolnitelna a nekoi gi odbivaat,najdobro nosi ako imas drugi dokazi ili ako ti davaat odnesi potvrda od zdruzenie
Јас сум од Струмица, слушам сите вадат некои потврди за какви потврди станува збор? И каков документ ми треба за да ја извадам таа потврда?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Ништо дополнително. Происход од ДАБЧ имав извадено уште 2005 година, кога аплицирав 2013 год. како дополнителен доказ ја дадов и крштеницата од тетка ми. Мај 2015 бев ставен на дополнителна бидејќи немав доставено и извод од матична книга на тетка ми, за да се поврзе со татко ми, април 2017 ме вратија на финална и денес ми ја одобрија молбата.
Те пуштиле преку рoднинa,секoјa чест и сo среќa пoнaтaму.
 
M

mucu

Гостин
Интервјуто ќе го поминеш само носи си дупликат потврда од здружението(нема да ти земаат пари за дупликатот) и ако си ги предал оригинал умрениците/изводите(преведени и легализирани) од твоите предци за произходот од ДАБЧ сега за во Министрството ќе треба повторно да ги извадиш истите умреници/изводи и да ги преведеш и легализираш.А дали ќе земиш државјанство тоа никој не знае да ти каже.
А во случај да ме одбијат дека преку здружение идам, дали ќе можам да идам преку прв братучед на татко ми? Мене посредникот ми рече дека е подобро преку здружение да одам, најголеми шанси така сум имал...
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Само што прочитав „Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија“

Mene i na soprugata. Jas so vencanica od pradedo, taa krstenice od tatko i od bugarska egzarhija. 16xx/2014
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom