Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.658
Поени од реакции
28.042
Дај не се искажувајте вака неспремни. Штом човекот има поднесено за државјанство, значи веќе има произход. Штом има произход, на основ на него може да добие и престој, само не привремен како што вели тој, туку постојан, со сите права на БГ државјанин, освен право на гласање во Бугарија и на за слободно живеење и работа во ЕУ.
Тoј прoизхoд не е истиoт штo се вaди зa држaвјaнствo.Тoј служи зa пред бугaрскoтo мнр зa дa ти oдoбрaт пoстoјaн престoј.Немoже истиoт прoизхoд дa му пoслужи oсвен aкo извaдил 2 прoизхoдa aмa едниoт имa вaжнoст зa вo прaвoсудие a другиoт зa вo мнр нa буг.Јaс извaдив 2 нa едниoт пишувa дa пoслужи пред мп,a нa другиoт зa мнр.Јaснo е нaведенo кoј зa кaј е и нa тoј зa престoј не пишувa нa кoј oснoв е издaден
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
LUGE IMAM PODNESENO I CEKAM ZA BG PASOS E SEGA SAKAM DA IZVADAM PRIVREMENA LICNA KARTA KOLKU CINI DA SE IDE SO POSREDNIK I ZA KOLKU VREME SE VADI AKO IMA NEKOJ DA MI KAZE FALA
Прв пат слушам за таа работа да се бара посредник, а нема потреба. Сфативме дека имаш произход, само важно е да имаш таков произход кајшо ти пишува дека е наменет за "постојанно пребиваване". Ако немаш таков, ќе треба да побараш во ДАБЧ, пробај да ги замолиш да ти го издадат побрзо. Откако ќе го имаш тој документ, ќе ти требаат околу 250 евра за сите трошоци *едит: грешна пресметка направив, барем 400 евра ќе ти требаат заедно со патни трошоци, од моментот кога ќе поднесеш за виза во амбасада/конзулат, целата процедура ќе ти трае 3-4 месеци. Мене толку ми одзеде. Друга работа, во текот на процедурата ќе ти требаат и најмалку 1500-2000 евра позајмени (ако ги немаш), ама тие ќе ти бидат само за да ги уплатиш во банка за да докажеш дека имаш доволно пари, после одма можеш да ги вратиш таму од кајшо си ги зел на заем.[DOUBLEPOST=1502905063][/DOUBLEPOST]
Тoј прoизхoд не е истиoт штo се вaди зa држaвјaнствo.Тoј служи зa пред бугaрскoтo мнр зa дa ти oдoбрaт пoстoјaн престoј.Немoже истиoт прoизхoд дa му пoслужи oсвен aкo извaдил 2 прoизхoдa aмa едниoт имa вaжнoст зa вo прaвoсудие a другиoт зa вo мнр нa буг.Јaс извaдив 2 нa едниoт пишувa дa пoслужи пред мп,a нa другиoт зa мнр.Јaснo е нaведенo кoј зa кaј е и нa тoј зa престoј не пишувa нa кoј oснoв е издaден
Леле друже аман, знам. Ама размисли малце - штом има произход за државјанство, значи дека веќе ја поминал тешката процедура и чекање за да го добие, сега веќе може брзо и лесно да добие и дупликат произход наменет за постојан престој.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.658
Поени од реакции
28.042
Прв пат слушам за таа работа да се бара посредник, а нема потреба. Сфативме дека имаш произход, само важно е да имаш таков произход кајшо ти пишува дека е наменет за "постојанно пребиваване". Ако немаш таков, ќе треба да побараш во ДАБЧ, пробај да ги замолиш да ти го издадат побрзо. Откако ќе го имаш тој документ, ќе ти требаат околу 250 евра за сите трошоци, од моментот кога ќе поднесеш за виза во амбасада/конзулат, целата процедура ќе ти трае 3-4 месеци. Мене толку ми одзеде. Друга работа, во текот на процедурата ќе ти требаат и најмалку 1500-2000 евра позајмени (ако ги немаш), ама тие ќе ти бидат само за да ги уплатиш во банка за да докажеш дека имаш доволно пари, после одма можеш да ги вратиш таму од кајшо си ги зел на заем.[DOUBLEPOST=1502905063][/DOUBLEPOST]
Леле друже аман, знам. Ама размисли малце - штом има произход за државјанство, значи дека веќе ја поминал тешката процедура и чекање за да го добие, сега веќе може брзо и лесно да добие и дупликат произход наменет за постојан престој.
Oк незнaев декa тoлку леснo се вaди oвoј втoриoт
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Oк незнaев декa тoлку леснo се вaди oвoј втoриoт
Документ што институција еднаш веќе ти го издала, не може да те одбие да ти издаде нова копија од истиот, ако на новата копија ги пишува потполно истите работи како во оригиналот. А и нема логика одново да ти го разгледува предметот, едноставно ти печати нова копија и толку.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Дај не се искажувајте вака неспремни. Штом човекот има поднесено за државјанство, значи веќе има произход. Штом има произход, на основ на него може да добие и престој, само не привремен како што вели тој, туку постојан, со сите права на БГ државјанин, освен право на гласање во Бугарија и на за слободно живеење и работа во ЕУ.
Druze ako e taka zar nie ke dremevme ovde na forumov i ke mlatevme muabeti.Zamisli kolku luge veke imame dobieno prlushod i ako taka davaa licni karti ne bi imale potreba ni od drzavjanstvo ni od pasosi.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Druze ako e taka zar nie ke dremevme ovde na forumov i ke mlatevme muabeti.Zamisli kolku luge veke imame dobieno prlushod i ako taka davaa licni karti ne bi imale potreba ni od drzavjanstvo ni od pasosi.
Не си доволно информиран и очигледно не сфаќаш што значи таа лична карта. Читај внимателно, реков дека таа не ги дава истите права како државјанството.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Не си доволно информиран и очигледно не сфаќаш што значи таа лична карта. Читај внимателно, реков дека таа не ги дава истите права како државјанството.
Druze veruvaj deka mnogu podobro od tebe znam bidejki ziveev pet god vo Bg i znam kako ja dobivav
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
12 fucking meseci na zadolzitelna.
Gi prekrsuvaat sopstvenite normi, neli po zakon 12 meseci imaat pravo da razgleduvaat pa da dobies odgovor.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Druze veruvaj deka mnogu podobro od tebe znam bidejki ziveev pet god vo Bg i znam kako ja dobivav
Јас сега живеам во БГ со таква лична карта. Ако во 5 години не си ги научил можностите, тоа си е твој пропуст.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Vo red e moze sega se e poinaku i ne sum vo tek.
Има различни типови дозволи за престој, а со тоа и лични карти со различен рок. Разликата е на кој основ ја добиваш - за студенти се продолжува секоја учебна година и мора да имаш запишан семестар и ти дава право да работиш само на пола работно време, за бизнисмени не знам на колку време се продолжува, а на основ бугарски произход се издава дозвола еднаш за постојано, само личната карта се менува на секои 5 години и ти дава право неограничено да живееш и работиш во БГ. Така беше и пред 10 години, така е и сега.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Kolku cini i koj mozi da zbrka rabota za pasos najbrzo ne prasuvam za pari. Od maj sum na finalna, rabotata ja brkam preku konzulat itno mi zreba da se zabrza, so stari dokumenti sum ne so potvrda osd drustvo imam i firma vo bg registrirano
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
E VAKA PRIJATELI MOI denes bev na intervju pred pravosudie nemase guzva 15-20 dusi , intrevjuto mi traese 10 minuti padnav kaj taa tipkata so vikaat deka gnjavi me prasa bukvalno se od prasanjata sto kruzat na forumov nisto strasno premnogu lesno bese vide deka znam, imase nekoi decki sto nisto ne citale ili ne naucile i na niv im praese po pola sat intervju, a kaj drugite dvajca tipci so intervjuiraa po pet minuti traeja intervjuata, taka da ne se plasete za na intervjuto , samo treba dobar dokument kako sto razbrav u zastoj se site so cickovci potvrdi bratucedi ....
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Kolku cini i koj mozi da zbrka rabota za pasos najbrzo ne prasuvam za pari. Od maj sum na finalna, rabotata ja brkam preku konzulat itno mi zreba da se zabrza, so stari dokumenti sum ne so potvrda osd drustvo imam i firma vo bg registrirano
E i mene mi treba i jas sum isto preku konzulat, ako ima takov ubavo bi bilo da ni kaze nekoj.
Jas se rasprasuvav, znam deka moze da se zabrza ama treba da se najdat vistinskite lugje.
Iskreno ne mislam deka na forumov ke gi najdime.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom